Skoncentruj się na...

Olejki do oczyszczania twarzy - kto powinien ich używać?

Resources\Visuels\V4\Headers\Articles\INT\v_header_focuson_default.jpg

Oczyszczanie twarzy jest jednym z podstawowych kroków w codziennej pielęgnacji. Należy każdego dnia pamiętać, by przemyć twarz, nawet wtedy gdy nie mamy na niej makijażu. Jednak nie wszystkie metody okazują się skuteczne. Poznaj olejki do oczyszczania twarzy - alternatywę do płynów micelarnych, toników i innych sztucznych substancji. Sprawdź, czy masz odpowiedni typ skóry, by ich używać.

Oczyszczanie twarzy olejami

Metoda oczyszczania twarzy olejami, czyli z angielskiego Oil Cleansing Method (OCM), polega na pozbywaniu się zanieczyszczeń z twarzy za pomocą olei naturalnych. Jej główną zasadę stanowi prosty mechanizm, polegający na tym, że tłuszcze można rozpuścić najlepiej w innych tłuszczach. Dlatego olejki świetnie sprawdzą się, gdy chcemy oczyścić twarz z nadmiaru sebum oraz resztek makijażu. Podobnie działają np. płyny micelarne, jednak one w przeciwieństwie do naturalnych olei są substancjami sztucznymi, których używanie może pozbawić nas warstwy ochronnej skóry twarzy.

Olejki do oczyszczania twarzy - kto powinien ich używać?

Olejowanie twarzy polecane jest wszystkim tym, którzy chcą oczyścić ją w skuteczny i naturalny sposób. Jednak nie każdy typ skóry powinien być oczyszczany właśnie w ten sposób. Osoby ze skórą naczynkową nie powinny przykładać do twarzy gorącego ręcznika, co stanowi jeden z kroków tej metody. Stosowanie olejków do oczyszczania twarzy nie jest również dobrym pomysłem w przypadku borykania się z problemem atopowego zapalenia skóry, trądziku czy łuszczycy.

Olejowanie twarzy - efekty

Oczyszczając twarz naturalnymi olejami, uda się dokładnie zmyć nadmiar sebum, resztki makijażu oraz pozostałe zanieczyszczenia jak np. kurz. Co więcej, olejki do oczyszczania twarzy regulują łojotok, zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia, nie zaburzają naturalnego pH skóry, nie wysuszają jej, mają właściwości antybakteryjne oraz są przyjazne środowisku.

Olejki do oczyszczania twarzy - jak przygotować skuteczną mieszankę?

Metoda OCM bazuje na użyciu oleju rycynowego (który działa oczyszczająco i przeciwzapalnie) w połączeniu z innym olejem dobranym w zależności od typu skóry. Stężenie oleju rycynowego w stosunku do innych olejów powinno mieć 10, 20 lub 30 procent. W przypadku skóry suchej należy wymieszać 10% oleju rycynowego i 90% oleju bazowego. W przypadku skóry tłustej proporcja 30% do 70%. Osoby ze skórą tłustą jako olej bazowy mogą wybrać ten z pestek winogron lub z orzechów włoskich z pierwszego tłoczenia. W przypadku skóry suchej zdecydowanie sprawdzi się oliwa z oliwek, olej słonecznikowy czy olej kokosowy. Osoby ze skórą wrażliwą mogą wybrać oliwkę myjącą Lipikar od La Roche-Posay, która nie zawiera parabenów ani sztucznych barwników. Sprawdzi się jako olejek do oczyszczania twarzy, ponieważ ma działanie głęboko oczyszczające, a po jej użyciu skóra zostaje gładka i nawilżona.

Olejowanie twarzy krok po kroku

Aby poprawnie oczyścić twarz przy pomocy olejków naturalnych nie wystarczy połączyć odpowiednie produkty i nanieść mieszankę na twarz. Cały proces zajmie ok. dziesięć minut, jednak poprawne oczyszczanie twarzy stanowi klucz do jej pięknego wyglądu. Jak więc dobrze oczyścić twarz olejami?

1. Przygotuj mieszankę olei dobranych do Twojej skóry.
2. Umyj ręce i nanieś mieszankę na twarz.
3. Wmasuj oleje w skórę poprzez minutowy masaż.
4. Czysty ręcznik (lub ściereczkę) zmocz w ciepłej wodzie i przyłóż kilkakrotnie do twarzy za każdym razem trzymając go kilkanaście sekund. Należy pamiętać, że osoby ze skórą naczynkową nie powinny moczyć ręcznika w ciepłej wodzie, mogą to zrobić w zimnej.
5. Zetrzyj wszystko z twarzy
6. Na chwilę przyłóż do twarzy ściereczkę namoczoną zimną wodą - dzięki temu zamkną się pory skóry.

Możemy oczyszczać twarz w ten sposób rano i wieczorem, a po zakończonej czynności nie musimy nakładać kremu. Olejowanie twarzy pomoże pozbyć się niedoskonałości, pozostawi naszą skórę gładką i oczyszyszczoną.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły