Skoncentruj się na...

Przyczyny pękającej skóry - sprawdź jak radzić sobie ze schorzeniem

Img_Przyczyny pękającej skóry - sprawdź jak radzić sobie ze schorzeniem

Pękająca skóra to problem, który w większej lub mniejszej mierze dotyka każdego. Najczęściej atakowane są dłonie i pięty, a najgorszy okres dla wrażliwej skóry to zima. Jednak odpowiednia higiena i stosowanie dobranych produktów mogą wyeliminować schorzenie. Podpowiadamy, jak radzić sobie z pękającą skórą!

Dwie główne przyczyny pękającej skóry na dłoniach

Wyróżnia się dwie podstawowe przyczyny pękającej skóry dłoni:
1. Sucha pękająca skóra na dłoniach spowodowana kontaktem z produktami chemicznymi albo mająca podłoże dziedziczne czy klimatyczne.

Dłonie poprzez kontakt z takimi detergentami jak proszek do prania, płyn do zmywania czy nawet źle dobrane mydło mogą stać się suche i podrażnione. Dlatego do prac domowych należy nakładać specjalne rękawice, a po użyciu produktów chemicznych każdorazowo umyć ręce, a następnie je nakremować. Również częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach naraża naszą skórę na pęknięcie, gdyż narusza barierę ochronną skóry oraz płaszcz lipidowy naskórka, prowadząc do pozbawienia ochronnej warstwy tłuszczu, która chroni przed pęknięciem.

2. Pękające dłonie o podłożu chorobowym

Choroby skóry dłoni są przyczyną trudniejszą do wyeliminowania, jednak nie niemożliwą. Na wygląd skóry wpływają wahania hormonalne, dlatego pękające dłonie dotykają chorych na cukrzycę czy niedoczynność tarczycy. Inne dolegliwości wpływające na pękającą skórę to m. in. egzema, która charakteryzuje się zaczerwienioną skórą (najczęściej między palcami), wywołującą dokuczliwy świąd. Oprócz tego zauważyć można przezroczyste pęcherze z wydzielającym się płynem surowiczym. Ma ona podłoże alergiczne i często wywołuje ją kontakt z detergentami. W przypadku zauważenia objawów egzemy, należy zgłosić się do dermatologa.

Wpływ złej diety na pękającą skórę dłoni

Oprócz wyżej wymienionych przyczyn, wyróżnić można też stosowanie złej diety oraz nieprawidłową higienę. Sucha pękająca skóra na dłoniach może być spowodowana zbyt małą ilością witaminy E oraz tych z grupy B, a także minerałów takich jak cynk, selen i magnez. Można je uzupełnić, spożywając codziennie oleje roślinne, oliwę z oliwek, ryby, drożdże oraz świeże warzywa i owoce.

Sposoby na przywrócenie pękającej skórze na dłoniach estetycznego wyglądu

Oprócz odpowiedniej diety oraz unikania kontaktu z detergentami, najważniejsze w pielęgnacji suchej, wrażliwej, zaczerwienionej i pękającej skóry jest stosowanie kremów głęboko nawilżających takich jak Lipikar balsam AP+. Dzięki lekkiej konsystencji produkt wchłania się momentalnie, nadając skórze odpowiedni poziom nawilżenia. Krem polecany jest również osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry oraz tym z wrażliwą skórą. Balsam natychmiast niweluje swędzenie oraz zaczerwienienie, a po jego użyciu skóra będzie gładka, miękka i nawilżona. Szybkie i długotrwałe efekty spowodowane są tym, że produkt zawiera formułę opartą o Aqua Posae Filiformis - składnik eliminujący czynniki odpowiedzialne za atopowe zapalenie skóry. Już po pierwszym użyciu zauważyć można efekty, pękająca skóra zostaje odpowiednio nawilżona i ukojona. Krem powinno się stosować nawet kilka razy dziennie codziennie, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy skóra narażona jest na gwałtowne zmiany temperatur, gdy z ciepłego pomieszczenia wychodzimy na dwór. Oprócz tego warto kremować podrażnioną skórę dłoni na noc, nakładając grubą warstwę produktu, a następnie umieszczając dłonie w specjalnych rękawicach. Gdy tak zadbamy o nasze dłonie, z pewnością pozbędziemy się problemu pękającej skóry!

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły