Skoncentruj się na...

Objawy atopii u dzieci

Img_Objawy atopii u dzieci

  • Atopia u najmłodszych to poważny problem, z którym zmagają się nie tylko mali pacjenci, ale także ich rodzice
  • Cały szereg objawów do których zalicza się problemy skórne, katar czy alergiczne zapalenie spojówek – utrudniają szybką i trafną diagnozę
  • Najlepiej wyeliminować wszelkie drażniące substancje z otoczenia malucha i zadbać o częstą wymianę pościeli i ręczników
  • Pamiętać należy, że objawy nasila między innymi stres, którego ciężko uniknąć zwłaszcza w wieku szkolnym

Atopowe zapalenie skóry (AZS) może ujawnić się już u noworodków. Już po narodzeniu widać, że dziecko choruje na AZS. Jednak to najwięcej dzieci w wieku szkolnym, zmaga się z tą okrutną i obniżającą standard życia chorobą - atopią. Najprościej rzecz ujmując, to po prostu skłonność organizmu do silnych reakcji alergicznych na daną substancję. Szacuje się, że jedna trzecia dzieci z taką przypadłością będzie zmagała się z AZS w dorosłym życiu.

Atopowcy zmagają się z podobnymi dolegliwościami, co osoby chorujące na AZS. To jednak nie to samo. Jak już wiecie, atopia to skłonność do reakcji alergicznych organizmu. To znaczy, że poza objawami typowymi dla atopowego zapalenia skóry, pojawiać się mogą wysypki, zapalenie spojówek, dokuczliwy kaszel czy po prostu alergia na kurz, sierść lub składnik diety.

Otoczenie, a atopia u dzieci

W atopii dużą rolę odgrywa nadwrażliwość pokarmowa. Często choroba zaostrza się po spożyciu białek mleka krowiego, orzechów arachidowych, ryb, jaj kurzych, pszenicy i soi. Zatem z diety dziecka należy te pokarmy wyeliminować. Co istotne dotyczy to także matek karmiących, ponieważ alergeny przenikają przez mleko. W skrajnych przypadkach, gdy taka dieta eliminacyjna jest niemożliwa, mama powinna zrezygnować z karmienia piersią i przestawić się na mleko modyfikowane.

Stwierdzono też, że ryzyko rozwoju objawów ciężkiego przebiegu atopii wzrasta, gdy w naszym otoczeniu nie brakuje roztoczy. Dlatego tak ważne jest utrzymanie czystości, częste wymienianie pościeli, wietrzenie pomieszczeń, odkurzanie, najlepiej odkurzaczem z filtrem HEPA oraz zakupienie oczyszczacza powietrza, pomagającego wyeliminować ten problem.

Uczulać mogą także pyłki – z punktu widzenia alergologii najważniejsze są pyłki roślin wiatropylnych, których średnica wynosi 20-60 mikrometrów, np. chwastu bylicy, brzozy, leszczyny oraz sosnowatych. Problemem może być też obecność zwierząt domowych pokrytych sierścią (koty, psy, świnki morskie, króliki, myszki, szczury).

Niestety również popularne metale – nikiel i kobalt, obecne w przedmiotach codziennego użytku oraz ubraniach (napy w niemowlęcych ubrankach) mogą zaostrzać problemy. Warto także pamiętać o tym, że atopik nie powinien brać długich gorących kąpieli w wannie. Lepsze będą chłodniejsze prysznice, które nie podrażniają skóry.

Lekarz na ratunek

W przypadku wystąpienia u dziecka zmian skórnych, a zwłaszcza podejrzanej wysypki czy świądu, należy zwrócić się o pomoc bezpośrednio do lekarza dermatologa. To on postawi ostateczną diagnozę (sprawdzając chociażby, czy w surowicy krwi poziom IgE nie jest podwyższony). Niestety wiele chorób skórnych może mieć podobne objawy i powinny one zostać wykluczone.

Atopia-na-ciele-u-dziecka

To oczywiście nie koniec. Atopia to także szereg dolegliwości, które nie mają ze skórą wiele wspólnego. Uwagę rodzica powinny zwrócić zaczerwienione, łzawiące oczy malucha, które nieprzerwanie pociera, bo zwyczajnie swędzą. To oznaka alergicznego zapalenia spojówek.. W takiej sytuacji oczywiście należy udać się do okulisty. Objawami towarzyszącymi mogą okazać się także problemy z górnymi drogami oddechowymi tj. wodnisty, cieknący katar lub zatkany nos. Przed konsultacją ze specjalistą można jednak spróbować wyeliminować potencjalne alergeny, nakładać na powieki dziecka chłodne okłady oraz stosować nawilżające krople do oczu.

Ten niszczący stres

Leczenie w tym wieku wymaga wiele samozaparcia i cierpliwości, ale jest możliwe, choć dziecko buntuje się w sposób naturalny przeciw ograniczeniom dotyczącym zarówno diety jak i rygorów higienicznych. Dziecko może stać się obiektem kpin i docinków. Czasem, ze względu na podrażnienia skóry konkretnym czynnikiem, nie może uczestniczyć w pełni w lekcjach WF...

Bywa, że uczniom tak bardzo dokucza świąd, że nie mogą usnąć lub rozbudzają się w nocy. To powoduje, że nie są w stanie normalnie funkcjonować w dzień, a ich zdolność do przyswajania nowych wiadomości w szkole drastycznie się ogranicza. Wszystko to powoduje stres, który sprawia, że choroba jeszcze się pogłębia. Jak w przypadku wielu chorób, nerwy nie pomagają w walce z atopią. Niemowlęta nie będą go doświadczać, ale starsze dzieci, widzące liszajowate zmiany w lusterku, będą się nimi przejmować, co jeszcze bardziej nasila stres. Ten z kolei nasila świąd. Z tego powodu dzieci stają się kapryśne, płaczliwe, rozdrażnione. Ich samoocena jest bardzo niska, a zmiany skórne stają się źródłem kompleksów tak trudnych do zwalczenia w dorosłym wieku. W skrajnych przypadkach kompleksy i stres mogą prowadzić nie tylko do zaburzeń lękowych, ale i depresji.

Objawy-atopii-u-dzieci-content

Treści mają na celu wartości edukacyjne, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy konsumentem a jego lekarzem. Strona internetowa La Roche-Posay ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych na naszej stronie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty