Skoncentruj się na...

Objawy przemęczenia organizmu, które ujawniają się na Twojej skórze

Img_Objawy przemęczenia organizmu, które ujawniają się na Twojej skórze

Organizm każdego z nas jest spójną jednością, co bardzo dobrze widać w kontekście kondycji psychicznej i fizycznej organizmu oraz kondycji skóry twarzy. Najprościej ujmując, jeśli nie zadbamy o nasz organizm, skóra również nie będzie zadbana. Dowiedz się, jak stan organizmu przekłada się na stan skóry twarzy.

Zmęczenie organizmu, przemęczenie organizmu a Zespół Przewlekłego Zmęczenia

Mogłoby się wydawać, że każdy z nas doskonale wie, czym jest przemęczenie organizmu. Większość z nas nieustannie chodzi zmęczona, niewyspana i niedostatecznie zregenerowana. Z pewnością wszystkim z nas (w pewnym momencie życia, a niestety bardzo często bez względu na dany moment) brakuje snu, wytchnienia i zwykłego odpoczynku. Warto zaznaczyć, że przemęczenie nie jest równe przemęczeniu i nie chodzi wówczas o to, że mówimy o przemęczeniu, jakie doskwiera dwóm różnym osobom z powodu odmiennych przyczyn. Otóż przemęczenie, najogólniej mówiąc, jest jednym z rodzajów zaburzenia gospodarki całego organizmu (fizyczność), a także naruszenia schematów pracy mózgu (psychika). Przemęczenie, które często nam doskwiera jest jednym z przejawów niewłaściwej troski o organizm, a takich stanów jest znacznie więcej.

1. Na samym początku pojawia się zmęczenie. To pierwszy sygnał, że z naszym organizmem coś jest nie tak oraz potrzeba mu wytchnienia i zapewnienia odpowiedniej regeneracji. Już na tym etapie, powinniśmy zareagować i powiedzieć STOP czynnościom, jakie doprowadziły do zmęczenia organizmu. Niestety zazwyczaj lekceważymy takie zmęczenie, tłumaczymy to, jako rzecz normalną względem intensywnych kilku dni pracy czy też zapracowanego miesiąca. Mówimy, że “to przecież normalne, że jestem zmęczony, ostatnio tak dużo się działo’’. Tak, zgadza się, jest to naturalny stan rzeczy, jednak warto również pamiętać, że naturalnym stanem rzeczy jest umożliwienie organizmowi odpoczynku. Lekceważenie zmęczenia, jakie nam doskwiera, może szybko doprowadzić do przemęczenia organizmu.

2. Przemęczenie organizmu jest stanem, kiedy nie jesteśmy zmęczeni kilkoma intensywnymi dniami, jednym czym dwoma tygodniami, ale całymi miesiącami. Nieustanna praca, obowiązki, problemy. To wszystko się nawarstwia, gromadzi, a my czujemy, że od dawna wcale tak naprawdę nie odpoczęliśmy. W obrębie tygodnia czujemy się przepracowani i na nic (poza obowiązkami) nie mamy czasu, a weekend do którego tak bardzo się dłuży, mija niespotykanie szybko. Tak szybko, że nawet nie zdążyliśmy odpocząć. Ponownie zaczyna się poniedziałek, pędzimy w parze z naszymi zadaniami i tak przez wiele miesięcy. Takie wielomiesięczne przemęczenie jest bardzo groźnym stanem, to cienka linia, która szybko może skierować nas w stan chronicznego zmęczenia. Z tego względu tak ważne jest, aby regularnie organizować sobie czas na odpoczynek i regenerację całego organizmu.

3. Chroniczne zmęczenie, dokładniej nazywane Zespołem Przewlekłego Zmęczenia jest stanem, kiedy nasz organizm jest nie tyle zmęczony, co dogłębnie przemęczony, ale my tak się do tego przyzwyczailiśmy, że kompletnie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Tak długi okres czasu byliśmy zapracowani, że stan przemęczenia przyjmujemy za normalny i wręcz naturalny. Najbardziej niebezpieczne w Zespole Przewlekłego Zmęczenia jest to, że nie dopuszczamy do siebie myśli, iż możemy być zmęczeni i warto byłoby odpocząć. Chroniczne zmęczenie bardzo często przeradza się w problemy natury psychiatrycznej. Może prowadzić do bezsenności, pracoholizmu i depresji. Istotne jest również, że znajdując się w stanie chronicznego przemęczenia, a nawet “zwykłego” przemęczenia pozwalamy, by nasz organizm pracował na najwyższych obrotach, a mózg funkcjonował według konkretnych schematów. Z tego względu należy słuchać swojego organizmu i reagować na sygnały, jakie nam przekazuje.

Objawy przemęczenia organizmu. Czy na pewno potrafisz je rozpoznać?

Na samym początku należy uświadomić sobie, że przemęczenie nie ogranicza się wyłącznie do poziomu ciała i organizmu. Oczywiście, zmęczenie możemy tłumaczyć przez doskwierający ból w nogach, ciężkość i ból mięśni czy też np. przez spięty kark. Jest to jednak tylko jeden poziom zmęczenia. Co prawda wszelkie objawy zazwyczaj wyrażają się przez niego, a z drugiej strony z nimi można poradzić sobie najszybciej. O wiele trudniej jest walczyć ze zmęczeniem psychicznym, związanym z rozregulowaniem procesów mózgowych. Tak, jak zmęczenie fizyczne, zazwyczaj wynika z nadmiernej aktywności fizycznej (treningi sportowe, ciężka fizyczna praca, życie w biegu), tak przemęczenie psychiczne jest uwarunkowane strefą psyche. Oczywiście tryb życia, związany z ciałem i organizmem wpływa na pracę mózgu, lecz dodatkowo możemy borykać się z przemęczeniem psychicznym, wywołanym ciągiem życiowych trudności. Mimo że zmęczenie psychiczne i fizyczne są dwoma różnymi odmianami zmęczenia, to są względem siebie niesamowicie zależne i wręcz nierozerwalne. Z jednej strony to dobra wiadomość. Na podstawie symptomu zmęczenia z poziomu ciała, możemy natychmiast zadbać o wytchnienie dla strefy psyche. Z drugiej zaś strony nierozerwalność ta wiąże się poważnym problemem. Podczas, gdy będziemy zbywać objawy przemęczenia doskwierające zarówno ciału, jak i naszej psychice, możemy nabawić się różnych problemów zdrowotnych. Jak zatem rozpoznać objawy przemęczenia organizmu?

Pierwsze symptomy zmęczenia organizmu


Objawy przemęczenia, które pojawiają się na samym początku, można rozpoznać najprościej. Mimo to, większość z nas zwyczajnie je lekceważy, tłumacząc sobie (a raczej wmawiając) ich nieszkodliwość. To głównie ospałość, ciężkość ciała, brak energii i chęci na dodatkowe atrakcje (wyjścia ze znajomymi, spacer czy podjęcie dowolnej aktywności ciała).

Objawy, świadczące, że nasz organizm jest przemęczony
W tej kwestii jest bardzo podobnie; również czujemy się zmęczeni i wiemy, że potrzebujemy odpocząć, ale tłumaczymy sobie, że prowadząc tak aktywny tryb życia, nie trudno być zmęczonym. W takim stanie czujemy, że cały czas brakuje nam snu, a czasem mimo że śpimy dość długo, budzimy się zmęczeni. W tym miejscu warto wspomnieć, że aktywnego i intensywnego trybu życia prowadzonego przez kilka miesięcy nie da się odespać w jeden weekend. Mimo że taki stan rzeczy jest naturalny, nie świadczy o jego normalności i nieszkodliwości. Dodatkowo, wśród objawów przemęczenia można wymienić problemy z kondycją skóry, zwłaszcza na twarzy - o tym będzie w dalszej części artykułu.

Objawy przewlekłego zmęczenia
Znajdując się w takim stanie, zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z symptomów przemęczenia, jakie podsyła nam nasz organizm i umysł. Właśnie z tego względu Zespół Przewlekłego Zmęczenia jest bardzo niebezpieczny. Ciągłe zmęczenie, niewyspanie, życie w biegu i poczucie, że nieustannie mamy mało czasu, może sprawić, że popadniemy w pracoholizm,a nawet bezsenności czy depresję.
Towarzyszyć nam będą objawy silnego stresu.

Przemęczony organizm, a kondycja skóry i ciała

Znając specyfikę przemęczenia i mając świadomość, że jest ono tylko jednym ze stanów związanych z osłabieniem organizmu, możemy przejść do opisania wpływu przemęczenia na skórę i ciało. Na początku warto zaznaczyć, że pierwsze objawy zmęczenia czy też przemęczenia, które w szybkim czasie zlikwidujemy, dając wytchnienie organizmowi i umysłowi, nie prowadzą do pojawienia się skutków ubocznych. Dopiero wówczas, gdy je zlekceważymy, możemy spodziewać się problemów zdrowotnych, a także pogorszenia się kondycji skóry twarzy i ciała. W tym miejscu zajmiemy się właśnie wpływem przemęczenia na wygląd naszej skóry. Mogłoby się wydawać, że skóra (zwłaszcza twarzy) jest odporna na osłabienie organizmu. Mając jednak na uwadze, że kondycja fizyczna i psychiczna są jednością, takie przeświadczenie można uznać za nieważne. Nasza skóra wyraża przemęczenie organizmu oraz zmęczenie psychiczne. Poniżej znajdują się objawy, które o tym świadczą.

Pierwszym objawem przemęczenia organizmu widocznym na twarzy są cienie i worki pod oczami, ich przyczyny łatwo się domyślić. Są to właściwe symptomy zmęczenia, które mogą pojawić się już po jednej nieprzespanej nocy czy też ciężkim dniu. Wraz z czasem, gdy nie będziemy dbać o odpoczynek, ale przemęczenie będzie doskwierać nam nieustannie, worki i cienie pogłębią się, a w późniejszym czasie może być trudno nam je usunąć.

Przemęczony organizm sprawia, że i skóra jest przemęczona. Twarz traci swoją promienność i blask, a staje się ziemista i szara. Pogłębiając stan zmęczenia, możemy doprowadzić do tego, że nawet mocny makijaż nie ukryje tych mankamentów.

Plamy i przebarwienia na skórze twarzy to objaw przemęczenia, który bardzo często nie jest kojarzony ze stanem organizmu i umysłu. Wiele pań zmiany skórne tego typu tłumaczy przez pryzmat uwarunkowań genetycznych oraz naturalnego stanu rzeczy w kontekście wieku czy też pory roku. Oczywiście pigmentacja skóry to coś normalnego, a przyczyną plam pigmentacyjnych mogą być wyżej wspomniane zależności, jednak bardzo często przebarwienia skórne pojawiają się wskutek niedostatecznego odpoczynku.

Chroniczne zmęczenie bardzo często prowadzi do pojawienia się zmian trądzikowych i niedoskonałości. Zaburzona praca organizmu prowadzi do dysfunkcji układu nerwowego, co z kolei prowadzi do nieprawidłowej pracy hormonów. Wskutek tego na twarzy pojawiają się coraz to nowe niedoskonałości czy wypryski, a także problemy z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry. Co istotne, osoby, które w wieku młodzieńczym nie miały trądziku, ale w późniejszym czasie prowadzą aktywny i intensywny tryb życia, nie dopuszczając odpowiedniej ilości odpoczynku, są w równym stopniu narażone na trądzik, tak jak osoby, które już w młodości się z nim zmagały.

Dodatkowo przemęczenie organizmu ogólnie prowadzi do pogorszenia kondycji skóry twarzy. Naruszenie i zaburzenie procesów zachodzących w strukturach skóry, prowadzi do nadmiernego przetłuszczania się (nadaktywność gruczołów łojowych), mimowolnej utraty wody z naskórka i przesuszonej skóry na twarzy, osłabienia warstwy hydrolipidowej naskórka, co prowadzi do podatności skóry na reakcje alergiczne, uczulenia czy też różnego rodzaju podrażnienia.

Jednym z najpoważniejszych skutków ubocznych przemęczenia i osłabienia organizmu, jaki dotyczy skóry twarzy, jest przyspieszenie procesu starzenia się skóry. Z jednej strony skóra twarzy, a w związku z tym cała nasza twarz, wygląda na więcej lat niż mamy w rzeczywistości, z powodu worków i cieni pod oczami, przebarwień czy trądziku. Z drugiej zaś proces starzenia się rzeczywiście szybciej następuje, a objawy starzenia, w tym zmarszczki, są dość intensywne.

Zwykłe zmęczenie organizmu czy też zmęczenie psychiczne, doskwiera każdemu z nas. To normalne, że mamy intensywniejszy czas w swoim życiu, więcej obowiązków i ważnych rzeczy do wykonania. Wskutek dużego zaangażowania i intensywnego trybu w przeciągu kilk dnia czy tygodni, możemy odczuwać zmęczenie. Nie ma w tym nic złego. Niewłaściwe i nieodpowiedzialne podejście pojawia się wówczas, gdy lekceważymy objawy zmęczenia i pozwalamy na to, aby nasz organizm znalazł się w stanie przemęczenia. Wówczas tracimy nasze zdrowie, a także zdrową kondycję skóry. Warto zadbać o siebie kompleksowo, nie lekceważyć tego, co mówi nam nasz organizm, ale każdą z tych oznak wykorzystać do tego, by o organizm zadbać prawidłowo. Chwilą odpoczynku może być rytułał codziennej pielęgnacji twarzy.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły