Skoncentruj się na...

Masz skórę atopową? Sprawdź, jakiego kremu pod oczy powinnaś używać!

Img_Masz skórę atopową? Sprawdź, jakiego kremu pod oczy powinnaś używać!

Atopowe zapalenie skóry twarzy to choroba przewlekła i nawrotowa. Objawia się przede wszystkim swędzącą, wysuszoną skórą z uporczywymi zmianami skórnymi – także w okolicach oczu. Dowiedz się, jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja przy AZS. Sprawdź, jaki krem pod oczy dla skóry atopowej będzie najlepszy!

Atopowe zapalenie skóry twarzy – co to właściwie oznacza?

Atopowe zapalenie skóry (AZS, atopic dermatitis) to choroba XXI wieku. Czynniki cywilizacyjne, w tym inwazyjny rozwój przemysłu, wpływają na wzrost bodźców wywołujących atopię. W efekcie nawet do 20% populacji może borykać się z problemami AZS, czyli przede wszystkim świądem i uporczywymi zmianami skórnymi, problemami, które zazwyczaj ujawniają się we wczesnym dzieciństwie i naprzemiennie znikają i pojawiają się w całym późniejszym życiu. Egzema twarzy i innych części ciała jest bowiem schorzeniem o charakterze przewlekłym i nawrotowym.

Dermatolodzy są zgodni, że oprócz czynników cywilizacyjnych, duży wpływ na pojawienie się AZS ma genetyka. Defekty w DNA decydują o patologii budowy bariery naskórkowej oraz niewłaściwym działaniu układu odpornościowego, co pozwala antygenom (głównie alergenom wziewnym i pokarmowym) oddziaływać na naskórek, powodując stan zapalny i inne objawy atopowego zapalenia skóry twarzy.

A jakie jeszcze są objawy atopowego zapalenia skóry twarzy?
* świąd,
* suchość,
* rogowacenie przymieszkowe,
* rybia łuska,
* rumień,
* szybkie występowanie reakcji skórnych po kontakcie z alergenami,
* nawrotowe zakażenia skóry, stany zapalne,
* zaostrzenie zmian skórnych pod wpływem silnych emocji, stresu.

Niejednokrotnie u pacjentów borykających się z AZS często diagnozuje się atopowe zapalenie skóry wokół oczu. Atopia bowiem może powodować i problemy natury okulistycznej, jak na przykład zaćma, czy powracające zapalenie spojówek, i problemy natury dermatologicznej, tu głównie przebarwienia powiek. Przyczynia się do występowania cieni wokół oczu.

Krem pod oczy do skóry atopowej i inne kosmetyki - jak dbać o chorą skórę?

W leczeniu AZS ogromne znaczenie, oprócz kuracji farmakologicznej i dietetycznej, ma również właściwa pielęgnacja oparta na stosowaniu specjalnych kosmetyków do skóry atopowej dla dorosłych. Specjalnych, czyli takich, które będą odpowiadały na potrzeby skóry z atopią, pozbawionej ceramidów, kwasu linolenowego, mocznika, decydujących o właściwym poziomie wilgoci w naskórku. Dostarczenie tych brakujących elementów to istota pielęgnacji skóry atopowej. Dlatego też podstawowym zadaniem nie tylko kremu pod oczy do atopowego zapalenia skóry, ale i każdego kremu do skóry atopowej jest zatrzymanie jak największej ilości wody oraz wzmocnienie warstwy hydrolipidowej. Ze względu na to wiele kosmetyków tego typu posiada formułę złożoną z emolientów i humektantów.

1) Emolienty to substancje, które dobrze zmiękczają i wygładzają powierzchnię skóry.
2) Humektanty, czyli substancje hydrofilowe i hydrofobowe – dobrze wiążące cząsteczki wody i zatrzymujące je w naskórku, a także tworzące specjalny film nieprzepuszczający wilgoci. Wśród humektantów używanych do produkcji kosmetyków dla skóry atopowej znajdują się głównie: mocznik, gliceryna, sorbitol, euceryna, wazelina, ceramidy, sterole, woski, oleje.

Inną ważną funkcją preparatów do walki z objawami AZS jest regeneracja naskórka oraz wytworzenie spoistego cementu międzykomórkowego. Takie efekty uzyskuje się poprzez zastosowanie na przykład kwasu linolenowego (uzyskiwanego z czarnej porzeczki, ogórecznika lekarskiego, olejów z wiesiołka) oraz mieszaniny lipidów.

Omówiwszy to, co powinno znajdować się w składzie dobrych kosmetyków dla atopików, należy poruszyć także kwestię ich szkodliwych składników. Właściwe produkty, takie jak krem pod oczy do skóry atopowej Toleriane Ultra nie mogą zawierać sztucznych aromatów, barwników, olejów mineralnych, parabenów - czyli substancji wywołujących odczyny alergiczne.

Jakie kosmetyki są polecane do pielęgnacji skóry atopowej?

1) Syndety o pH jak najbardziej zbliżonym do pH skóry, które będą w stanie usunąć zanieczyszczenia i bakterie, a przy tym nie wywołają podrażnień ani wysuszenia.
2) Delikatne płyny do demakijażu o formule O/W.
3) Kremy nawilżające na dzień i na noc wzbogacone o humektanty bądź emolienty.
4) Krem pod oczy do skóry atopowej o działaniu nawilżającym i eliminującym cienie, przebarwienia.
5) Kremy silnie natłuszczające do stosowania nawet kilka razy na dobę w przypadku nasilenia odczynów alergicznych.
Pamiętaj, że objawy atopowego zapalenie skóry u dorosłych mogą zostać złagodzone dzięki odpowiedniej i regularnej pielęgnacji.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty