Skoncentruj się na...

Jakie jest zastosowanie wosku pszczelego?

Img_Jakie jest zastosowanie wosku pszczelego?

Wosk pszczeli staje się coraz bardziej popularny i znany nie tylko ze swoich zdrowotnych właściwości, lecz dodatkowo także tych kosmetycznych. Dowiedz się, czym dokładnie jest wosk pszczeli oraz jakie wykazuje właściwości i zastosowanie. Sprawdź także, jak działa wosk pszczeli i dlaczego warto po niego sięgać!

Wosk pszczeli - składnik budujący ule, ale i nie tylko

Wosk pszczeli inaczej nazywa się woskiem żółtym. Podstawowa definicją wosku, którą zna większość z nas, dotyczy tego, że jest to część składowa wykorzystywana podczas budowania uli. Tak też jest, wosk pszczeli w profesjonalnym nazewnictwie określa się wydzieliną gruczołów woskowych pszczół, która służy im do budowania plastrów, znajdujących się w ulu. Wspomniane gruczoły lokują się na dole odwłoka pszczoły, a ich funkcjonalność (co za tym idzie ilość wydzielanego wosku) jest zależna od wieku pszczoły robotnicy. Zbadano, że największa produkcja wosku pszczelego przypada na trzeci tydzień życia pszczoły, a co za tym idzie jest to wosk najlepszej jakości.

Dodatkowo wosk pszczeli przyjmuje postać ciała stałego, a topi się w temperaturze około 60-70 stopni Celsjusza. Kolor wosku pszczelego, który znamy jest żółty, jednak warto wiedzieć, że naturalny kolor wosku pszczelego, który dopiero co został wydzielony i znajduje się na odwłoku, ma kolor biały, a czasem jest dość przezroczysty. Żółty odcień wosku pszczelego jest zależny od ilości zanieczyszczeń, z jakimi ma on styczność oraz od kitu pszczelego (kit pszczeli jest substancją żywiczną zbieraną przez pszczoły podczas zapylania kwiatów i roślin). Ważne jest również to, że z czasem wosk pszczeli, z barwy żółtej, może przyjąć nawet kolor brązowy.

Wosk pszczeli w kosmetyce

Wosk pszczeli zazwyczaj kojarzymy z jego spożywczych i zdrowotnych właściwości. Często sięgamy po niego, gdy dopada nas grypa lub też szukamy w składzie produktów pod nazwą E-901, pod którą występuje. Wosk pszczeli jednak wykazuje szereg dobroczynnych właściwości kosmetycznych, które również warto poznać. Otóż w kosmetyce, wosk pszczeli nazywa się “złotem natury”, a to głównie z niżej wymienionych powodów.

Zdarza się nam zastanawiać jak dbać o nawilżenie skóry. Odpowiedzią na te zagwostki może być wosk pszczeli. Jednym z głównych działań wosku pszczelego, który jest szczególnie doceniany w kosmetyce to działanie nawilżające. Otóż wosk pszczeli ma szereg niezwykle dobroczynnych składników odżywczych, które docierają do głębszych warstw skóry właściwej i tam ją nawilżają, a także natłuszczają. Co istotne, wosk pszczeli jest bezpieczny dla skóry i nie wywołuje zmian uczuleniowych i alergicznych.
Wosk pszczeli nie tylko nawilża i natłuszcza skórę. To ważne działanie idzie w parze z ochronnymi właściwościami substancji - wosk zapobiega utracie wody ze skóry. Z tego względu wosk kosmetyczny lub kosmetyki z dodatkiem wosku działają kompleksowo. Nie tylko nawilżają skórę, ale efekt natłuszczenia zachowują na znacznie dłużej, ponieważ zapobiegają mimowolnej utracie wody z naskórka.
Kosmetyki z woskiem pszczelim, nawilżając skórę, sprawiają jednocześnie, że jest ona miękka, gładka, dotleniona i elastyczna. Dzięki temu, skóra jest również odporna na zbyt szybkie ujawniane oznak procesu starzenia się, w efekcie czego na dłużej zachowuje swoją młodość.
Ciekawym działaniem wosku kosmetycznego jest to, że jego regularna aplikacja na skórę usprawnia produkcję i wydajność włókien kolagenowych i elastynowych. Przekłada się to na ogólny zdrowy stan naszej skóry oraz jej świeży wygląd.
Wosk pszczeli w kosmetyce wykorzystuje się również w kwestiach ochronnych skóry. Nie tylko w celu zabezpieczenia przed utratą wody, ale także przed nadmiernym wysuszeniem i zmianami w jej wyglądzie. Otóż regularne stosowanie wosku kosmetycznego zapobiega pojawianiu się niedoskonałości i różnego rodzaju wyprysków, w tym również zmian trądzikowych.

Inne praktyczne zastosowanie wosku pszczelego

Mówiąc o kosmetycznym zastosowaniu wosku pszczelego, zazwyczaj mamy na myśli jego dobroczynne działanie względem skóry twarzy. Tymczasem, wosk pszczeli doskonale sprawdza się w wielu innych kwestiach, zarówno kosmetycznych, jak i pielęgnacyjnych. Otóż wosk pszczeli stosuje się do pielęgnacji skóry całego ciała. Mimo, że skóra na twarzy ma nieco inne wymagania od skóry ciała, to wosk kosmetyczny, doskonale sprawdza się także podczas troski o zdrową kondycję ciała.
Dodatkowo wosk pszczeli wykorzystuje się podczas depilacji, a dokładniej rzecz ujmując podczas produkcji plastrów do depilacji.
Zastosowanie wosku pszczelego można odnaleźć również w różnego rodzaju maściach, mydłach, balsamach, a nawet pomadkach do ust. Każdy z tych produktów wykazuje podobne właściwości, co krem do twarzy, z tym, że względem innej partii skóry ciała. Co za tym idzie, każdy z tych produktów nawilża, zapobiega wysuszeniu i uelastycznia skórę.
Co ciekawe, wosk pszczeli jest wykorzystywany jako kosmetyk z filtrem. Smarując skórę ciała czy też twarzy kosmetykiem z woskiem pszczelim czy też woskiem kosmetycznym pozostawimy na naszej skórze filtr. Filtr ten nie tylko ochroni naszą skórę przed mimowolną utratą wody. Jest to także filtr przeciwsłoneczny, zapobiegający negatywnemu wpływowi słońca na skórę.

Mimo, że zazwyczaj mówi się o kosmetycznych zastosowaniach wosku pszczelego, warto również zwrócić uwagę na właściwości i zastosowania spożywcze. Otóż wosk pszczeli spożywa się często, aby zapobiec postępowi przeziębieniu lub aby skrócić jego przebieg czy też zminimalizować intensywność dolegliwości, jakie towarzyszą przeziębieniu. Wosk pszczeli można dodawać do herbaty lub traktować jako dodatek do domowych syropów. Wosk pszczeli jest również doskonałym dodatkiem do potraw, głównie z tego względu, że stanowi zdrowy zamiennik cukru.

Wosk pszczeli na włosy - działanie

Wosk pszczeli na włosy działa niczym maska lub naprawdę dobra odżywka. Odżywia je, nabłyszcza, regeneruje i wzmacnia. Już jednorazowe zastosowania wosku pszczelego sprawia, że włosy się błyszczą, są lekkie i niesamowicie puszyste. Wosk pszczeli można aplikować samodzielnie lub z dodatkami, np. z olejem kokosowym lub innego rodzaju olejem oraz glinką. Naturalny wosk pszczeli można również wymieszać lub dodać chociaż odrobinę do maski czy też odżywki, jakie stosujemy na co dzień. Efekt również będzie zauważalny.

Największymi zaletami takich naturalnych masek i odżywek jest to, że są one naprawdę skuteczne, tanie, wydajne i możemy zrobić je samemu. Oczywiście niektóre gotowe produkty również się sprawdzają i są skuteczne. Niestety bardzo często ich skuteczność wiąże się z wysoką ceną i niską wydajnością. W przypadku wosku pszczelego czegoś takiego nie ma, kosmetyk do włosów można przygotować z niewielkim udziałem pieniędzy i cieszyć się nim naprawdę długo.

Co ciekawe, kosmetyczny wosk wykorzystuje się również w różnych chorobach skóry osłosionej głowy i skóry gładkiej. Szczególnie, gdy zaobserwuje się utratę wody z naskórka czy przesuszoną skóry z trądzikiem lub bez takich problemów. Wosk doskonale nawilża suche miejsca i przywraca skórze równowagę.
Jeśli natomiast chodzi o kwestie pielęgnacyjne i kosmetyczne, wosk pszczeli doskonale nabłyszcza włosy i nadaje im połysk, a co istotne nie przetłuszcza ich przy tym i w żaden sposób nie obciąża. Dodatkowo wosk pszczeli sprawdza się podczas wszelkich fryzur z lokami i falami, ponieważ znakomicie je utrwala, pozostawiając im naturalną lekkość bez efektu sklejenia i ciężkości.

Właściwości wosku pszczelego, czyli co takiego ma w sobie wosk pszczeli, że jest tak skuteczny

O właściwościach wosku pszczelego można pisać naprawdę długo. Skąd jednak wynika to, że wosk pszczeli ma w sobie tak wiele dobroczynnych właściwości, licznych zastosowań i sprzyja skutecznej pielęgnacji oraz trosce o zdrowie? By znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy nieco zagłębić się w istotę wosku pszczelego. Na samym początku tego artykułu, zostało wspomniane, jak powstaje wosk pszczeli, co już po części odpowiada na pytanie o dobroczynne działanie wosku pszczelego. Sam fakt, że wosk pszczeli jest wydzielany naturalnie przez pszczołę, budzi zaufanie. Pszczoła gromadząc to, co najlepsze z poszczególnych kwiatów i roślin produkuje wosk, który tym samym również wykazuje dobroczynne działanie. Z tego również względu wosk pszczeli jest bezpieczny zarówno dla skóry twarzy, ciała, jak i całego organizmu. Zdarza się, że wosk pszczeli jest alergenem, dlatego warto się upewnić, że możemy go stosować bez żadnych skutków ubocznych.

Inną, równie istotną, właściwością wosku pszczelego jest jego wysoki stopień adaptacji z innymi kosmetykami i produktami. Dzięki temu wosk pszczeli może być obecny w składzie kosmetyków razem z innymi mikroelementami. Wpływa to na niesamowicie wysoką jakość całego kosmetyku. Co istotne, wosk pszczeli ma formułę sprzyjającą jego stosowaniu. Oznacza to, że łatwo i w przyjemny sposób się rozsmarowuje; dogłębnie się wchłania i w naprawdę skuteczny sposób realizuje swoje przeznaczenie. Dzięki temu, możemy być pewni nie tylko efektywności wosku kosmetycznego czy też kosmetyku z dodatkiem wosku pszczelego. Dodatkowo, będziemy czerpać przyjemność z jego stosowania, co również jest istotne.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły