Skoncentruj się na...

Odwodnienie organizmu - jaki ma wpływ na Twoją skórę?

Img_Odwodnienie organizmu - jaki ma wpływ na Twoją skórę?

Z odwodnieniem organizmu boryka się wiele osób, nawet o tym nie wiedząc. Bardzo ważne jest, aby uświadomić sobie jak rozpoznać odwodnienie, ponieważ niesie ono negatywne skutki dla całego organizmu, a szczególnie względem skóry. Dowiedz się, jaki wpływ ma odwodnienie na organizm kondycję skóry i jak się nawodnić!

Odwodnienie organizmu, czyli brak wody w organizmie

Odwodnienie jest to stan charakteryzujący się tym, że w naszym organizmie nie ma wystarczającej ilości wody. Z tego powodu nie może on prawidłowo funkcjonować, a wszelkie procesy, które odbywają się w naszym ciele zostają zaburzone. Wynika to stąd, że woda jest podstawowym biokatalizatorem, czyli substancją niezbędną do tego, aby każdy proces w organizmie, skórze, komórce czy najmniejszej tkance mógł zaistnieć. Organizm potrzebuje wody, ponieważ sam składa się z niej w 75%. W momencie, gdy organizm ma niedobór wody, a wraz z tym traci elektrolity, mówimy właśnie o odwodnieniu.

Objawy odwodnienia. Po czym można rozpoznać odwodnienie

Objawy odwodnienia postępują wraz z utratą wody, czyli im bardziej zmniejszona jest jej ilość w organizmie, tym symptomów odwodnienia jest więcej i są bardziej intensywne. Do podstawowych i pierwszych znaków, że w naszym organizmie jest niewystarczająca ilość wody, zalicza się pragnienie oraz zmniejszoną produkcję moczu (staje się on również gęsty, a im większy niedobór wody, tym zyskuje ciemniejszy kolor). W następnej kolejności, pojawiają się inne objawy, które są bardziej dokuczliwe, nieprzyjemne i niebezpieczne. Otóż wydzielanie potu zostaje zaburzone i często wstrzymane, pojawiają się skurcze mięśni, a także nudności oraz wymioty. Dodatkowo pojawia się przemęczenie, stres, poddenerwowanie, nerwowość, problemy ze snem.

Odwodniony organizm a skóra

Wyżej wymienione objawy odwodnienia mają charakter indywidualny i towarzyszą sferze psyche. Są bowiem związane z pogorszeniem samopoczucia i kondycji psychicznej. Niewystarczająca ilość wody w organizmie wpływa również na kondycję skóry ciała i twarzy. Wówczas staje się ona ziemista, szara, pozbawiona promienności i blasku. Oczy są podkrążone, wyglądają na zmęczone, a wokół nich pojawiają się zmarszczki. Uwagę zwracają również przebarwienia pod oczami. Dodatkowo bariera ochronna skóry zostaje osłabiona przez co płaszcz hydrolipidowy nie jest w stanie zabezpieczyć jej przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Przez to skóra jest podatna na podrażnienia, wysypkę czy niedoskonałości. Brak odpowiedniej ilości wody w organizmie sprawia również, że skóra jest szorstka, sucha, nieprzyjemna w dotyku i podatna na miejscowe nadmierne wysuszenie.

Jak nawodnić organizm?

W celu utrzymania odpowiedniego poziomu wody w organizmie lub jego wyrównania, należy pamiętać, aby pić wodę. Wydaje się to takie proste, jednak mimo to wiele osób zamienia ją na słodzone napoje czy soki. Pijąc odpowiednią ilość wody dziennie (około 2 l) można skutecznie zapobiec odwodnieniu i odsunąć od siebie wszystkie nieprzyjemne objawy tego stanu. Bardzo pomocne w nawadnianiu organizmu, zwłaszcza, gdy skutki braku wody są widoczne na skórze, jest włączenie dobrego kremu nawilżającego do codziennej pielęgnacji. Przykładem takiego produktu jest Głęboko nawilżający krem do skóry wrażliwej Hydreane Riche La Roche-Posay. Został on wzbogacony w cenne nawilżające składniki (m.in: glicerynę i masło shea), które wspomagają nawadnianie organizmu od wewnątrz. Dla wzmocnienia efektu działania kremu nawilżającego zaleca się stosować maseczki o takim samym działaniu. Te działanie są niezbędne, aby skutecznie nawilżyć skórę, a tym samym usprawnić pracę płaszcza hydrolipidowego, który m.in. odpowiada za utrzymanie dostarczanej wody w strukturach skóry.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły