3 pytania do eksperta

Zawsze podkreślam konieczność regularnego monitorowania trądziku młodzieńczego

Img_Zawsze podkreślam konieczność regularnego monitorowania trądziku młodzieńczego

Trądzik młodzieńczy pojawia się w okresie dojrzewania u prawie 80% nastolatków. Twarz i często plecy stają się tłuste a pory w skórze zostają zablokowane. Na skórze pojawiają się czerwone plamki, zwieńczone białymi krostami. Jak można to leczyć? Porady dermatologa.

Z jakiego rodzaju trądzikiem młodzieńczym miał Pan do czynienia?

Młodzież nie zawsze ma ten sam typu trądziku.

Może się u nich pojawić kilka okazjonalnych krost lub wiele bardzo dużych pryszczy. Może to wpłynąć na ich pewność siebie, zwłaszcza, że ​​nieleczony trądzik może trwać przez lata. Nasi młodzi pacjenci często "wyciskają" pryszcze, co może pozostawiać blizny. Intensywność występowania trądziku zależy od pory roku. Jest większa jesienią.

Jakie zabiegi można im zaproponować?

Tłumaczę moim pacjentom, co to jest trądzik, aby mogli zrozumieć, czemu służą te wszystkie zabiegi,

i zawsze podkreślam potrzebę regularnej kontroli. Przepisuję produkty działające miejscowo, aby zmniejszyć tworzenie się zaskórników (adapalen) oraz zwalczać niektóre bakterie odpowiedzialne za stany zapalne (nadtlenek benzoilu). Dla większej skuteczności często potrzebne jest leczenie doustne (cykliny). W przypadku bardzo intensywnych i odpornych postaci trądziku proponuję leczenie izotretynoiną.

Czy istnieją jakieś procedury, które wykonuje się u Pana w klinice?

Trądzik może także występować w formie trądzikowych zmian niezapalnych,

kiedy pory gruczołów łojowych są zablokowane przez wiele zaskórników (wągrów) i mikrotorbieli. W związku z tym skóra musi zostać poddana oczyszczeniu dermatologicznemu. Aby opróżnić zaskórniki i mikrotorbiele na powierzchni skóry przeprowadzana jest bezbolesna procedura drobnej skaryfikacji. Poprawia to skuteczność leczenia.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły