Skoncentruj się na...

Kosmetyki do cery tłustej: jaki krem do cery tłustej wybrać?

Img_Kosmetyki do cery tłustej: jaki krem do cery tłustej wybrać?

Błyszcząca skóra, z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, ropnymi krostkami, które  w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji mogą przerodzić się w trądzik - oto skóra tłusta.

Towarzyszy jej niezdrowy koloryt, zdarza się łuszczenie wynikające z nadmiernego rogowacenia. W okresie dojrzewania gruczoły łojowe są wrażliwe na bodźce hormonalne, dlatego podwyższony poziom androgenów - męskich hormonów płciowych, sprzyja ich zwiększonej aktywności i produkcji sebum. Skóra przetłuszcza się, dochodzi do zaburzeń w złuszczaniu naskórka i w konsekwencji wytwarza się stan zapalny, któremu często towarzyszy trądzik. Osoby, które w młodym wieku miały cerę tłustą, zwykle z wiekiem stają się posiadaczami skóry mieszanej, w której czoło, broda i nos wykazują cechy skóry tłustej, a skóra na policzkach staje się normalna lub skłonna do przesuszania. Skóra tłusta jest głównie problemem nastolatków, ale dotyka również kobiety po 40-stym roku życia, co tłumaczy się najczęściej czynnikami środowiskowymi, jak przetworzona żywność, nadmiar stresu, wahania hormonów. Jej przyczyny u kobiet dojrzałych nie są dokładnie poznane, ale osoby z cerą tłustą w każdym wieku borykają się z jej nieprzyjemnymi objawami.

Sposoby na tłustą cerę

Jak w przypadku każdej cery problematycznej, w pielęgnacji cery tłustej zaleca się ostrożność i umiar. Jednym z najczęstszych błędów jest używanie silnie odtłuszczających detergentów, zasadowych mydeł, zbyt częste złuszczanie, rezygnację z używania kremów. Stosowanie tych wszystkich zabiegów chwilowo może poprawić jej wygląd, ale w konsekwencji prowadzi do naruszenia bariery ochronnej naskórka oraz zmycia naturalnej flory bakteryjnej. Radykalne postępowanie aktywuje gruczoły łojowe do zwiększonego wysiłku, w celu zapewnienia skórze ochronnej warstwy i…przetłuszcza się ona jeszcze bardziej. Prawidłowa pielęgnacja powinna opierać się na stosowaniu kosmetyków do cery tłustej, które z jednej strony ograniczą aktywność gruczołów łojowych, z drugiej zapewnią jej właściwy poziom nawilżenia, ochronę przed zanieczyszczeniami, promieniami UV oraz trudnymi warunkami atmosferycznymi. Skórę tłustą oczyszczamy delikatnymi żelami lub płynami micelarnymi bez dodatku mydła, zawierającymi komponenty seboregulujące. Tonizujemy tonikiem o w właściwościach łagodzących i ściągających rozszerzone pory oraz przywracającym prawidłowe pH.

Składniki aktywne w pielęgnacji skóry tłustej

Jednymi z najskuteczniejszych składników do pielęgnacji skóry tłustej są kwasy, zwłaszcza kwas salicylowy, jego pochodna tzw. lipohydroksykwas (LHA) o większym powinowactwie do naskórka, a w związku z tym łagodniejszym działaniu, kwas linoleinowy, kwas glikolowy i pirogronowy. Dobre rezultaty daje również stosowanie preparatów z retinolem i jego pochodnymi - retinoidami, ponieważ hamują one aktywność gruczołów łojowych, mają działanie złuszczające i przeciwzapalne.

Krem do cery tłustej

Powinien mieć działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, udrażniające ujścia mieszków włosowych, a z drugiej strony  kojące i nawilżające  oraz zmniejszające widoczność porów. Doskonale zadziałają kremy z serii Effaclar La Roche-Posay. Effaclar K (+) odnawiający krem do skóry tłustej oprócz kojącej wody termalnej zawiera połączenie LHA o działaniu złuszczającym, przeciwzapalnym i seboregulującym z kompleksem witaminowym o właściwościach antyoksydacyjnych o. Z kolei Effaclar K odnawiający krem do skóry tłustej przeciw nawrotom niedoskonałości dostarczając skórze retinol i kwas linolowy wspomaga regenerację skóry za pomocą delikatnej eksfoliacji. Uzupełnieniem pielęgnacji jest Effaclar H kojący krem nawilżający do skóry tłustej, który z jednej strony wykazuje doskonałe działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne a z drugiej , łagodzi podrażnienia na skórze, często będące skutkiem terapii przeciwtrądzikowych. Tym samym wzmacnia funkcje ochronne skóry i za pomocą opatentowanego Ceramidu 5 odbudowuje warstwę hydrolipidową, bez niekorzystnego przetłuszczania skóry.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły