Skoncentruj się na...

Kosmetyki dla niemowląt – jak wybrać?

Img_Kosmetyki dla niemowląt – jak wybrać?

Jednym z dość istotnych elementów wyprawki dla noworodka są odpowiednie kosmetyki. Każdy rodzic wie, że skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego nie można jej pielęgnować zwykłymi, „dorosłymi” kosmetykami, które mogą zawierać składniki wywołujące podrażnienia, a nawet reakcje alergiczne. Produkty dla niemowląt powinny być zatem łagodne, bez sztucznych zapachów i innych tego typu składników. Mile widziane są natomiast wszelkie dodatki pochodzenia naturalnego. Warto się dowiedzieć, jakie kosmetyki pielęgnacyjne dla niemowląt są niezbędne i na co zwracać uwagę, wybierając takie do dziecięcej wyprawki.

Jakie kosmetyki dla niemowląt są niezbędne?

Na początek dobrze będzie dowiedzieć się, co powinno się znaleźć w wyprawce malucha. Jeśli chodzi o kosmetyki dla niemowlaka, jest to olejek lub balsam do nawilżania skóry, krem zapobiegający odparzeniom, żel lub emulsja do kąpieli. Jeżeli chodzi o nawilżanie, to jest ono bardzo istotne, ponieważ w pierwszych dniach życia dziecka skóra malucha mocno się łuszczy i wysusza. Zanim organizm sam zacznie sobie z tym radzić, trzeba mu pomóc. Krem dla niemowląt na odparzenia z kolei okaże się niezbędny szczególnie latem, kiedy przy wysokich temperaturach łatwiej o odparzenia w okolicach pampersa. Kosmetyki do kąpieli natomiast często bywają sprzedawane w formie 2 w 1, co umożliwia mycie i ciała, i głowy. Warto zwrócić uwagę na to, czy taki żel lub emulsja dodatkowo nawilża. Jeśli tak, to być może nie trzeba będzie już stosować olejku po kąpieli. Poza tym warto mieć także krem z filtrem do stosowania przez cały rok, jak również nawilżane chusteczki, które przydają się w różnych sytuacjach.

Kosmetyki dla niemowląt – jakie wybrać?

Ze względu na wysoką wrażliwość skóry dziecka i podatność na podrażnienia rodzice najczęściej decydują się na tzw. emolienty, których pierwotnym przeznaczeniem jest pielęgnacja cery atopowej. Jednakże ich łagodzące i nawilżające działanie, przy jednoczesnym braku podrażniających substancji, doskonale sprawdza się u dziecka. Zastanawiając się, jakie kosmetyki dla niemowlaka wybrać, dobrze będzie rozważyć takie, których skład bazuje na lipidach. Przykładem jest linia Lipikar od La Roche-Posay. Są to preparaty przeznaczone dla osób o bardzo suchej i wrażliwej skórze oraz z problemami dermatologicznymi. Zawiera sporo naturalnych substancji, takich jak np. witaminy, masło karite czy shea. Pozwalają nawilżać skórę, niwelować szorstkość, ale też chronią ją, tworząc na niej warstwę osłaniającą np. przed promieniowaniem słonecznym. Z kolei kosmetyki do mycia z tej linii nie przesuszają jej i nie zostawiają nieprzyjemnego wrażenia ściągniętej skóry. Choć mają uniwersalne działanie, z powodzeniem można uznać, że są to produkty dla niemowląt. Wiele z nich może być używanych od pierwszego dnia życia dziecka. Poszukując odpowiednich kosmetyków dla najmłodszych, dobrze będzie też zwrócić uwagę na ich trwałość.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły