Skoncentruj się na...

Przyczyny łuszczycy - jak leczyć jej objawy

Img_Przyczyny łuszczycy - jak leczyć jej objawy

Przyczyny łuszczycy skóry nie są do końca wyjaśnione. Jest to choroba społeczna, której symptomy bardzo często prowadzą do wykluczenia, samotności i depresji. Poznaj przyczyny łuszczycy, dowiedz się jakie są jej pierwsze objawy i sprawdź, jak je leczyć!

Łuszczyca - przyczyny

Łuszczyca skóry to dość powszechne schorzenie, które występuje u około 2-4% społeczeństwa europejskiego. W Polsce cierpi na nią ponad 800 tys. osób. Mimo tego, że pacjentów z łuszczycą jest stosunkowo wielu i jest to choroba znana ludzkości już od V w. p.n.e. w dalszym ciągu nie dała się do końca odkryć.

O przyczynach łuszczycy dermatolodzy nie wiedzą wszystkiego. Z pewnością jest to choroba wywołana nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego, która ma podłoże genetyczne. W jaki sposób dochodzi do jej dziedziczenia? - na to pytanie medycyna na dzień dzisiejszy jeszcze nie jest w stanie odpowiedzieć. Lekarze tworzą natomiast dane szacunkowe:

  • łuszczyca typu I “dziedziczna” ujawnia się zazwyczaj przed 40. roku życia, a szczyt jej zachorowań zaobserwowany jest u osób mających od 18 do 22 lat,
  • łuszczyca typu II “sporadyczna” występuje u osób po 40-stce, ale najczęściej pojawia się po 60. roku życia.

Ponadto prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby, gdy oboje rodzice są nią obciążeni wynosi 70%, gdy choruje jedno z nich ryzyko spada do 30%. Zdarza się jednak i tak, że mimo obciążenia genetycznego łuszczyca nie ujawnia się przez całe życie. A z drugiej strony są również i tacy pacjenci, którzy zachorowali, mimo iż nie byli w grupie ryzyka.
Chociaż podłoże psorasis nie jest do końca wyjaśnione, Liczne badania dowodzą, jakie są czynniki sprzyjające jej rozwojowi. Do czynników predysponujących do rozwoju łuszczycy zalicza się “reakcję łuszczycową” zalicza się:

  • różnego rodzaju infekcje,
  • zadrapania i inne urazy typu fizycznego,
  • niektóre leki,
  • stres,
  • zaburzenia hormonalne,
  • palenie papierosów,
  • nadużywanie alkoholu.

Łuszczyca - objawy początkowe i dalsze

Pierwszymi objawami łuszczycy są często liczne drobne grudki o wielkości od kilku milimetrów do nawet 2 cm. Wczesne zmiany chorobowe pojawiają się zazwyczaj po przebytych infekcjach bakteryjnych czy wirusowych. Innym typowym dla łuszczycy objawem początkowym jest pojawienie się grudek w miejscu urazu fizycznego, który świadczy o tym, że mechanizm chorobowy jest aktywny.
Ogólnie rzecz biorąc, objawy łuszczycy skóry są bardzo charakterystyczne. Grudka o łuskowatej powierzchni jest tu symtomem zasadniczym. Pojawia się on w różnych miejscach na ciele - zarówno na skórze gładkiej, jak i owłosionej, jednak najczęściej występuje na głowie, łokciach, kolanach, odcinku krzyżowo-lędźwiowy, a także paznokciach stóp oraz dłoni. Łuszczyca przybiera różną formę - od pojedynczych prawie niewidocznych wykwitów do całkowitego pokrycia ciała srebrzystymi łuskami. Zmiany na skórze mogą być swędzące, a nawet sprawiać ból - właśnie dlatego nazwa psorasis została stworzona od greckiego słowa psora znaczącego właśnie “świąd”.
Przebieg łuszczycy w dużym stopniu zależny jest od higieny i pielęgnacji skóry. Zaniedbanie i brak leczenia potęgują zmiany chorobowe i prowadzą do poważnych stanów zapalnych. Stosowanie odpowiedniej kuracji może skutecznie wyeliminować łuszczenie się skóry i zahamować remisje choroby.
Mówiąc o objawach łuszczycy, warto poruszyć jeszcze jedną kwestię. Otóż, wyjaśniając co to jest łuszczyca, trzeba podkreślić, że jest to NIEZAKAŹNA choroba skóry. To bardzo ważne, ponieważ jej niedające się ukryć objawy bardzo często stają się przyczyną trudnych psychosocjalnych następstw. Pacjenci nieradzący sobie z niedającymi się ukryć, permanentnie nawracającymi, zmianami skórnymi mają problemy w życiu prywatnym i zawodowym. Nie akceptując swojej choroby łatwo odcinają się od świata, cierpią na depresję, popadają w alkoholizm.

Łuszczyca - leczenie

Leczenie może być procesem długim, trwającym nawet przez lata. Wszystko zależy od rodzaju choroby i stopnia natężenia jej objawów. Zalecone przez dermatologa preparaty zewnętrzne powinny być aplikowane regularnie, według zaleceń. Leczenie psorasis odbywa się dwutorowo. Pierwszym krokiem jest pozbycie się łusek, drugim, zahamowanie procesu nadmiernego podziału komórek naskórka. Leczenie farmakologiczne powinno być wspierane przez codzienną pielęgnację ciała. Stosowanie odpowiednich preparatów przynosi dodatkowe efekty i eliminuje niekomfortowe objawy łuszczycy. Szczególnie polecane są tu dermokosmetyki zawierające substancje silnie nawilżające (gliceryna, alantoina) i wspierające lipidową barierę ochronną skóry (wit. B3) - np. La Roche Posay Lipikar Fluid.
Leczenie nie jest proste, bowiem do dziś stanowi jednej z głównych problemów dermatologii. Ponadto wymaga od chorego systematyczności oraz konsekwencji w działaniu. Jednak odpowiednio dobrana kuracja i upór w dążeniu do zdrowia chorego często przynoszą oczekiwane efekty.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły