Skoncentruj się na...

Jakie składniki kosmetyczne powinien zawierać żel pod prysznic?

Img_Jakie składniki kosmetyczne powinien zawierać żel pod prysznic?

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że higiena ciała jest bardzo ważna. A czy mamy świadomość, że dobór odpowiednich kosmetyków również odgrywa istotną rolę? Sprawdź, jakie składniki kosmetyczne powinny zawierać dobre żele pod prysznic, będące niezbędnymi produktami do utrzymania higieny ciała!

Żel pod prysznic - jedyny skuteczny kosmetyk?

Na rynku kosmetycznym jest wiele różnego rodzaju produktów pod prysznic. Można wybierać pomiędzy tradycyjnymi żelami i płynami, jak i balsamami czy olejkami. Mogłoby się wydawać, że rodzaj kosmetyku nie ma tak dużego znaczenia, jak skuteczność jego działania. Okazuje się jednak, że typ produktu idzie w parze nie tylko z jego skutecznością, ale także z jakością oraz bezpiecznym wpływem na skórę ciała. Z tego względu, pod prysznic najlepiej sprawdzają się klasyczne żele. Nie każdy żel jednak jest warty uwagi. Produkt ten powinien posiadać konkretne składniki kosmetyczne. Sprawdź, jakie i dbaj o swoją higienę świadomie, wybierając dobre preparaty pielęgnacyjne!

Składniki kosmetyczne w żelach pod prysznic

*Dobre żele pod prysznic to takie, które nie tylko oczyszczają skórę z zanieczyszczeń, jakie gromadzą się na jej powierzchni w ciągu dnia. Dodatkowo, kosmetyk ten powinien zapobiegać wysuszaniu się skóry, która jest narażona na nią pod wpływem twardej wody. Z tego względu warto szukać żeli, które w swoim składzie będą posiadać nawilżające składniki. Dzięki temu skóra nie będzie sucha, szorstka i wysuszona, lecz każdy prysznic będzie zapewniał jej odpowiedni poziom nawilżenia. Do nawilżających składników, jakich warto szukać w żelach pod prysznic należą: witaminy (szczególnie witamina B3, występująca pod nazwą niacynamide), gliceryna (glycerin), cocamidopropyl betaine, peg-55 propylene glycol oleate, masło shea (shea butter), czy też propylene glycol.

*Składniki, które stricte odpowiadają za nawilżanie skóry są niezbędne w dobrym żelu pod prysznic. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na substancje, które to nawodnienie wzmocnią, co w kosmetyce określa się zdolnościami do tworzenia warstwy okluzyjnej, tzw. filmu. Ten, znajdując się na powierzchni skóry nie tylko zapobiega samowolnemu parowaniu wody. Wspomaga także działanie składników nawilżających - przykładowe i najważniejsze z nich zostały wymienione nieco wyżej. Substancje, mające zdolność tworzenia warstwy okluzyjnej to szczególnie glycol disterate oraz acrylates copolymer. Z tego względu warto szukać ich w składzie żelu pod prysznic.

*Cenne składniki, które sprawiają, że dany żel pod prysznic jest kosmetykiem skutecznym i dobrym, są substancje odpowiedzialne za oczyszczanie skóry. Tych można wymieniać bez końca, jednak należy zwrócić uwagę na ich specyfikę, ponieważ większość jest niestety szkodliwa, drażniąca, może osłabiać barierę ochronną skóry, wysuszać ją, a nawet powodować podrażnienia. Wśród delikatnie i skutecznie oczyszczających składników wymienia się głównie disodium cocoamphodiacetate, coco glucoside czy też lauryl glucoside. Każdy z tych składników jest bezpieczny dla błon śluzowych oraz względem skóry, nawet tej wrażliwej. Dodatkowo ma zdolność do łagodzenia ewentualnych podrażnień i zapobiega pojawianiu się nowym. Potwierdzeniem delikatności tych składników jest fakt, że bardzo często są one wykorzystywane podczas produkcji kosmetyków myjących dla dzieci.

*Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kategorię składników, a mianowicie na substancje renatłuszczające. Wpływają one na odbudowę bariery lipidowej naskórka. Ta jest szczególnie narażona na podrażnienia i osłabienie, co dzieje się na skutek usunięcia substancji tłuszczowych. Lipidy bowiem nie tylko tworzą płaszcz hydrolipidowy. Wpływają także na zatrzymanie wody w strukturach skóry i zapobiegają jej mimowolnej utracie. Do składników renatłuszczających zalicza się głównie peg-7 glyceryl cocoate, cocamide dea, lanolin (lanolina) czy też squalane (skwalan).

Żel pod prysznic dla każdej skóry

Wiele z nas nie wie, jaka jest nasza skóra, a w związku z tym nie ma świadomości, jakie wykazuje potrzeby. Stosowanie nieodpowiedniego żelu pod prysznic może tylko zaszkodzić skórze, pogarszając jej stan i kondycję. Z tego względu najlepszym wyborem będzie żel pod prysznic dedykowany dla osób ze skórą suchą, wrażliwą czy też skłonną do atopii. Przykładem takiego kosmetyku jest Lipikar Syndet La Roche-Posay - Oczyszczający kremowy żel do ciała. Dermokosmetyk ten skutecznie przywraca skórze optymalny poziom nawilżenia, zapobiega wysuszeniu, nie uczula i nie powoduje podrażnień skóry. Produkt ten jest również bardzo delikatny, może być stosowany nawet na delikatną skórę dziecka i co najważniejsze zawiera większość wyżej wymienionych składników kosmetycznych, jakie dobry żel pod prysznic powinien posiadać.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły