Skoncentruj się na...

Kosmetyki w ciąży - czego można uzywać?

Img_Kosmetyki w ciąży - czego można uzywać?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, w którym musi odpowiednio zadbać nie tylko o siebie, ale też znajdujące się w jej brzuchu maleństwo. Ciąża bardzo zmienia ciało kobiety, dlatego panie stosują w tym czasie jeszcze większą niż do tej pory ilość preparatów pielęgnacyjnych, by zapobiec niekorzystnym zmianom na swojej skórze. Czy jednak wszystkie kosmetyki są odpowiednie dla kobiet w ciąży? Podpowiadamy, co można stosować, a czego należy unikać w trakcie tych wyjątkowych 9 miesięcy!

Kosmetyki niewskazane dla ciężarnych

Kobiety w ciąży muszą zwracać szczególną uwagę na skład kupowanych przez siebie kosmetyków, gdyż wybrane substancje mogą wpływać niekorzystnie nie tylko na kondycję ich skóry, ale też stan płodu. Jakich zatem preparatów należy unikać w ciąży?

Lakiery do paznokci - w szczególności te z dodatkiem formaldehydu i toluenu, czyli substancji, które mogą źle wpływać na rozwój gruczołów płciowych płodu.
Dezodoranty, perfumy, szampony, lakiery do włosów zawierające ftalany - to znaczy substancje, które mają negatywny wpływ na rozwój płodu. Z ostrożnością do tego rodzaju kosmetyków należy w szczególności podchodzić w trzecim trymestrze ciąży.
Balsamy wyszczuplające z dodatkiem kofeiny lub wyciągu z kasztanowca - takie produkty poprawiają ukrwienie skóry i mogą przyczynić się do powstawania żylaków.
Płyny do higieny intymnej i szampony do włosów z SLS i SLES - to składniki, które mogą podrażniać i przesuszać skórę.
Peelingi do twarzy i ciała - w szczególności te, które zawierają w swoim składzie kwas salicylowy oraz jego pochodne. Mogą one wywoływać problem krzepliwości krwi u noworodka i zwiększać ryzyko wad wrodzonych.

Krem dla kobiet w ciąży - jakich składników unikać?

Bardzo duże znaczenie dla kobiet ciężarnych ma też to, jakich kremów do twarzy używają w tym czasie. Szczególnie niekorzystny wpływ na strukturę ich skóry, jak również stan płodu, może mieć kilka rodzajów kremów do twarzy.

Kremy przeciwtrądzikowe, które w czasie ciąży mogą wywoływać problem reakcji alergicznych, jak również uszkodzenia płodu (ze względu na tetracyklinę dodawaną często do preparatów przeznaczonych do walki z trądzikiem).
Silne kremy przeciwzmarszczkowe - z dodatkiem witaminy A lub C lub kwasów AHA mogą zwiększać ryzyko przebarwień i podrażnień skóry. Kosmetyki przeciwzmarszczkowe z retinoidami mogą natomiast stanowić przyczynę plam pigmentacyjnych.
Kremy i mleczka do demakijażu z olejem sojowym lub wyciągami z soi - wykazują one działanie estrogenne, w związku z czym po ich zastosowaniu może przebarwić się skóra.

Jakie kosmetyki w ciąży? Postaw na kosmetyki naturalne

Jakie kosmetyki i preparaty są polecane dla kobiet w ciąży? Przede wszystkim te o jak najbardziej naturalnym składzie - pozbawionym sztucznych składników i konserwantów, który będzie bezpieczny dla mamy oraz jej dziecka. Ponadto:

- krem do twarzy dla ciężarnych powinien zawierać intensywnie nawilżające substancje oraz wysokie filtry UV np. Hydraphase UV Intense Riche, gdyż skóra podczas ciąży jest bardziej podatna na przebarwienia i przesuszenie,
- warto w tym czasie sięgać po kosmetyki dla skóry wrażliwej, nawet jeśli nasza skóra nie wykazywała wcześniej takich tendencji. Podczas ciąży skóra uwrażliwia się na działanie kosmetyków, dlatego do pielęgnacji twarzy należy wybierać jedynie łagodne preparaty,
- od początku ciąży warto zacząć stosować wybrany preparat na rozstępy - w tym przypadku zdecydowanie lepiej zapobiegać tego rodzaju niedoskonałościom niż zwalczać już istniejące blizny,
- w tym samym czasie warto też rozpocząć stosowanie odpowiedniego kremu do pielęgnacji biustu, by lepiej przygotować rozciągającą się skórę na piersiach do karmienia - najlepiej jednak wybierać kosmetyki tego typu specjalnie dostosowane do potrzeb ciężarnych,
- nie ma też żadnych przeciwwskazań, by stosować w tym czasie kosmetyki do makijażu - warto jednak wybierać sprawdzone i hipoalergiczne produkty, by zapobiec ewentualnym reakcjom alergicznym.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły