Skoncentruj się na...

Masz skórę naczynkową, skłonną do trądziku, wyjątkowo wrażliwą? Sprawdź porady eksperta na temat prawidłowej pielęgnacji!

Img_Masz skórę naczynkową, skłonną do trądziku, wyjątkowo wrażliwą? Sprawdź porady eksperta na temat prawidłowej pielęgnacji!

Ostatnie miesiące bez wątpienia przejdą do historii. Temat zdrowia i prawidłowej higieny chyba nigdy nie był tak bardzo “na czasie”. Dbamy o siebie stosując się do zaleceń: nosimy maseczki, rękawiczki, dezynfekujemy dłonie. Ale jaki to ma wpływ na nasze ciało? Cera naczynkowa, trądzikowa, wyjątkowo wrażliwa - czy noszenie maseczki w takich przypadkach może pogorszyć stan naszej skóry? Jak o nią dbać?

Na te ważne pytania odpowiedziała dr Monika Rogala.

Oczyszczanie wrażliwej skóry twarzy przy noszeniu maseczki

Podczas noszenia maseczki dochodzi do mechanicznego drażnienia skóry materiałem, z którego maseczka jest wykonana. Obok podrażnienia skóra mierzy się z wielogodzinnym gromadzeniem się pary wodnej wydychanej z ust oraz potu produkowanego przez skórę. Pod maseczką powstają doskonałe warunki do wzrostu bogatej flory bakteryjnej (Staphylococcus aureus, Propionibacetrium acnes), której niekontrolowany wzrost będzie stymulował pojawianie i nasilenie się zmian trądzikowych, łojotokowego zapalenia skóry i atopowego zapalenia skóry.
Wg badań skóra wrażliwa ma cieńszy naskórek (warstwę rogową), co powoduje jeszcze większą penetrację i wnikanie w nią rozpuszczalnych w wodzie substancji chemicznych (składników kremów i makijażu).
W czasie codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej powinniśmy zatem w pierwszej kolejności łagodzić powstałe mechaniczne podrażnienia oraz wzmacniać barierę ochronną naskórka. Warto przy tym korzystać z dobroczynnego i unikatowego działania wód termalnych zawartych w hypoalergicznych kosmetykach. Do oczyszczania i wygładzenia skóry wrażliwej najlepiej wybierać łagodne, lekkie preparaty myjące pozbawione barwników, mydła, alkoholu i substancji zapachowych, aby nie naruszać bariery ochronnej twarzy. Woda termalna ukoi i złagodzi podrażnienia oraz zregeneruje skórę wrażliwą. Starannie dobrane składniki utrzymają prawidłowe fizjologiczne pH i zredukują niepożądane bakterie. Prawidłowo przeprowadzone oczyszczanie oraz właściwa pielęgnacja tuż po  (nawilżanie, natłuszczanie, ochrona przeciwsłoneczna) zmniejszą podrażnienia, zaczerwienienia oraz uczucie napięcia, pieczenia i swędzenia skóry.

Ukojenie/wzmocnienie bariery ochronnej skóry twarzy przy noszeniu maseczki?

Żeby ograniczyć podrażnienia wywołane noszeniem maseczki wskazane jest właściwe nawilżenie skóry i nawodnienie organizmu. Przy skórze tłustej i  wrażliwej warto wybrać lekki krem nawilżający, przy suchej krem bardziej natłuszczający i odżywiający. Nałożenie kremu na twarz należy wykonać odpowiednio wcześnie (20-30 min) przed nałożeniem maseczki. Wśród składników odbudowujących barierę ochronną naskórka są ceramidy, wolne kwasy tłuszczowe, masło shea, cholesterol, kwas hialuronowy, gliceryna, pantenol witaminy A i E. Kojąco i regenerująco na skórę będą działały także kremy z tlenkiem cynku, masłem shea i madekasozydem.

Jak może zachować się skóra trądzikowa pod maseczką, jak o nią zadbać?

Pod maseczką jest wilgotno i ciepło. Powstają idealne warunki do nadmiernego, niekontrolowanego namnażania się bakterii i grzybów. W takich warunkach przyspiesza wzrost niepożądanych mikroorganizmów. Dochodzi do zaburzenia proporcji w gatunkach bakterii kolonizujących naskórek. Zwiększa się ilość gronkowca złocistego podsycającego stan zapalny skóry i wypierającego z jej powierzchni powierzchni pożądane mikroorganizmy. Dochodzi do pojawienia się i zaostrzenia zmian trądzikowych. Problem dotyczy osób, które na trądzik nie chorowały i tych, które miały trądzik o łagodnym nasileniu. Pojawić się mogą krosty, guzki, cysty z treścią ropną.
Po przyjściu do domu należy umyć twarz. Dzięki temu zostaną usunięte cząsteczki wirusa oraz zredukowany nadmiar sebum, które jest pożywką dla bakterii. Należy także pamiętać o regularnej zmianie maseczek włókninowych i praniu maseczek bawełnianych. Czystość maseczek, poza wartością epidemiczną, ma wpływ na utrzymanie prawidłowych warunków mikrobiologicznych na skórze. Maseczki bawełniane po każdym użyciu należy uprać w temperaturze 60 st.C lub wygotować we wrzątku przez minimum 10 minut.

Osoby z trądzikiem i związanymi z nim przebarwieniami pozapalnymi często stosują korygujące podkłady pod makijaż. Pod maseczką, w wilgotnym, ciepłym i skolonizowanym przez bakterie środowisku, make up nie tylko nie spełni swojej roli korygującej, ale dodatkowo stanie się podłożem do namnażania się bakterii. To powód dla którego na czas noszenia maseczki należy oszczędnie, minimalistycznie nakładać kosmetyki kolorowe na twarz.

Ochrona przeciwsłoneczna jako must have mimo używania maseczki

Maseczka chroni przed promieniowaniem słonecznym tylko część skóry głowy. Wrażliwa i cienka skóra okolicy oczu oraz skroni, czoła i uszu jest poddawana szkodliwemu działaniu promieni UV. Pod ich wpływem dochodzi do uszkodzenia włókien kolagenowych, powstania przebarwień (szybszego starzenia skóry) i uszkodzenia DNA w komórkach skóry, co w przyszłości sprzyja pojawieniu się złośliwych nowotworów skóry. Dlatego, bez względu na maseczkę, należy nakładać kremy z filtrem o faktorze ochronnym 30 lub 50+ na nieosłoniętą skórę, nie zapominając o ochronie oczu okularami przeciwsłonecznymi.

Woda termalna jako produkt SOS przy podrażnionej skórze

Woda termalna w sprayu to produkt, który zdecydowanie powinien znaleźć się w posiadaniu wszystkich osób ze skórą wrażliwą.
Z uwagi na postać kosmetyk bardzo łatwo - szybko i sterylnie można zaaplikować. Również szybko po zastosowaniu wody termalnej przychodzi ukojenie, zmniejszenie zaczerwienienia, uczucia napięcia, swędzenia i pieczenia skóry. Taka forma pielęgnacji i leczenia skóry sprawdzi się także u osób ze skórą łojotokową, trądzikową i atopową. Woda termalna doskonale radzi sobie z łagodzeniem podrażnień oraz regeneracją i wzmacnianiem warstwy ochronnej naskórka, która zostanie uszkodzona przez tkaninę maseczki oraz w nieosłoniętych miejscach przez słońce.
Woda termalna może zastąpić także wodę z kranu przy oczyszczaniu skóry twarzy u Pacjentów ze skórą wrażliwą czy atopową.
Pamiętać przy tym należy, że woda nie posiada właściwości nawilżających, a po jej zastosowaniu należy nałożyć krem nawilżający odpowiedni do rodzaju skóry.

Dr Monika Rogala, specjalista dermatolog wenerolog

Dr Monika Rogala, specjalista dermatolog wenerolog

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty