Skoncentruj się na...

Opieka nad osobami starszymi - sprawdź, jak zadbać o ich skórę.

Img_Opieka nad osobami starszymi - sprawdź, jak zadbać o ich skórę.

Wraz z wiekiem nasza skóra zaczyna się zmieniać. Przestają w niej funkcjonować mechanizmy, które zapewniały jej zdrowy, młody wygląd, a także właściwą ochronę organizmu. Jest to przecież nasz największy narząd, który ma za zadanie zabezpieczać ciało przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Aby utrzymać skórę w odpowiedniej kondycji, należy o nią systematycznie dbać i choć nie cofniemy upływu czasu, zawsze możemy nieco poprawić jej stan. Dowiedz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry w opiece nad osobami starszymi.

Opieka nad osobami starszymi - czego potrzeba ich skórze?

Z upływem lat w naszej skórze zaczyna spadać produkcja kolagenu i elastyny - dwóch białek, które odpowiadają za jej napięcie i elastyczność. Dlatego z czasem tkanka wiotczeje, traci swoją jędrność i gęstość. Znacznie zmniejsza się też jej zdolność do wytwarzania kwasu hialuronowego, który jest naturalnym humektantem - ma właściwości higroskopijne, co oznacza, że doskonale przyciąga i wiąże cząsteczki wody w skórze. Dzięki temu zapewnia jej odpowiedni poziom nawilżenia. W opiece nad osobami starszymi właśnie na jej przywróceniu powinniśmy się skupić. Sucha skóra to bowiem problem nie tylko natury estetycznej. Przede wszystkim wiąże się on z brakiem odpowiedniego komfortu. Poza tym niedostatecznie nawilżona, cienka i swędząca skóra twarzy i ciała może prowadzić do częstszego drapania, co z kolei powoduje uszkodzenia tkanki, która nie ma takich zdolności regeneracyjnych jak u młodszych osób.

Dlatego powinniśmy pamiętać głównie o:
* dogłębnym nawilżaniu skóry - pamiętajmy o humektantach, które wiążą wodę - może to być doskonale działający kwas hialuronowy lub np. ekstrakt z miodu czy aloesu,
* natłuszczaniu i odżywianiu - w tej roli fantastycznie spiszą się nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte m.in. naturalnych olejkach, np. z awokado czy wiesiołka. W przypadku skóry wrażliwej warto sięgnąć po apteczny preparat przeznaczony dla osób w każdym wieku, np. emulsję Lipikar Lait od La Roche-Posay. Zawiera on uzupełniające warstwę lipidów w tkance naturalne masło Shea oraz niacynamid, czyli witaminę B3, niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania i poziomu nawilżenia naszej skóry,
* ochronie przed wolnymi rodnikami - antyoksydanty powinny znaleźć się nie tylko w naszej diecie, ale też kosmetykach. Za procesy starzenia się skóry, a więc także suchość i zmniejszoną odporność, odpowiadają m.in. wolne rodniki. Poszukaj preparatów z witaminą E, A czy C. Dodatkowo witamina A pobudza syntezę kolagenu, a ostatnia pomaga walczyć m.in. z przebarwieniami na twarzy
* ochronie przeciwsłonecznej - zwłaszcza promieniowanie UVA niekorzystnie wpływa na stan skóry. Pamiętaj o smarowaniu wszystkich odkrytych partii ciała seniora kremem z filtrem, a także postaraj się przekonać go do noszenia okularów przeciwsłonecznych i kapelusza z szerokim rondem.

Jednak problemem starszych osób jest nie tylko bardzo sucha skóra, ale też tzw. plamy wątrobowe, czyli ciemne plamy na skórze, wynikające z nieprawidłowego odkładania się melaniny w tkance. Same w sobie nie są niebezpieczne, jednak przez te przebarwienia skóry łatwo jest przeoczyć znacznie poważniejsze zmiany, jak np. czerniak. Dlatego warto co jakiś czas kontrolować jej stan. Jeżeli osoba, którą się opiekujemy odczuwa dyskomfort w związku z plamami, możemy poszukać odpowiednich kremów na przebarwienia. Z domowych sposobów doskonale sprawdza się przecieranie aloesem, który jednocześnie delikatnie złuszcza naskórek i głęboko go nawilża.

Dbanie o skórę seniora jest znacznie ważniejsze w opiece nad nim, niż może nam się wydawać. Chodzi tu przecież o jego komfort i dobre samopoczucie!

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły