Skoncentruj się na...

Objawy i pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem skóry u dorosłych

Img_Objawy i pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem skóry u dorosłych

 • Atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, która dotyka 3% dorosłych na świecie.
 • Szczególnie narażone są osoby mieszkające w dużych miastach. Wpływ na to ma między innymi obniżona jakość powietrza.
 • Do objawów zalicza się przede wszystkim: zaczerwienienie skóry, łupież, świąd, pęknięcia w kącikach ust czy zmiany skórne zlokalizowane na grzbietowej części dłoni.
 • Kluczowa w walce z AZS jest codzienna pielęgnacja – w tym głównie emolienty. W grę wchodzi również farmakologia.
 • W drodze do zdrowej skóry pomocne będzie wypracowanie prawidłowych nawyków, które opisaliśmy w poniższym artykule.

Atopowe zapalenie skóry zwane inaczej przewlekłą dermatozą czy wypryskiem atopowym to skórny problem, z którym można skutecznie walczyć. Przyczyn i objawów AZS może być wiele. Jak więc rozpoznać dolegliwość i szybko poradzić sobie ze swędzącym problemem?

Rozpoznaj wroga

Wiesz już pewnie, że istnieją trzy fazy choroby: niemowlęca, dziecięca i młodzieżowa. Ta ostatnia dotyczy także osób dorosłych. Objawy są dość charakterystyczne. Mowa tu o takich dolegliwościach jak: zmiany skórne zlokalizowane w zgięciach stawów, zaczerwienienie skóry, świąd, łupież, zapalenia czerwieni wargowej, pęknięcia w kącikach ust, pogrubienie skóry, częste występowanie zmian skórnych na grzbietowej części dłoni.

Przyczyn atopowego zapalenia skóry może być wiele. W grę wchodzą nie tylko predyspozycje genetyczne, ale także czynniki środowiskowe.

Zdecydowanie bardziej narażone są osoby żyjące w miastach, gdzie kiepska jakość powietrza i częsta zmiana temperatur potęguje nieprzyjemne objawy a pęd życia utrudnia codzienną, regularną pielęgnację skóry. Objawy najczęściej występują w newralgicznych miejscach takich jak twarz, zgięcia rąk oraz nóg czy przestrzenie między palcami rąk. To jednak nie jest reguła. AZS może pojawiać się na całym ciele. Do objawów zaliczyć można także suchość skóry, rumień, wysypkę, świąd po wysiłku fizycznym, rogowacenie skóry, dermografizm (czyli biała pręga pojawiająca się po zadrapaniu

Atopowe-zapalenie-skory-u-doroslych-La-Roche-Posay-content1

Problemy… nie tylko skórne

Atopowcy doświadczają wielu niedogodności - i to nie tylko tych związanych z problemami skórnymi. Nie ma co kryć, że wszelkie widoczne dolegliwości odbierają poczucie pewności siebie i mogą działać destrukcyjnie w kontaktach międzyludzkich, zarówno zawodowych jak i prywatnych. Pocieszeniem nie będzie także fakt, że zmiany chorobowe potęguje stres. Dorośli z AZS mają więc na głowie wiele zmartwień. Nie dość, że swędzący problem nie pozwala normalnie funkcjonować, to jeszcze każda stresujący moment może pogorszyć sytuację. Co robić? Po pierwsze musisz mieć świadomość, że problem dotyczy wielu osób. Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych szacuje, że takie kłopoty dotykają około 3% dorosłych i 20% nowo narodzonych dzieci*. Często jest tak, że dorośli, którzy w przeszłości mieli już podobne dolegliwości, po prostu skarżą się na powrót choroby.

Czy istnieje lek na AZS?

Niestety nie opracowano jeszcze leku, który raz na zawsze pozbędzie się przyczyn AZS. Nie trać jednak nadziei, bo z objawami możesz walczyć własnymi siłami. Podstawą są porady dotyczące odpowiedniej pielęgnacji ciała, które mogą okazać się tymi na wagę złota. Na pewno wiesz, że szalenie ważny jest wybór odpowiednich kosmetyków dedykowanych wrażliwej skórze skłonnej do podrażnień. Warto wybierać produkty prawdziwie hipoalergiczne, które nie niosą ryzyka ewentualnych podrażnień i dodatkowych nieprzyjemności. Można postawić na kosmetyki z dodatkiem parafin (ukrytej w INCI pod nazwami: Paraffinum Liquidum, Paraffin Oil, Paraffin, Mineral Oil, Petrolatum, Cera Microcristallina) lub te, które w składzie mają np. wyciąg z liści aloesu (ta substancja działa kojąco dla skóry) czy opatentowane aktywne cząsteczki jak MADEKASOZYD™ lub Microresyl

Jeśli objawy są bardzo uciążliwe, wtedy do gry faktycznie wkracza farmakologia. Sprawdzić mogą się miejscowe glikokortykosteroidy, które w leczenie powinien włączyć lekarz. Zaleca się również przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe. Rekomenduje się także przyjmowanie preparatów mikrobiotycznych, które wspomagają prawidłową pracę mikrobiomu skóry.

Istnieje także terapia biologiczna dla pacjentów chorych na AZS. Metoda polegająca na doustnym przyjmowaniu leków takich jak: Dupilumab, Cyklosporyna A, Metotreksat czy Omalizumab bez wątpienia jest nadzieją dla chorych na całym świecie. Decyzję o dogodnej formie leczenia powinien oczywiście podjąć lekarz.

Wypracuj właściwe nawyki

Osobom chorym na atopowe zapalenie skóry zaleca się rezygnację z odwiedzin na basenie z mocno chlorowaną wodą oraz unikanie nagłych zmian temperatur. Jeśli jesteś więc miłośnikiem sportu, wybierz taką aktywność, która nie będzie potęgowała nieprzyjemnych dolegliwości.

Przygotuj dla siebie miły w dotyku ręcznik, a wycierając skórę po prostu dotykając ręcznikiem do ciała (nie pocieraj!). Pozytywną zmianą może okazać się także zmiana produktów do prania na te bez zawartości substancji drażniących. Unikaj też silnie perfumowanych płynów do płukania. To właśnie zapachy znajdują się na liście potencjalnych alergenów!

Szalenie prostą radą, ale trudną w wykonaniu jest po prostu powstrzymanie odruchu drapania się! To jednak konieczność, żeby nie pogarszać stanu zapalnego. Świąd uprzykrza życie jak nic innego. Nie daje spokojnie spać, przeszkadza w pracy, demoluje życie intymne, a nawet prowadzi do depresji! Jak sobie z tym radzić? Sposobów jest kilka.

 • Zrezygnuj z ubrań, które w składzie mają wełnę (włókno to może działać drażniąco)
 • W domu używaj nawilżacza powietrza
 • Bierz krótkie prysznice, zamiast wylegiwać się w wannie
 • Używaj nawilżających, regenerujących barierę ochronną i kojących balsamów do ciała
 • Ogranicz spożycie alkoholu
 • Atopowcy często zmagają się także z alergiami pokarmowymi. Warto więc odwiedzić alergologa i wykonać odpowiednie testy, by móc wykluczyć z diety pokarmy, które potęgują niechciane dolegliwości.

Nie bój się słońca

I na koniec bardzo dobra wiadomość. Chora skóra wręcz potrzebuje słońca. Promieniowanie (oczywiście nie w nadmiarze) i fototerapia mają korzystny wpływ na zmiany spowodowane atopowym zapaleniem skóry. Dermatolodzy przyznali zgodnie, że lekko opalona skóra utrzymuje chorobę w wyciszeniu. Przebywając latem na świeżym powietrzu nie należy jednak zapominać o jej prawidłowej pielęgnacji. Po pierwsze wybierz skuteczne kremy z filtrem UVA i UVB. Dobrze jeśli będzie to produkt hipoalergiczny z filtrem mineralnym, ale u osób dorosłych sprawdzą się także kosmetyki z bezpiecznymi filtrami chemicznymi. Pamiętaj także, by po każdej kąpieli słonecznej odpowiednio nawilżyć skórę balsamem.

Atopowe-zapalenie-skory-u-doroslych-La-Roche-Posay-content2_v1

*https://www.ptca.pl/choroby-atopowe/atopowe-zapalenie-skory
Treści mają na celu wartości edukacyjne, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy konsumentem a jego lekarzem. Strona internetowa La Roche-Posay ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych na naszej stronie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty