Skoncentruj się na...

Przebarwienia skóry po ciąży - jak rozjaśnić plamy na skórze?

Img_Przebarwienia skóry po ciąży - jak rozjaśnić plamy na skórze?

Przebarwienia skóry to problem, który bardzo często dotyka kobiety po urodzeniu dziecka. Przebarwienia skóry po ciąży możemy jednak skutecznie rozjaśnić lub usunąć przy pomocy wybranych zabiegów pielęgnacyjnych. Podpowiadamy zatem, jak radzić sobie z nieestetycznymi plamami na skórze!

Ostuda, czyli przebarwienia skóry w ciąży

Ostuda to rodzaj przebarwień skórnych, który dotyka prawie wyłącznie kobiety. Są to rozległe plamy o dość nieregularnym kształcie i jasno- lub ciemnobrązowym kolorze, które występują tylko na twarzy. Najczęściej pojawiają się one w trakcie ciąży, jednak do czynienia z nimi mogą mieć także kobiety podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych czy leków hormonalnych - w szczególności pod wpływem intensywnego opalania. Przebarwienia skóry po ciąży ciężko całkowicie wyeliminować, gdyż mogą nawracać - zwłaszcza przy niewystarczającej ochronie przed promieniami UV. Jednak przy zastosowaniu odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych oraz stosowaniu solidnego zabezpieczenia przed słońcem, możemy skutecznie rozjaśnić brązowe plamy i zapobiec ich pojawieniu się w przyszłości.

Plamy po ciąży - czy mogą zniknąć samoistnie?

Zdarza się, że przebarwienia skóry po ciąży ustępują samoistnie po paru sezonach - bez zastosowania odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych czy zabiegów rozjaśniających. Jeśli jednak przebarwienia na skórze są zlokalizowane w głębszych warstwach skóry, niezbędna będzie pomoc odpowiednich preparatów lub nawet dermatologa. Walkę z przebarwieniami skóry twarzy warto rozpocząć od stosowania odpowiednich dermokosmetyków o działaniu złuszczającym i wybielającym skórę, a jeśli to nie pomoże, zdecydować się na specjalistyczny zabieg usuwania plam w gabinecie lekarskim.

Peeling i krem wybielający na przebarwienia skóry

Doskonałą kuracją wspomagającą likwidację przebarwień skóry po ciąży może być domowe stosowanie peelingów, np. peeling od La Roche-Posay. Taki środek złuszczający pomoże nam usunąć martwe komórki naskórka, wygładzi i rozjaśni skórę, a dodatkowo przygotuje ją na przyjęcie aktywnych składników zawartych w kremie wybielającym. Jeśli plamy na skórze są powierzchowne, może okazać się, że regularne wykonywanie peelingu oraz stosowanie kremu wybielającego (na bazie hydrochinonu, kwasów złuszczających lub innego środka złuszczającego), będzie wystarczające, by pozbyć się nieestetycznych plam na skórze. Na przebarwienia skóry po ciąży bardzo dobrze działa też kwas kojowy, azelainowy oraz inne substancje roślinne, które bardzo często stosowane są w kosmetykach przeznaczonych dla różnych typów skóry z przebarwieniami.

Przebarwienia skóry po ciąży - z wizytą u dermatologa

Jeśli jesteśmy zdecydowane na walkę z przebarwieniami skóry po ciąży, bez względu na to, czy przy pomocy domowych czy bardziej specjalistycznych metod, warto, by przed podjęciem jakichkolwiek działań nasze zmiany na skórze zobaczył dermatolog. Specjalista ustali, jak głęboko w skórze zlokalizowane są przebarwienia i doradzi, jak pielęgnować skórę. Być może zaproponuje nam też inną skuteczną metodę leczenia plam po ciąży, np. leczenie laserowe lub peelingi chemiczne.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły