Skoncentruj się na...

Kąpiel dziecka krok po kroku, czyli poradnik dla początkujących rodziców

Img_Kąpiel dziecka krok po kroku, czyli poradnik dla początkujących rodziców

Pierwsza kąpiel dziecka dla początkujących rodziców wiąże się z wieloma dylematami. Jakie kosmetyki należy stosować przy kąpieli niemowlęcia? Jak często kąpać noworodka? I czym dodatkowo pielęgnować jego ciało? Przedstawiamy mini poradnik dla świeżo upieczonych rodziców i podpowiadamy, jak powinna wyglądać kąpiel dziecka krok po kroku!

Pielęgnacja i kosmetyki dla noworodka

Jeżeli jesteście początkującymi rodzicami, powinniście wiedzieć przede wszystkim to, że niemowlę musi posiadać swoje kosmetyki. Powinny być to preparaty specjalnie dostosowane do potrzeb delikatnej, wrażliwej i praktycznie pozbawionej tłuszczowego płaszcza ochronnego skóry. Musimy uświadomić sobie to, że noworodek posiada bardzo cienki naskórek ze słabo rozwiniętą warstwą rogową, która nie chroni go należycie przed podrażnieniami i czynnikami zewnętrznymi. W tym przypadku nie sprawdzi się większość kosmetyków drogeryjnych, których skład zawiera bardzo często wysuszające i podrażniające skórę składniki. Najlepiej sięgnąć po hipoalergiczne kosmetyki apteczne, które nie tylko nie podrażnią skóry niemowlęcia, ale też będą wzmacniać jego odporność przed działaniem czynników zewnętrznych. To bardzo ważne, aby podczas codziennej pielęgnacji i kąpieli niemowlaka dostarczać jego skórze łagodne, a zarazem cenne składniki odżywcze.

Kąpiel dziecka — czym i jak kąpać noworodka?

Przez pierwsze 4 tygodnie życia do pielęgnacji skóry noworodka najlepiej używać jak najmniej kosmetyków. Do mycia skóry i włosów wystarczy łagodny i bezzapachowy preparat z lipidami, które pomogą wzmocnić jego naturalnie cienką i słabą barierę ochronną skóry np. apteczny krem pod prysznic Lipikar Surgras La Roche-Posay. Mycie noworodka przy użyciu samej wody nie jest zalecane — wbrew pozorom woda może działać na skórę wysuszająco, wywoływać problem ściągnięcia naskórka i osłabiać płaszcz lipidowy skóry. Ponadto woda samodzielnie nie jest w stanie skutecznie usunąć wszelkich zanieczyszczeń z powierzchni skóry. Po umyciu noworodka należy jak najszybciej osuszyć jego ciało przy pomocy miękkiego ręcznika i nałożyć odpowiednio dobrany kosmetyk pielęgnacyjny. Jak często kąpać noworodka? Najlepiej kilka razy w tygodniu, a nawet codziennie.

Pielęgnacja noworodka po kąpieli

Jaki kosmetyk powinien znaleźć się na skórze noworodka po kąpieli? Najlepiej łagodne mleczko, oliwka lub zasypka, które będą chronić jego ciało przed podrażnieniami i otarciami. Oliwka doskonale nawilża i natłuszcza skórę, a dodatkowo jest najlepsza do usuwania ciemieniuchy (łuszczący się naskórek na skórze głowy). Może być jednak źle tolerowana przez dzieci o skórze bardzo wrażliwej. W takim przypadku oliwkę warto stosować jedynie na ciemieniuchę, zaś do pielęgnacji pozostałej powierzchni ciała wybrać mleczko, które równie dobrze nawilża, a dodatkowo nie pozostawia na skórze tłustego filmu. Po kąpieli dziecka warto też zastosować zasypkę, która zmniejsza tarcie, pochłania wilgoć i zapobiega podrażnieniom, lub specjalny krem impregnujący pod pieluszkę przeciw podrażnieniom.

Pielęgnacja i kąpiel dziecka po 1 miesiącu

Po ukończeniu pierwszego miesiąca życia można już sięgnąć po chusteczki nawilżające do wycierania pupy, krem ochronny do twarzy i ciała przed słońcem, wiatrem i mrozem, a także szampon i płyn do kąpieli, o ile na etykiecie zostało zaznaczone, że to kosmetyki odpowiednie dla niemowląt. Wszelkie kosmetyki należy stosować w minimalnych ilościach, a dodatkowo rozcieńczać je w dłoni z wodą. Włoski na początku można myć codziennie lub co drugi dzień, zaś później co kilka dni.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły