Skoncentruj się na...

Odleżyny - sprawdzone sposoby na leczenie ran odleżynowych

Img_Odleżyny - sprawdzone sposoby na leczenie ran odleżynowych

Odleżyny to powszechny problem, który tak naprawdę może dotyczyć każdego. Dowiedz się, czym są odleżyny oraz poznaj sprawdzone sposoby na leczenie ran odleżynowych!

Odleżyny - problem dotyczący skóry

Mówiąc o tym rodzaju schorzenia, zazwyczaj używa się liczby mnogiej. Tymczasem w nazewnictwie medycznym, występuje słowo odleżyna (decubitus), oznaczające ognisko martwicy tkanki podskórnej, a często również mięśni i kości. Bardzo często przechodzi ono w owrzodzenie skóry i jest spowodowane długotrwałym uciskiem związanym z niedotlenieniem tkanek. Te zmiany skórne najczęściej występują jako grupa ran i z tego właśnie powodu mówi się o nich w liczbie mnogiej, a mianowicie - odleżyny. Pojawiają się tam, gdzie części kostne mają bezpośredni kontakt z podłożem - kość krzyżowa, pośladki, pięty, kostki.

Stopnie ran odleżynowych

W zależności od stopnia rany odleżynowej, należy podjąć nieco inny tok leczenia. To bardzo ważna kwestia, ponieważ zastosowanie nieodpowiedniej kuracji leczniczej, może doprowadzić do pogorszenia się stanu skóry i zaostrzenia odleżyn, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia nie tylko skóry, lecz również całego organizmu.

I stopień: Zaczerwienienie, które staje się blade po lekkim ucisku, jest to efekt przekrwienia o charakterze reaktywnym.

II stopień: Zaczerwienienie i rumień, które nie bledną i nie ustępuję nawet pod wpływem ucisku. Przy tym stopniu odleżyn pojawia się ból, obrzęki, uszkodzenie naskórka i pęcherze.

III stopień: Odleżyny tego stopnia stanowią uszkodzenie skóry aż do tkanki podskórnej. Rana na dnie posiada tzw. żółte masy rozpadających się tkanek, a jej brzegi są dobrze odgraniczone od reszty skóry. Cechą charakterystyczną jest również rumień i obrzęk.

IV stopień: Uszkodzenie dotyczy całej tkanki podskórnej. Na dnie rany znajdują się (czarne) martwicze masy; brzeg rany jest odgraniczony, z tym, że martwica może obejmować tkanki znajdujące się wokół.

V stopień: Martwica skóry dotyczy głębszych tkanek, a także powięzi i mięśni. Bardzo często obejmuje również stawy i kości.

Jak leczyć odleżyny?

Leczenie ran odleżynowych powinno być przede wszystkim uzgodnione ze specjalistą. Ważne jest również, aby pamiętać, że w wielu przypadkach odleżynom można zapobiec. Bardzo ważna jest chociażby właściwa pielęgnacja skóry, która powinna bazować na specjalnych środkach. Pomocny może okazać się Lipikar Surgras lub inne produkty z serii Lipikar La Roche-Posay, przeznaczone do skóry suchej, wrażliwej, delikatnej. Jeśli natomiast odleżyny kwalifikują się do jednego z wyżej wymienionych stopni, należy podjąć zaawansowane i specjalistyczne kroki leczenia ran.

Zastosowanie opatrunków na odleżyny zapewnia optymalne środowisko gojenia się ran, ponieważ sprawia, że opatrunek idealnie przylega do ,,chorego’’ miejsca. Dodatkowo dobre opatrunki właściwie zarządzają wysiękiem z rany.
Jednym ze skutecznych sposobów miejscowego leczenia odleżyn jest zapewnienie danym miejscom wilgotnego środowiska. Dzięki temu odleżyny będą miały szansę się zminimalizować.
Bardzo ważne jest również, aby zapobiegać dalszemu rozwojowi odleżyn, co również kwalifikuje się jako działanie leczące odleżyny. W tym celu niezbędne jest zapobieganie długotrwałej styczności miejsc narażonych na odleżyny z twardym podłożem.
Zaleca się również stosowanie maści na odleżyny. Te jednak powinny być dobrane ze szczególną troską i ostrożnością, tak, aby nie zaszkodzić skórze, a pomóc jej w regeneracji.
Podczas leczenia odleżyn szczególne znaczenie ma pielęgnacja skóry. Podczas gdy jest prawidłowa (ostrożna, delikatna, subtelna) stanowi skuteczne lekarstwo na rany odleżynowe, a nawet przyspiesza ich gojenie.

Mimo, że wyżej wymienione sposoby leczenia odleżyn są skuteczne i pomocne (o ile są dobrze dobrane i przestrzegane według zaleceń specjalisty), nie można zapomnieć, że najważniejsze jest zapobieganie. To właśnie niedopuszczenie do odleżyn jest w stanie zagwarantować zdrowie skórze. Najlepszym sposobem na zapobieganie odleżynom jest uniemożliwienie długotrwałego kontaktu skóry z twardym podłożem.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły