3 pytania do eksperta

Dzieci do lat trzech nie powinny być narażane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych

Img_Dzieci do lat trzech nie powinny być narażane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych

Kapitał słoneczny w okresie dzieciństwa szybko się zużywa, gdyż skóra dziecka jest bardziej wrażliwa na działanie słonecznych promieni UV. Należy zatem bezwzględnie unikać poparzeń słonecznych u dzieci. Aby zminimalizować ryzyko, warto poradzić się dermatologa.

Czy według Pana rodzice są wystarczająco uważni, jeśli chodzi o niebezpieczeństwa związane ze słońcem?

Obecnie szkodliwość promieni słonecznych jest nagłaśniana przez media i społeczna świadomość tego faktu zaczyna rosnąć.

Jednak pod koniec lata często widzę ślady oparzeń słonecznych na twarzach i ramionach dzieci. Nie zawsze jest to skutek bezmyślnego opalania się na plaży, raczej wynik działania promieni słonecznych podczas uprawiania przez dziecko sportu: jazdy na rowerze czy gry w tenisa, czyli w sytuacjach, w których rodzice bywają mniej ostrożni.

Contexto

Tłumaczę im, że skóra dzieci jest niezwykle wrażliwa na działanie słońca.

Im delikatniejsza karnacja i jaśniejsze włosy (rude lub blond), tym większe zagrożenie. W lecie nawet przy lekkim zachmurzeniu należy stosować taką samą ochronę jak w upalne dni. Szczególnie niebezpieczne są godziny, kiedy słońce znajduje się wysoko na niebie. Konsekwencje przebywania na słońcu bez odpowiedniej ochrony dzieci będą ponosiły, najczęściej dopiero gdy dorosną.

Jakie wskazówki można dać rodzicom?

Dzieci przed ukończeniem 3. roku życia nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie słońca.

Polecam okulary z filtrem UV, kapelusik z szerokim rondkiem, koszulkę i preparat dający wysoką ochronę przeciwsłoneczną, nakładany na skórę w miejscach nieosłoniętych. Produkt musi być skuteczny zarówno w przypadku promieniowania UVB, jak i UVA oraz stosowany w odpowiednio dużych ilościach regularnie co dwie godziny. Dzieci powinny często pić, gdy jest gorąco, i unikać przebywania na słońcu w godzinach od 11.00 do 16.00.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły