Skoncentruj się na...

Leczenie trądziku – izotretynoina.

Img_Leczenie trądziku – izotretynoina.

Jednym ze sposobów leczenia trądziku jest przyjmowanie izotretynoiny. Dowiedz się, czym jest ten składnik i jakie ma działanie.

Izotretynoina – silnie działająca substancja chemiczna

Izotretynoina jest organicznym związkiem chemicznym, nazywanym pochodną witaminy A. Jest to silna substancja, która wykazuje szereg właściwości, wykorzystywanych głównie w leczeniu trądziku bez względu na jego odmianę. Jeśli trądzik cechuje się łagodniejszym przebiegiem, wówczas stosuje się mniejsze dawki tej substancji, a jeśli trądzik jest intensywny i ma podłoże genetyczne, wykorzystuje się wtedy dawki o większym stężeniu izotretynoiny. Co istotne, izotretynoina jest substancją, którą można przyjmować na wiele różnych sposobów i pod wieloma postaciami – doustnie lub zewnętrznie.

Jak działa izotretynoina?

Izotretynoina przyczynia się do zmniejszenia aktywności gruczołów łojowych, znajdujących się w skórze, jak również hamuje ich rozrost. Takie działanie znalazło zastosowanie właśnie w leczeniu trądziku. Dlaczego? Trądzik, czyli szereg zmian skórnych i łojotok, następuje wówczas, gdy praca gruczołów łojowych nie przebiega prawidłowo. Oznacza to, że gruczoły łojowe produkują nadmierną ilość sebum, a to z kolei powoduje, że ujścia mieszków włosowych zatykają się i dochodzi do powstawania niedoskonałości. Zastosowanie izotretynoiny sprawia, że nadmierne wydzielanie sebum zostaje unormowane, pory skóry nie zatykają się, a objawy trądziku z czasem znikają.

Izotretynoina stosowana doustnie

Jednym ze sposobów stosowania izotretynoiny jest przyjmowanie jej doustnie w postaci tabletek. Z uwagi na to, że tabletki z izotretynoiną działają niezwykle silnie, są wykorzystywane wyłącznie w ciężkich postaciach trądziku, takich jak trądzik guzkowo-torbielowaty, ropowiczy, skupiony czy też tzw. trądzik – postać piorunująca. Jeśli osoba walczy z innymi odmianami trądziku, które zaliczają się do średniociężkich, ale nie reaguje na terapię konwencjonalną i boryka się z nawrotami choroby (nawroty choroby zazwyczaj objawiają się intensywnym łojotokiem oraz bliznowaceniem), dermatolog również może zapisać leczenie trądziku przy pomocy tabletek z izotretynoiną.

Izotretynoina stosowana zewnętrznie

Jeśli chodzi o produkty z izotretynoiną do stosowania zewnętrznego dostępne są zarówno w postaci maści, kremów, jak i żeli:

  • Maści z izotretynoiną
Przy silnych odmianach trądziku, jeśli zamiast izotretynoiny w tabletkach stosujemy produkty użytku zewnętrznego, zaleca się maści. Są one najbardziej skoncentrowane i wykazują największą intensywność działania. W maściach też zazwyczaj można znaleźć najwyższe dozwolone stężenie izotretynoiny.
  • Żele z izotretynoiną
Żele z kolei poleca się do łagodniejszych odmian trądziku, ponieważ stężenie izotretynoiny jest nieco niższe niż w większości maściach. Zaletą żeli jest to, że łatwo się wchłaniają, a po aplikacji praktycznie nie odczuwamy, że na twarzy mamy jakiś produkt.
  • Kremy z izotretynoiną
To dobry wybór dla osób, które chcą podtrzymać kurację i tok leczenia ciężkich odmian trądziku, którego skutki są widoczne na powierzchni całej twarzy. Wówczas warto wybierać kremy z minimalną dawką izotretynoiny i aplikować je dla podtrzymania efektów właściwej terapii.

Izotretynoina - skutki uboczne i działania niepożądane

Tak, jak każdy lek, który wykazuje silne działanie w obrębie jakiegoś schorzenia, tak i izotretynoina, wykorzystywana w leczeniu ciężkich odmianach trądziku, może nieść skutki uboczne:

  • dolegliwości wątrobowe i jelitowe, ale mogą one dotyczyć całego układu pokarmowego;
  • tymczasowe zaostrzenie się zmian trądzikowych – jest to normalna reakcja organizmu (skóry) na nową substancję. Po upływie 1-2 miesiący nasilenie trądziku ustępuje i wówczas zaczynają się pojawiać efekty kuracji.
  • suchość warg, zajady lub zapalenie kącików ust, suchość w okolicy błon śluzowych nosa, oczu i jamy ustnej, zapalenie spojówek, zapalenie skóry lub jej suchość, krwawienia z nosa;
  • pogorszenie się kondycji włosów – łupież, nadmierne wypadanie;
  • osłabienie paznokci – zwiększona łamliwość, przebarwienia płytki paznokcia;
  • uszkodzenie płodu – jeśli kobieta w ciąży doustnie przyjmuje lek. Jednak lekarze mają świadomość zagrożenia i nie zalecają kobietom w ciąży stosowania tego konkretnego leku.

Effaclar spotscan

Innowacyjna aplikacja do skóry tłustej i trądzikowej

ZRÓB DIAGNOZĘ.
 DOBIERZ PIELĘGNACJĘ.
 ŚLEDŹ POSTĘPY.

SPRAWDŹ
SPOTSCAN

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły