Skoncentruj się na...

Pękająca skóra na twarzy - czy to objaw atopii?

Img_Pękająca skóra na twarzy - czy to objaw atopii?

Twoja skóra jest przesuszona, zaczerwieniona i miejscami popękana? Męczy cię poranne uczucie ściągnięcia skóry i pieczenia? Nie możesz sobie poradzić z maskowaniem łuszczącego się naskórka? Uważaj! Tak pękająca skóra na twarzy może być symptomem atopowego zapalenia skóry. Dowiedz się więcej o atopii i sprawdź, czym się ona objawia.

Dlaczego skóra na twarzy pęka?

Przyczyn popękanej skóry na twarzy może być wiele. Mimo to należy mieć na uwadze, że pęknięcia pojawiają się wyłącznie na suchej skórze. Skóra, aby wyglądać zdrowo i promiennie potrzebuje odpowiedniej ilości wody. A właściwy poziom nawilżenia może zapewnić jedynie prawidłowo funkcjonująca skóra, która:

* w warstwie właściwej zawiera 60-70% wody,
* nie ma zaburzonego procesu rogowacenia naskórka,
* właściwie złuszcza komórki w warstwie rogowej,
* wytwarza odpowiedni poziom lipidów,
* ma nienaruszoną warstwę hydrolipidową.

Jeżeli chociaż jeden z wyżej wymienionych czynników zostanie zaburzony, wówczas poziom nawilżenia zaczyna maleć, a skóra zaczyna się przesuszać. Nie ma większego problemu, gdy sucha skóra jest efektem wpływu bodźców zewnętrznych - temperatury powietrza czy kosmetyków. Taki problem przesuszenia ma charakter krótkotrwały i stosunkowo łatwo można go wyeliminować. Gorzej jeśli bardzo sucha skóra twarzy utrzymuje się przez dłuższy czas i zaczynają pojawiać się na niej zaczerwienienie czy właśnie pęknięcia.

Czy pękająca skóra na twarzy to objaw atopowego zapalenia skóry?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw należy zastanowić się, czym właściwie jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Otóż jest to choroba skóry o podłożu genetycznym. Najnowsza teza mówi, że skóra atopowa jest efektem zmutowanego genu filagryny w łańcuchu DNA. Filagryny, czyli białka z warstwy rogowej naskórka, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania bariery hydrolipidowej, zwanej znacząco naturalną barierą ochronną skóry. Naukowcy przypuszczają, że to właśnie ten defekt odpowiada za AZS, ponieważ brak właściwej ochrony naskórka jest równoznaczny ze zwiększeniem przepuszczalności w głąb skóry alergenów, bezpośrednio atakujących układ immunologiczny.
Z jednej strony o AZS decydują uwarunkowania genetyczne, jednak z drugiej, część badaczy zgodnie wskazuje również na wpływ środowiska. Atopię uznaje się za chorobę cywilizacyjną przede wszystkim ze względu na duży wpływ detergentów i innych środków drażniących płaszcz lipidowy, które oddziałują na skórę człowieka w zasadzie od chwili jego narodzin. Zresztą warto zauważyć, że środowisko determinuje rozwój genów, zatem są to czynniki wzajemnie korelujące. AZS zazwyczaj występuje już w okresie dzieciństwa, jednak może się ujawnić nagle, po wielu latach.

Atopowe zapalenie skóry jest zatem chorobą powstałą na skutek zaburzenia pracy bariery hydrolipidowej skóry wywołanej przez czynniki genetyczne i/lub środowiskowe.
Objawy AZS są reakcją na różnego rodzaju alergeny - pyłki roślin, sierść zwierząt, pokarmy, itp., po kontakcie z którymi może pojawiać się:

* suchość skóry,
* zaczerwienienie,
* swędzenie,
* predyspozycje do zakażeń bakteryjnych,
* nieprawidłowe złuszczenie naskórka,
* pękanie naskórka.

Jak widać popękana skóra na twarzy może stanowić symptom AZS. Jednak pęknięcia naskórka w tej chorobie zazwyczaj pojawiają się na szyi, nadgarstkach, zgięciach łokciowych i kolanowych, czyli tam, gdzie przy atopii skóra najbardziej się złuszcza. Niezależnie od tego popękana skóra na twarzy i związana z nią suchość to wystarczający powód do konsultacji dermatologicznej.

A jak sobie poradzić z atopową, popękaną skórą na twarzy?

Przede wszystkim należy jeszcze raz podkreślić, że w takim przypadku niezbędna jest pomoc lekarza specjalisty. Zresztą zdiagnozowanie atopowego zapalenia skóry jest bardzo trudne, bowiem jego objawy mogą oznaczać wiele różnych chorób.
Jeżeli chodzi o leczenie przede wszystkim nacisk kładzie się na odbudowanie warstwy lipidowej naskórka. W tym celu pacjentom zaleca się stosowanie emolientów i specjalistycznych preparatów do popękanej skóry (np. Cicaplast). To bardzo ważne, ponieważ bez prawidłowego funkcjonowania warstwy hydrolipidowej nie można mówić o wyleczeniu. W kuracji AZS drugorzędne miejsce zajmują naświetlania, antybiotykoterapia i leczenie sterydami. Wszystko zależy od rodzaju i natężenia objawów oraz samego chorego.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły