0

Zapisz się do naszego Newslettera

Zarejestruj się, aby otrzymać specjalne oferty oraz najnowsze wiadomości od La Roche-Posay

Media Widget 01Media Widget 02Media Widget 03

 

Wróć na stronę laroche-posay.pl
Save your skin

Naucz się dobrych nawyków

W dzisiejszych czasach ryzyko zachorowania na nowotwór skóry wynosi 1/100. Dłuższe urlopy, chęć spędzania wakacji w bardzo nasłonecznionych krajach, przebywanie na powietrzu i sztuczna opalenizna – wszystkie te czynniki odpowiadają za wzrost liczby zachorowań na nowotwór skóry.

SYS article Level 1 - 01 : Main article image (Aox-All-Rights-AdobeStock_91799783)

Ochrona przeciwsłoneczna

wg profesora G. Argenziano, przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Dermatologów

Alt Image Video Tlqz94E8gcU

Nowotwór skóry: co to jest?

Istnieją trzy rodzaje zmian chorobowych:

  • Rogowacenie trądzikowe i słoneczne: Są to powszechnie występujące zmiany chorobowe, niebędące nowotworami skóry. Najczęściej przybierają postać łuskowatych plam na powierzchni skóry, szorstkich w dotyku i mających tendencję do nawrotów. Rogowacenie pojawia się po długotrwałym i regularnym wystawianiu skóry na działanie promieni słonecznych. Stanowi objaw utraty przez skórę naturalnej zdolności ochrony przed słońcem i emitowanymi przez nie promieniami ultrafioletowymi. Niektóre przypadki rogowacenia mogą się przekształcić w nowotwory skóry.
  • Rak skóry: Stanowi 90% przypadków nowotworów skóry i jest spowodowany głównie częstym i powtarzającym się wystawianiem skóry na słońce w wieku dorosłym. Wczesne wykrycie choroby daje szansę wyleczenia, gdyż rak skóry rozwija się powoli. Ponieważ miejscem jego występowania jest zwykle twarz, późne wykrycie może prowadzić do oszpecających blizn. Dlatego też w razie wątpliwości koniecznie należy się udać do dermatologa.
  • Czerniak: Nowotwór złośliwy. Jest to najgroźniejszy rodzaj nowotworów skóry, zagrażający życiu pacjenta. Powstaje wskutek krótkotrwałego i intensywnego wystawienia skóry na słońce, na przykład przy poparzeniu. Nowotwór przyjmuje postać brązowych lub czarnych plam na zdrowej skórze. W 35% przypadków pojawia się w miejscu wcześniejszego znamienia. Jeśli zostanie zdiagnozowany w pierwszej fazie choroby, jest całkowicie uleczalny. W przypadku wykrycia podejrzanej zmiany chorobowej koniecznie należy się skonsultować z dermatologiem.

Sztuczne promienie ultrafioletowe: bezpieczna metoda opalania?

Naturalna opalenizna to mechanizm obronny przed promieniami ultrafioletowymi typu B. W solariach wykorzystuje się jednak bezbolesne, lecz podstępne promienie typu A. Promienie te, wywołujące efekt sztucznej opalenizny, odpowiadają za przedwczesne starzenie się skóry i zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór skóry.

Dobre nawyki bezpiecznego korzystania ze słońca

  • Unikajmy przebywania na słońcu w godzinach silnego nasłonecznienia, gdyż 50–70% zachorowań na różne typy nowotworów skóry jest skutkiem przyjęcia nadmiernej dawki promieni ultrafioletowych obu typów.
  • Ograniczajmy narażenie dzieci na działanie promieni słonecznych, gdyż aż 80% uszkodzeń skóry spowodowanych słońcem następuje przed 18. rokiem życia. Szkody wyrządzone wystawieniem skóry na silne promienie słoneczne w okresie dziecięcym i nastoletnim prowadzą do zachorowań na nowotwory skóry w wieku późniejszym.
  • Stosujmy kremy przeciwsłoneczne z wysokim filtrem, chroniące przed promieniami ultrafioletowymi typu A i B. Nakładajmy nową warstwę preparatu co dwie godziny. Nośmy też okulary przeciwsłoneczne i nakrycia głowy.
  • W przypadku pojawienia się zmiany chorobowej lub zauważenia zmian w istniejącym znamieniu należy się skonsultować z dermatologiem. W oczekiwaniu na wizytę u lekarza zachowujmy czujność i obserwujmy swoje pieprzyki, korzystając z aplikacji Mole Checker!

Nasza metoda 3 kroków, która ochroni Cię przed nowotworem