3 pytania do eksperta

Aby pielęgnować skórę odwodnioną, produkty do pielęgnacji i oczyszczania skóry muszą łączyć trzy rodzaje składników

Img_Aby pielęgnować skórę odwodnioną, produkty do pielęgnacji i oczyszczania skóry muszą łączyć trzy rodzaje składników

Kiedy skóra jest odwodniona, naskórek, a przede wszystkim jego warstwa rogowa, cierpi na brak wody. Jest to stan tymczasowy, który może wystąpić w przypadku każdego rodzaju skóry. Prowadzi to do ściągnięcia skóry, która jest szorstka i może się łuszczyć. Jak można ten stan wyleczyć? Porady dermatologa.

Czy środowisko naturalne jest odpowiedzialne za wysychanie skóry?

Poziom wilgotności w środowisku zewnętrznym, niskie temperatury zimą, wiatr, wysokie temperatury, słońce, promieniowanie UV i nadmierne ogrzewanie...

to wszystko czynniki, które sprzyjają odparowywaniu wody, co prowadzi do odwodnienia skóry. Wyjaśniam to moim pacjentom, aby mogli przeciwdziałać tym czynnikom w ich własnych domach.

Czy wchodzą tu w grę jeszcze inne czynniki?

Długotrwały lub częsty kontakt z wodą spowodowany nadmiernym oczyszczaniem skóry może doprowadzić do bardzo długotrwałego odwodnienia.

Stosowanie najzwyklejszego mydła i produktów ścierających skórę takich jak pumeks lub rękawice z końskiego włosia mogą również być tego przyczyną. Przyjmowanie niektórych leków (retinoidy, kortykosteroidy) oraz zaognione wypryski w przypadku pracy w niektórych zawodach, takich jak fryzjerstwo lub praca na budowie, także może prowadzić do wysuszenia skóry. Ponadto zmiany hormonalne wywołane procesami starzenia zmniejszają ilość składników hydrofilowych w skórze.

Jaką pielęgnację może Pan zalecić?

W produktach do pielęgnacji i oczyszczania skóry należy połączyć trzy rodzaje składników.

Przepisałbym preparaty nawilżające, które wiążą wodę w korneocytach. Ale także produkty hydrofilowe, które w kontakcie z wodą tworzą żel lub produkty hydrofobowe, aby utworzyć szczelną dla powietrza i wody warstwę na powierzchni skóry, co ograniczyłoby odparowywanie wody. Polecam składniki, które odbudowują lipidy naskórka, wzmacniając warstwę rogową i jej tzw. "mur z cegieł".

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły