Skoncentruj się na...

Jak zwalczyć ciemieniuchę u niemowlaka?

Img_Jak zwalczyć ciemieniuchę u niemowlaka?

Rodzice aż 2/3 populacji niemowląt spotykają się z taką przypadłością. Na skórze głowy i brwiach dziecka pojawiają się grube, żółte łuski spękanej skóry, kojarzące się z łupieżem. Ciemieniucha u niemowlaka występuje zazwyczaj około 6. tygodnia życia i może trwać nawet do 18. miesiąca. Jest to zupełnie naturalny objaw nadmiernej aktywności gruczołów łojowych dziecka w pierwszych miesiącach jego życia. I choć nie jest to powód do zmartwień, warto dowiedzieć się, jakie sposoby na ciemieniuchę są najskuteczniejsze.

Ciemieniucha – co to?

Ciemieniucha u dziecka powstaje bardzo często. Najprościej powiedzieć, że są to złuszczone komórki skóry połączone z łojem wyprodukowanym przez nadaktywne gruczoły łojowe. Po zaschnięciu na owłosionej skórze głowy malucha pojawiają się żółtawe łuski. Nie ma więc wątpliwości jak wygląda ciemieniucha. Podejrzewa się, że na jej powstawanie wpływ mają hormony dostające się do ciała dziecka podczas karmienia mlekiem matki. Niekiedy podobny problem występuje u nieco starszych dzieci. Może mieć to związek ze stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków. Warto jednak pamiętać, że jedne dzieci mogą mieć większą skłonność do tej przypadłości, a inne mniejszą. Niestety problem ten częściej dotyka dzieci z atopowym zapaleniem skóry.

Domowe sposoby na ciemieniuchę

Mimo że sama dolegliwość w żaden sposób nie wpływa na komfort dziecka, nie należy jej ignorować. Brak reakcji ze strony rodzica może spowodować w przyszłości problemy ze skórą głowy u dziecka. Warto zatem dowiedzieć się, jak usunąć ciemieniuchę. Co więcej, najlepiej zacząć działać już w momencie pojawienia się na głowie pierwszych łusek. Na pewno nie należy zdrapywać ich paznokciami ani próbować je usunąć grzebykiem. Miejsca oznaczone pękającą skórą najlepiej utrzymywać w czystości, a jednocześnie dbać o ich nawilżanie i natłuszczanie. Zastosowanie delikatnego olejku dla niemowląt pomoże uspokoić nadaktywne gruczoły łojowe. Po nałożeniu olejku można założyć dziecku czapeczkę albo po kwadransie zarządzić kąpiel, podczas której specjalną szczoteczką z miękkim włosiem można spróbować usunąć ciemieniuchę. Następnie należy umyć głowę malucha, a po wszystkim nanieść specjalny krem nawilżający, który zapobiegnie przesuszeniu skóry głowy. Po takich zabiegach zazwyczaj ciemieniucha u niemowlaka powinna ustąpić. Nawet wtedy jednak nie należy pomijać właściwej pielęgnacji.

Jak pozbyć się ciemieniuchy na zawsze?

Najważniejsze jest stosowanie kosmetyków, które mają działanie natłuszczające i nawilżające skórę głowy. Dobrym pomysłem jest stosowanie kosmetyków przeznaczonych konkretnie do pielęgnacji skóry niemowląt i skóry atopowej. Dobrym przykładem jest linia Lipikar od La Roche-Posay. Jest to łatwy przepis na to, jak zwalczyć ciemieniuchę. Kosmetyki z tej linii zawierają duże ilości lipidów oraz składników, które nie tylko natłuszczają i nawilżają, ale też chronią skórę.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły