Skoncentruj się na...

Kąpiel niemowlaka - jakie produkty stosować, by nie podrażnić delikatnej skóry dziecka?

Img_Kąpiel niemowlaka - jakie produkty stosować, by nie podrażnić delikatnej skóry dziecka?

Pierwsza kąpiel noworodka to zawsze stresujący moment dla rodziców. Wrażliwa skóra wymaga specjalnego traktowania. Jak pielęgnować delikatną skórę dziecka, żeby uniknąć podrażnień? Kąpiel niemowlaka to spore wyzwanie, dlatego warto się do niego wcześniej odpowiednio przygotować. Zadbanie o szczegóły nie tylko oszczędzi nam sporo stresu, ale pozwoli się cieszyć tym doświadczeniem w spokojnej i radosnej atmosferze.

W czym kąpać noworodka?

Wybranie odpowiednich dermokosmetyków jest jednym z najważniejszych elementów procesu przygotowania do kąpieli niemowlaka. Warto poświęcić na to więcej czasu i nie kupować pierwszego produktu przeznaczonego dla dzieci, który zobaczymy na sklepowej półce. Mocne środki myjące dostępne w drogeriach mogą podrażnić wrażliwą skórę dziecka, dlatego raczej sięgnijmy po łagodne preparaty przebadane dermatologicznie. Przede wszystkim, jeśli nie wiemy co wybrać, nie bójmy się poprosić o pomoc. Farmaceuta w aptece na pewno chętnie doradzi i wytłumaczy, czym różnią się poszczególne produkty. Wybierzmy preparat o działaniu nawilżającym, który zapobiega suchości i szorstkości skóry, taki jak Lipikar Surgras firmy La Roche-Posay. Regularne stosowanie tego typu kosmetyków nie tylko pomaga zachować skórę niemowlaka miękką i gładką, ale przede wszystkim, dzięki dostarczaniu skoncentrowanych lipidów, pozwala utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i zapobiega powstawaniu takich chorób jak atopowe zapalenie skóry.

Kąpiel dziecka - dobry plan to podstawa

Wykąpanie noworodka nie jest niczym skomplikowanym, ale zrobienie tego według ustalonego planu pozwoli zaoszczędzić trochę czasu i nerwów. Pamiętajmy także o tym, żeby na kąpiel wybrać odpowiednią porę - dziecko nie powinno być ani głodne, ani tuż po jedzeniu. Nie powinniśmy też wkładać do wanienki bardzo sennego niemowlaka, w takiej sytuacji lepiej położyć go spać a kąpiel odłożyć na następny dzień. Jak powinien wyglądać nasz plan działania? Najlepiej zaplanować czynności po kolei:
*przygotowanie łazienki - nie zapomnijmy o tym, żeby odpowiednio nagrzać pomieszczenie, dziecko nie może zmarznąć,
*naszykowanie rzeczy - czyli kosmetyków, ręcznika i ubrań, które założymy dziecku po kąpieli,
*kąpiel - zaczynamy od wypełnienia wanienki ciepłą wodą (koniecznie sprawdźmy jej temperaturę, zanim włożymy dziecko!), a potem możemy już cieszyć się razem z maluszkiem tym przyjemnym doświadczeniem,
*pielęgnacja delikatnej skóry - po wyjęciu z wanienki osuszamy delikatnie skórę dziecka ręcznikiem, a potem smarujemy ją nawilżającym balsamem.

Pielęgnacja niemowlaka - zadanie specjalne

Nie wolno zapominać o tym, że noworodek ma niezwykle delikatną i wrażliwą skórę, która wymaga szczególnej troski. Dlatego tak ważne jest, aby przykładać wielką wagę do tego, w jaki sposób pielęgnujemy skórę swojego dziecka. Stosowanie odpowiednich dermokosmetyków zagwarantuje brak reakcji alergicznych i pozostawi skórę odpowiednio nawilżoną i miękką. Ważniejsze od tego, jak często kąpać niemowlaka, jest to, jak robić to prawidłowo. Nie warto jednak stresować się kąpielą. Starajmy się pamiętać o tym, że nie jest to tylko czynność higieniczna. Pielęgnowanie niemowlaka to świetna okazja do budowania z nim relacji, dlatego tak ważne jest żeby ciągle do niego mówić i często dotykać. Kąpiel czy wcieranie balsamu to świetna okazja, żeby okazać dziecku miłość czule go dotykając, masując, a nawet delikatnie łaskocząc.

Delikatna skóra dziecka - jak ją chronić?

Ochrona to podstawowe zadanie każdego rodzica. Warto pamiętać o tym, że chronimy nie tylko dziecko, np. przed niebezpieczeństwem, ale również jego skórę. Jak to zrobić? Oprócz stosowania odpowiednich preparatów do mycia, żeby nie podrażnić delikatnej skóry maluszka, możemy stosować produkty, które wspomogą budowę ochronnej warstwy skóry. Wybierajmy kosmetyki nawilżające, bez parabenów w składzie. Takie, które nie naruszą warstwy hydro-lipidowej skóry. W razie niepokojących objawów, takich jak szorstkość skóry czy zaczerwienienie, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty. Lekarz pomoże ustalić przyczynę i dobierze odpowiedni sposób leczenia. Właściwa pielęgnacja i stała obserwacja skóry niemowlaka pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i w spokoju cieszyć się z czasu spędzanego z dzieckiem.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły