Skoncentruj się na...

Jakie są przyczyny trądziku? Sprawdź, kto jest podatny na powstawanie wyprysków!

Img_Jakie są przyczyny trądziku? Sprawdź, kto jest podatny na powstawanie wyprysków!

Trądzik to choroba skóry, która jest bardzo dokuczliwa ze względu na objawy dla niej charakterystyczne. Trądzik może być wywołany wieloma różnorodnymi przyczynami. Mają one wpływ na rodzaj tego schorzenia oraz sposób w jaki należy go leczyć. Poznaj wszystkie powody i przyczyny, które warunkują pojawienie się trądziku!

Trądzik i główna przyczyna trądziku

Trądzik jest jedną z chorób skóry, która pojawia się najczęściej i doskwiera większej ilości osób, w porównaniu do innych schorzeń skóry. Jego główną i zarazem bezpośrednią przyczyną jest zakażenie gruczołów łojowych. Następuje to wskutek dysfunkcji gruczołów łojowych, które w nadmiarze wydzielają sebum - naturalnie natłuszczający łój. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania skóry, ponieważ natłuszcza ją, nawilża, chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz usprawnia procesy zachodzące wewnątrz struktur skóry. Niestety nadmiar produkowanego sebum jest szkodliwy, ponieważ zatyka pory skóry i obciąża ją, doprowadzając tym samym do powstawania krostek i niedoskonałości.

Przyczyny powstawania trądziku:

  • wzmożona produkcja sebum;
  • nadmierne rogowacenia ujść mieszków włosowych;
  • namnażanie bakterii
  • zmiany hormonalne, które mają wpływ na nadmierny łojotok (powstający z testosteronu i pod wpływem enzymu 5-alfa-reduktazy DHT - dihydroksytestosteron, odpowiada za produkcję sebum przez gruczoły łojowe);
  • okres dojrzewania (wówczas mowa o trądziku młodzieńczym);
  • długotrwały i chroniczny stres oraz zmęczenie;
  • zmiany klimatyczne i przesilenia związane ze zmianami pór roku;
  • zanieczyszczenia środowiska;
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry, a  przy tym stosowanie kosmetyków komedogennych (takich, które mogą zatykać ujścia mieszków włosowych) oraz drażniących, na bazie alkoholu;
  • nieodpowiednia dieta (bogata w przetworzone produkty czy też nabiał).

Predyspozycje do trądziku. Kto jest narażony na trądzik?

Osoby, które posiadają tłustą lub mieszaną skórę twarzy są szczególnie narażone na pojawienie się trądziku. Wynika to głównie stąd, że te dwa typy skóry charakteryzują się nadmierną produkcją sebum, a zbyt duża ilość tego łoju jest jedną z głównych przyczyn pojawienia się wszelkich niedoskonałości skóry. Dużą podatność na trądzik wykazują również osoby, u których problem ten doskwierał w rodzinie. Trądzik bowiem może być uwarunkowany genetycznie, czyli być zapisany w genach. Wówczas, podobnie jak w przypadku skóry tłustej lub mieszanej, bardzo trudno jest zapobiec pojawieniu się tego schorzenia. Można jedynie prawidłowo pielęgnować skórę, aby zminimalizować objawy trądziku lub podjąć się specjalnej kuracji i toku leczenia, aby skutecznie pozbyć się problemu. W tym celu zaleca się stosowanie specjalnych produktów do skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej. Przykładem takiego kosmetyku jest chociażby Kojący krem nawilżający do skóry tłustej Effaclar H La Roche-Posay. Ten dermokosmetyk nawilża skórę, a dzięki temu ogranicza produkcję sebum do minimum. Dodatkowo koi skórę, łagodzi podrażnienia i odbudowuje barierę ochronną naskórka. Warto włączyć tego rodzaju produkty do codziennej pielęgnacji, ponieważ jest to jeden ze skuteczniejszych sposobów, aby zwalczać nie tylko objawy trądziku, ale również jego przyczyny.

Jak powstaje trądzik?

Dysfunkcja gruczołów łojowych objawiająca się nadmierną produkcją sebum, rogowaceniem ujść mieszków włosowych oraz przewodów wyprowadzających, doprowadza do zaczopowania gruczołów włosowo-łojowych. Wskutek tego powstają mikrozaskórniki, mogące przekształcić się w zaskórniki otwarte czy też zamknięte, będące pierwszym objawem trądziku. Następnie, tworzą się warunki beztlenowe, które są idealne dla rozwoju i namnażania się bakterii acnes. Kolejny etap to zastój sebum i pękanie ścianek powiększonych mieszków włosowych, co na powierzchni skóry jest widoczne jako czerwone i bolesne niedoskonałości. Im bardziej ten stan zapalny się pogłębi, tym trądzik będzie bardziej zaostrzony, a tym samym trudniejszy w eliminacji. Bardzo ważne jest, aby zapobiegać trądzikowi, eliminować przyczyny, mogące go wywołać oraz stosować odpowiednie kosmetyki, które umożliwią prawidłową, przeciwtrądzikową pielęgnację skóry.

Effaclar spotscan

Innowacyjna aplikacja do skóry tłustej i trądzikowej

ZRÓB DIAGNOZĘ.
 DOBIERZ PIELĘGNACJĘ.
 ŚLEDŹ POSTĘPY.

SPRAWDŹ
SPOTSCAN

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły