#ZostanSkinCheckerem

Lepsza ochrona skóry dla Ciebie i Twoich bliskich
Sprawdź, chroń i bezpiecznie korzystaj ze słońca

Pobierz informacje
na temat metody ABCDE

Kobiety w ciąży a słońce: ryzyko plam ciążowych

v_article_pregnancy-mask.jpg

W czasie ciąży ciało kobiety produkuje więcej kobiecych hormonów, które powodują wzrost produkcji melaniny. Jeżeli skóra znajduje się w tym czasie na słońcu, na twarzy mogą się pojawić objawy hiperpigmentacji. To niesławne plamy ciążowe lub ostuda.

Objawy

Wpływ hormonów...

Problem plam ciążowych dotyka większości kobiet, począwszy od czwartego miesiąca ciąży. Ze względu na ciążę ciało kobiety produkuje znacznie wyższe ilości hormonów kobiecych (estrogenów), które z kolei powodują wzrost syntezy melaniny. Ta hiperpigmentacja objawia się w formie brązowych lub szarawych plam, które najczęściej umiejscowione są na środku czoła, podbródku i w okolicach ust. Często plamy te mają nieregularne kształty.

Przyczyny

…a słońce

Przebywanie na słońcu znacznie zwiększa ryzyko powstania plam ciążowych. Tak naprawdę nawet taka ilość słońca, z jaką zazwyczaj mamy kontakt w przejrzysty dzień, może spowodować nadprodukcje melaniny i powstanie plam ciążowych. Zasadniczo plamy te znikają do sześciu miesięcy po porodzie. Ryzyko ponownego powstania plam ciążowych podczas kolejnej ciąży jest jednak wysokie. W związku z tym lepiej jest zapobiegać powstawaniu plam ciążowych.

Leczenie

Jak zapobiegać powstawaniu plam ciążowych?

Aby zapobiec pojawieniu się plam ciążowych, należy przestrzegać następującej zasady: należy chronić skórę każdego dnia, nawet w mieście. Nie chodzi o ukrywanie się przed słońcem, ale o stosowanie się do kilku prostych wskazówek podczas pobytu na słońcu.

  • Nośmy nakrycia głowy.
  • Chrońmy skórę dzięki pełnym filtrom przeciwsłonecznym.
  • Nakładajmy preparat co dwie godziny.
  • Wieczorem, w domu, stosujmy krem przeciwko powstawaniu plam barwnikowych w ramach zapobiegania.

Wszystkie środki bezpieczeństwa należy przedsięwziąć niezależnie od pory dnia.

Nie wahajmy się poprosić dermatologa o więcej informacji.