#ZostanSkinCheckerem

Lepsza ochrona skóry dla Ciebie i Twoich bliskich
Sprawdź, chroń i bezpiecznie korzystaj ze słońca

Pobierz informacje
na temat metody ABCDE

Dzieci poniżej trzeciego roku życia nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie słońca.

v_article_3-experts (LP54466).jpg

To właśnie w okresie dzieciństwa skóra jest najbardziej podatna na działanie promieni ultrafioletowych. W dzieciństwie nasz „kapitał słoneczny” zużywa się bardzo szybko. W związku z tym należy bezwzględnie unikać dopuszczania do poparzeń słonecznych u dzieci. Porady dermatologa, jak zmniejszyć ryzyko.

Czy na podstawie własnego doświadczenia może pani powiedzieć, że rodzice są wystarczająco świadomi zagrożeń związanych z przebywaniem na słońcu?

Obecnie media poświęcają dużo uwagi zagrożeniom związanym z korzystaniem ze słońca i dlatego świadomość rodziców na ten temat zaczyna rosnąć.

Pod koniec lata często widzę jednak ślady poparzeń słonecznych na twarzach i ramionach dzieci. To nie zawsze efekt bezmyślnego opalania się na plaży. Częściej jest to skutkiem wystawiania się na działanie promieni słonecznych podczas uprawiania sportu (jeżdżenia na rowerze, grania w tenisa). W tych sytuacjach rodzice są często mniej uważni.

Jakich informacji udziela pani rodzicom na temat ochrony przed słońcem?

Wyjaśniam im, że skóra dzieci jest niezwykle wrażliwa na działanie słońca.

Im jaśniejsza karnacja (włosy rude lub blond), tym większe niebezpieczeństwo. W związku z tym ochrona skóry powinna być taka sama w lecie, nawet jeżeli niebo jest lekko zachmurzone, a dzieci są w ruchu. Okres, kiedy słońce znajduje się wysoko na niebie, jest szczególnie niebezpieczny. Później, w dorosłym życiu, dzieci doświadczą skutków braku ochrony przed słońcem.

Jakich wskazówek im pani udziela?

Dzieci poniżej trzeciego roku życia nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie słońca.

Zalecam stosowanie okularów przeciwsłonecznych chroniących przed promieniowaniem ultrafioletowym, nakryć głowy z szerokim rondem, koszulek oraz filtrów oferujących wysoki poziom ochrony skóry wystawionej na działanie słońca. Preparat z filtrem powinien skutecznie chronić przed promieniami ultrafioletowymi typu A i B. Należy go też stosować w odpowiednich ilościach i nakładać kolejną warstwę co dwie godziny. Kiedy jest gorąco, dzieci powinny często pić wodę. Powinny też unikać wychodzenia na słońce w godzinach od 11.00 do 16.00.