0

Zapisz się do naszego Newslettera

Zarejestruj się, aby otrzymać specjalne oferty oraz najnowsze wiadomości od La Roche-Posay

Media Widget 01Media Widget 02Media Widget 03

 

Wróć na stronę laroche-posay.pl
Save your skin

Opalanie w ciąży - ryzyko ostudy

W czasie ciąży organizm kobiety wytwarza więcej hormonów żeńskich, które powodują wzrost produkcji melaniny. Jeśli skóra zostanie w tym okresie narażona na działanie słońca, na twarzy mogą pojawić się przebarwienia – mamy wówczas do czynienia z kłopotliwą przypadłością o nazwie ostuda.

Objawy ostudy

Wpływ hormonów...

Ostuda dotyka przeważającej większości kobiet w czwartym i późniejszych miesiącach ciąży. Ciąża powoduje, że ciało kobiety wytwarza znacznie większą ilość żeńskich hormonów (estrogenów), które z kolei powodują wzmożoną syntezę melaniny. Występująca w efekcie hiperpigmentacja przyjmuje formę nieregularnych brązowych przebarwień lub szarawych plam, umiejscowionych najczęściej na środku czoła, na brodzie i wokół ust.

Przyczyny ostudy

... a słońce.

Przebywanie na słońcu znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia ostudy. W zasadzie to ilość promieniowania słonecznego pochłoniętego przez skórę w bezchmurny, słoneczny dzień może spowodować nadprodukcję melaniny, a w efekcie pojawienie się ostudy. Plamy te znikają zwykle w ciągu sześciu miesięcy po porodzie, ale ryzyko ich nawrotu w kolejnej ciąży jest wysokie, dlatego lepiej jest zapobiegać pojawieniu się ostudy już przy pierwszym dziecku.

Jakie działania warto podjąć?

Aby zapobiec ostudzie

Aby zapobiec pojawieniu się ostudy, należy przestrzegać jednej najważniejszej zasady: chronić skórę każdego dnia, nawet w mieście.  Nie chodzi o to, by ukrywać się przed słońcem, ale by korzystać z niego rozsądnie.

  • Wear a hat
  • Protect your skin with a full protection sunscreen
  • Apply the cream every two hours
  • At home in the evening, use an anti-pigmentation spot cream for prevention

All these precautions must be taken, regardless of the time of day.

Don't hesitate to ask your dermatologist for more details.

Nasza metoda 3 kroków, która ochroni Cię przed nowotworem