Skoncentruj się na...

Oleje w kosmetykach - który jest najlepszy dla twojej skóry?

Img_Oleje w kosmetykach - który jest najlepszy dla twojej skóry?

W przeciągu kilku ubiegłych lat, oleje zyskały ogromną popularność w kosmetyce. Nic dziwnego, skoro wykazują tak wiele dobroczynnych właściwości. Poznaj różne rodzaje olejów oraz ich zastosowanie w kosmetykach! Dzięki temu prawidłowo dobierzesz produkt na bazie oleju lub olej naturalny do własnych potrzeb.

Oleje w kosmetykach - zastosowanie, właściwości działanie

Wyróżnia się ogromną ilość olejów - kokosowy, lniany, sezamowy, ryżowy. Oleje można podzielić również na naturalne, mineralne, czyste. Każda z tych cech ma duże znaczenie, jeśli chodzi o działanie oleju. Otóż każdy olej, stosuje się do czegoś zupełnie innego. Jedne idealnie odnajdują się w pielęgnowaniu skóry ciała, inne skutecznie dbają o twarz, są też takie, które dogłębnie odżywiają włosy. Wynika z tego, że każdy rodzaj oleju sprawdza się w zupełnie innej kwestii. I mimo, że większość z nich cechuje zbliżone działanie (odżywiające, nawilżające, pielęgnujące, regenerujące) to właściwości te są inne w zależności od rodzaju oleju.

leje kosmetyczne:

1. Olej kokosowy jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych olejów, a tym samym najczęściej wykorzystywanym właśnie w kosmetyce. Wynika to głównie z tego, że ma on różnorodne zastosowanie. Przy jego pomocy można odżywić włosy (maska na włosy), nawilżyć skórę twarzy i ciała, a także suche miejsca, takie jak kolana, stopy, łokcie czy przesuszone dłonie. Olej kokosowy sprawdza się również podczas demakijażu - OCM, Oil Cleansing Method.

2. Olej lniany w kosmetyce stosuje się głównie do pielęgnacji włosów, jako naturalną maskę na włosy. Sprawdza się również w pielęgnacji skóry, ponieważ sprzyja zachowaniu równowagi wodno-lipidowej poprzez produkcję fosfolipidów. Dodatkowo olej ten wpływa na dogłębne nawilżenie skóry. Regularne stosowanie oleju lnianego na skórę sprawia, że jest ona miękka, odżywiona i zdrowa. Z kolei wykonywanie maski na włosy za pomocą oleju, wpływa na ich jedwabistość i odporność na zniszczenie.

3. Olej sezamowy to dość nowe odkrycie, jeśli chodzi o jego wykorzystanie i zastosowanie w kosmetykach. Olej ten doskonale chroni skórę przed zagrożeniami środowiska zewnętrznego. Zabezpiecza ją przed zanieczyszczeniami, agresywnymi warunkami atmosferycznymi i zapobiega jej osłabieniu czy zniszczeniu. Olej sezamowy wykazuje również właściwości odtruwające, rozgrzewające i regulujące. Dzięki tej ostatniej właściwości, olej reguluje produkcję sebum, zapobiegając nadaktywności gruczołów łojowych. Dodatkowo oczyszcza skórę z wszelkich toksyn oraz poprawia jej krążenie.

4. Olej ryżowy to jeden z najbezpieczniejszych olejów, jaki można wykorzystać w kosmetyce. Nie uczula on, nie alergizuje, jest bezglutenowy i bezpieczny dla skóry. Do jego głównych właściwości należą: nawilżanie skóry, natłuszczanie naskórka i troska o prawidłową równowagę hydrolipidową, a także kojenie stanów zapalnych. Olej ryżowy doskonale sprawdza się u osób z wrażliwą i/lub dojrzałą skórą twarzy.

Jaki olej wybrać?

Wyżej wymienione oleje są najpopularniejsze, jeśli chodzi o ich zastosowanie i wykorzystanie w kosmetyce. Mimo że każdy z nich wykazuje zbliżone działanie, to każdy z olejów różni się czymś od pozostałych. Podczas wyboru odpowiedniego, warto kierować się właśnie tą różnicą. Pozwoli ona znaleźć olej idealny dla naszych indywidualnych potrzeb. Istnieje jeszcze pytanie jaki olej wybrać -  naturalny czy może postawić na kosmetyk z dodatkiem oleju. Czysta formuła olejku kosmetycznego zdecydowanie lepiej oddziałuje na skórę czy włosy, jeśli jednak sięgniesz po dobry kosmetyk z wysoką zawartością oleju (np. Lipikar Balsam AP+ La Roche-Posay) możesz spodziewać się podobnych efektów. Decyzja należy do Ciebie i powinna być uwarunkowana wygodą stosowania danego kosmetyku, ponieważ wiadomym jest, że czysty olej, mimo, że do tych samych celów, to stosuje się zupełnie inaczej niż kosmetyk wzbogacony w jego zawartość.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły