Skoncentruj się na...

Łuszczyca skóry głowy - jak załagodzić objawy?

Img_Łuszczyca skóry głowy - jak załagodzić objawy?

Łuszczyca to poważna choroba skóry, z którą boryka się wiele osób. Nie tylko nieestetycznie wygląda, ale też może powodować świąd i dolegliwości bólowe. Bardzo dokuczliwa jest również łuszczyca skóry głowy. Jakie daje objawy i jak wygląda leczenie łuszczycy? Czy da się ją wyleczyć, czy tylko załagodzić przebieg? Co zrobić, aby ukryć obecność łuszczycy we włosach? Czy istnieją jakieś leki, czy wystarczy stosowanie specjalnego szamponu?

Objawy łuszczycy skóry głowy

Łuszczyca jest przez większość lekarzy uznawana za chorobę autoimmunologiczną, czyli polegającą na tym, że organizm atakuje własne tkanki i niszczy je. Często występuje rodzinnie, niekoniecznie w każdym pokoleniu. Jej przyczyny nie są do końca znane, często występuje w okresie wzmożonego stresu (np. po traumatycznych przeżyciach jak śmierć bliskiej osoby) oraz przy stanach zapalnych i ostrych infekcjach bakteryjnych i wirusowych (np. po grypie, anginie). Zdiagnozowanie łuszczycy wymaga wizyty u specjalisty, ale jak rozpoznać łuszczycę skóry głowy? Wśród najczęstszych oznak łuszczycy można wymienić:
* czerwonobrunatne grudki pokryte suchymi łuskami,
* stan zapalny skóry, nierzadko z wysiękiem,
* świąd,
* pieczenie
* suche, łuszczące się skórki (można je zaobserwować np. podczas czesania włosów).

Leczenie łuszczycy

Wciąż nie ma skutecznego sposobu leczenia. Dermatolog może przepisać nam specjalne maści (głównie sterydowe), ale ich długotrwałe stosowanie może uszkodzić skórę. Może również skierować na specjalne naświetlania. Konieczne jest używanie profesjonalnych dermokosmetyków - nie tylko odpowiednio nawilżą i natłuszczą przesuszoną skórę, ukoją świąd i pieczenie, ale też zadbają o odnowę warstwy hydrolipidowej skóry. Warto wybrać preparaty o przebadanym składzie, najlepiej poszukać ich w swojej aptece. Farmaceuta doradzi, jaki preparat będzie odpowiedni do skóry z łuszczycą. Nie warto zaniedbywać tej kwestii - używanie drogeryjnych środków myjących i szamponów może pogorszyć stan skóry, a także spowodować dodatkowy dyskomfort np. w postaci silnego pieczenia czy swędzenia skóry. Niektórzy chorzy próbują domowych sposobów leczenia łuszczycy, ale należy zachować ostrożność. Stosowanie niektórych substancji może nie tylko nie przynieść efektu, ale nawet pogorszyć stan skóry. Lepiej skupić się na fachowym leczeniu zaleconym przez specjalistę, a także działaniach dodatkowych, dzięki którym można złagodzić objawy łuszczycy skóry głowy.

Łagodzenie objawów łuszczycy skóry głowy

Niezwykle ważna jest ciągła obserwacja stanu skóry. Dzięki takiej kontroli chory jest w stanie określić, kiedy następuje nasilenie objawów. Skuteczne sposoby łagodzenia przebiegu łuszczycy skóry głowy to między innymi:
* unikanie sytuacji stresowych,
* stosowanie odpowiednich szamponów - np. Kerium La Roche-Posay, który dzięki działaniu mikrozłuszczającemu pomoże pozbyć się nieestetycznych łusek i suchych skórek,
* aplikacja specjalnych maści lub kremów w miejscu zmian skórnych
* u niektórych chorych zaostrzenie objawów powoduje ciężkostrawna dieta (smażone potrawy, alkohol) zaleca się więc lekkie i zbilansowane posiłki,
* delikatne wyczesywanie suchych skórek (w taki sposób, aby nie uszkodzić łusek i nie spowodować powstania ran na skórze głowy).

Należy zdać sobie sprawę, że łuszczyca skóry głowy to poważna choroba i zawsze powinniśmy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Jej objawy mogą być powodem dyskomfortu psychicznego i wstydu - łuszczące się skórki spadające z głowy, zmiany skórne widoczne we włosach budzą poczucie skrępowania. To schorzenie może być przyczyną braku samoakceptacji, spadku pewności siebie i wykluczenia z życia towarzyskiego. Dlatego warto zająć się tym problemem, jak najszybciej i w miarę możliwości załagodzić objawy łuszczycy.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły