#ZostanSkinCheckerem

Lepsza ochrona skóry dla Ciebie i Twoich bliskich
Sprawdź, chroń i bezpiecznie korzystaj ze słońca

Pobierz informacje
na temat metody ABCDE

Edukacja pacjentów na temat ryzyka związanego z niektórymi lekami, których stosowanie niesie za sobą duże ryzyko uczulenia na słońce

Uczulenie na słońce jest skutkiem reakcji zachodzącej między promieniami ultrafioletowymi a wrażliwymi na jego działanie substancjami znajdującymi się w skórze. Substancje te mogą pochodzić z produktów zastosowanych miejscowo (perfumy, leki) lub zostać dostarczone do skóry za pośrednictwem krwiobiegu (leki fotouczulające). Jak leczyć uczulenie na słońce i jak mu zapobiegać? Porady dermatologa.

Jakie są objawy uczulenia na słońce?

Pacjenci mogą cierpieć na gwałtowne reakcje uczuleniowe ograniczone do obszarów skóry wystawionych na działanie promieni słonecznych.

Skóra jest czerwona. Wygląda na poparzoną przez słońce. Reakcja zachodzi wkrótce po aplikacji produktu lub zażyciu leku. Reakcja może wyglądać na wykwit skórny, który rozciąga się poza obszary skóry narażone na działanie promieni słonecznych. Pojawienie się uczulenia na słońce jest nierzadko opóźnione (48 godzin po kontakcie ze słońcem).

Co zrobić w takim przypadku?

Badanie wzrokowe skóry szybko wskazuje na uczulenie na słońce.

Pytam pacjentów o przyjmowane leki oraz stosowane kosmetyki i kremy lecznicze. Istnieje wiele produktów leczniczych uczulających na światło (niektóre antybiotyki, antydepresanty, leki przeciwzapalne itp.). Kiedy podejrzewam, że przyczyną uczulenia jest zażywanie leku, czasami kieruję swoich pacjentów na specjalistyczne konsultacje w celu przeprowadzenia badań z wykorzystaniem promieniowania ultrafioletowego. Trzeba oczywiście przynieść pacjentowi ulgę. Jeżeli to możliwe, leczenie zostaje zawieszone, a narażenie na działanie promieni słonecznych – ograniczone.

Co pani zaleca, aby zapobiec uczuleniom na słońce?

Pacjenci powinni zostać poinformowani o ryzyku związanym z przyjmowaniem pewnych leków, których stosowanie niesie za sobą duże ryzyko takich reakcji.

Pacjenci powinni poruszyć to zagadnienie ze swoimi lekarzami. Zażywania niektórych leków, takich jak leki nasercowe, nie można przerywać. Zalecam pacjentom unikanie słońca. Kiedy są na dworze, powinni zwracać uwagę na ochronę przed słońcem (ubranie, nakrycia głowy, filtry przeciwsłoneczne). Przebywając na słońcu, powinni również unikać stosowania perfum bezpośrednio na skórę.