Skoncentruj się na...

Krem do skóry tłustej - jak wybrać odpowiedni produkt?

Img_Krem do skóry tłustej - jak wybrać odpowiedni produkt?

Tłusta skóra wiąże się z wieloma kłopotliwymi niedoskonałościami. Wypryski, zaskórniki, rozszerzone pory pokrywające błyszczącą się skórę to uciążliwe mankamenty, które są trudne do zwalczenia, a i ich zakamuflowanie często przypomina walkę z wiatrakami. Jak dbać o skórę z nadmierną produkcją sebum? Czy należy zrezygnować z nawilżania? Jakie kosmetyki jej pomogą, a jakie mogą jedynie zaszkodzić? Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni krem do skóry tłustej!

Krok pierwszy - analiza skóry tłustej i trądzikowej

W terminologii dermatologicznej terminem skóry tłustej, określa się taki rodzaj skóry, który charakteryzuje się nadczynnością gruczołów łojowych. W wyniku tej patologicznej nadprodukcji powstałe sebum nie tylko nawilża obszar w połączeniu skórno-naskórkowym, ale także przenika przez naskórek, powodując świecenie się twarzy. To błyszczenie występuje przede wszystkich w tych częściach ciała, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych - w obrębie twarzy jest to tzw. strefa T, a ponadto szyja, dekolt i plecy.

Oprócz świecenia, łojotok odpowiada także za pojawienie się różnego rodzaju krost i wykwitów. Częstym następstwem skóry tłustej jest właśnie trądzik. Wynika to z kilku przyczyn. Po pierwsze ujścia porów zostają zatkane przez kropelki łoju i zrogowaciały naskórek. Po drugie dochodzi do tego przyciąganie (niemal magnetyczne) zanieczyszczeń ze środowiska, również zapychających pory. Po trzecie nadmiar sebum wiąże się z podwyższeniem kwasowości pH skóry. Wszystkie te czynniki łącznie tworzą idealne środowisko do rozwoju bakterii i zakażenia, a to stanowi bezpośrednią przyczynę powstawania krost.

Jak już zostało nadmienione, skóra łojotokowa ma problem z prawidłowym łuszczeniem się naskórka. Jest to wynik zbyt małej ilości kwasu linolowego - głównego składnika łoju. Przez ten niedobór dochodzi do keratynizacji przewodów ujściowych gruczołów łojowych oraz przyspieszenia rogowacenia ujść mieszków włosowych. W konsekwencji sebum i resztki naskórka nie mają jak wydostać się z kanalików gruczołów, więc po pewnym czasie zaczynają przeistaczać się w mikrozaskórniki, a później w zaskórniki otwarte czy też zamknięte. Skądinąd należy też zauważyć, że patologia procesów skóry tego typu często powoduje, że skóra nabiera niezdrowego szarawego odcienia oraz staje się gorzej ukrwiona.

Podsumowując, skóra tłusta jest:
* łojotokowa,
* błyszcząca (szczególnie w strefie T),
* skłonna do wyprysków i wykwitów,
* ma niezdrowy koloryt,
* ma problem z rogowaceniem naskórka.

Krok drugi - wybór kremu do skóry tłustej

Skoro patogenezą tłustej skóry jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, a więc nadmierna produkcja łoju, to krem do skóry tłustej powinien przede wszystkim zawierać takie substancje, które dermatolodzy zwykli określać, jako seboregulujące. W tej grupie znajdują się i środki ograniczające łojotok i typowo wysuszające. Należą do nich między innymi: tlenek cynku, skrobia kukurydziana,ekstrakty z lawendy, łopianu, liści skrzypu czy trzciny cukrowej.

Kolejną ważną cechą kremu do skóry tłustej jest poprawienie funkcji rogowacenia naskórka. Tu bardzo często sprawdza się kwas salicylowy, wykorzystywany przykładowo w kremie przeciw nawrotom niedoskonałości skóry tłustej Effeclar K. Kwas salicylowy stanowi o tyle dobre rozwiązanie w tego typu problemach skóry, o ile działa nie tylko złuszczająco, ale i antybakteryjnie - stąd też jego popularność w różnego typu kuracjach antytrądzikowych. Innymi środkami używanymi w kosmetyce do złuszczania zrogowaciałego naskórka są: ekstrakt z nagietka czy wierzby białej, papaina oraz kompleksy peptydowe.

Dla skóry tłustej trądzikowej krem nawilżający to podstawa. Istnieje błędne przekonanie, że skóra z nadmiernym łojotokiem powinna być wyłącznie wysuszona. Nic bardziej mylnego! Codzienna pielęgnacja i nawilżanie jest podstawowym elementem pielęgnacji i higieny także tym przypadku. Bowiem tylko zachowanie odpowiedniego poziomu wilgoci umożliwia pełną regenerację skóry. Dlatego też kosmetyki osób walczących z łojotokiem, nie mogą być pozbawione humektantów, tj. mocznik, alantoina  czy ekstrakt z aceroli lub aloesu.

Odpowiedni krem skóra tłusta powinna łatwo przyjąć. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest tu wybieranie preparatów o lekkiej konsystencji, która zanadto nie obciąży łojotokowej skóry, a jednocześnie dobrze przeniknie przez jej warstwy. 

Na koniec warto zaznaczyć, że wyżej opisane cechy najlepiej, aby łączyły się w kremie matującym skórę tłustą. Zakamuflowanie błyszczenia się skóry to zazwyczaj bardzo ważna kwestia, gdyż świecąca się twarz nie prezentuje się najlepiej.

Konkluzja dotycząca wyboru najlepszego kremu do skóry tłustej jest prosta. Należy wybierać taki kosmetyk, który z jednej strony zneutralizuje kłopotliwe objawy, a z drugiej pomoże zamaskować nieestetyczne mankamenty.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły