Skoncentruj się na...

Silikony w kosmetykach - kto nie powinien ich używać?

v_header_focuson_11520.jpg

Silikony w kosmetykach to kwestia, która budzi wiele zastrzeżeń i wątpliwości. Dowiedz się więcej, czym są owe silikony i w jakim celu dodaje się je do większości produktów pielęgnacyjnych. Sprawdź, czy kosmetyk bez silikonów może istnieć, a co najważniejsze - dlaczego nie wszyscy mogą używać produktów, w których składzie widnieje skrót SLS!

Czym są silikony w kosmetykach?

Jednym z głównych silikonów, jakie zna większość z nas jest SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate. Jest to jednak tylko jeden silikon z bardzo dużej grupy tych składników. Więcej o nim będzie za chwilę, a póki co skupmy się na silikonach w ogóle. Otóż silikony to grupa substancji dodatkowych, które dodaje się do większości kosmetyków pielęgnacyjnych skóry i włosów. Silikony należą do syntetycznych polimerów krzemoorganicznych, a dodatkowo wykazują one strukturę siloksanów. Do głównych cech charakterystycznych silikonów należy bezwonność oraz  brak koloru. Szczególnie te dwie właściwości sprawiają, że składniki te mają wszechstronne zastosowanie w wielu rodzajach produktów. Wykorzystywane są podczas produkcji szczególnie szamponów, wszelkiego rodzaju mydeł, żeli do mycia twarzy trądzikowej i płynów do mycia ciała. Dodatkowo są częstym składnikiem balsamów, kremów do twarzy i innych kosmetyków pielęgnacyjnych, które aplikujemy na skórę i pozostawiamy albo do wyschnięcia czy też zmywamy po upływie kilku, kilkunastu minut. Ich wszechstronne zastosowanie wynika właśnie stąd, że silikony nie zmieniają zapachu kosmetyku, a także koloru. Nie wchodzą w szkodliwe reakcje z większością składników, a przeciwnie - doskonale się z nimi łączą.

W tym miejscu pojawia się jedno kluczowe pytanie - czy tylko z powodu doskonałej adaptacji z innymi składnikami kosmetyków silikony są tak chętnie wykorzystywane podczas produkcji kosmetyków? Jest to nie bez znaczenia, ale ważna jest jeszcze inna kwestia. Otóż silikony wykazują doskonałe właściwości myjące. Usuwają zanieczyszczenia z powierzchni skóry, a dodatkowo są niezwykle wydajne i szybko się pienią.

Jak rozpoznać silikony w kosmetykach?

Jednym z najpopularniejszych silikonów, jest wspomniany Sodium Lauryl Sulfate, czyli SLS. Jest to jednak tylko jeden z silikonów, których grupa jest naprawdę rozmaita. Pozostańmy jeszcze chwilę przy tym silikonie. Otóż najczęściej można go znaleźć w szamponach do włosów, płynach pod prysznic, mydłach i produktach do oczyszczania twarzy. Przez wiele osób jest wystrzegany i unikany, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że brak SLS w składzie danego kosmetyku, nie znaczy, iż nie ma w nim żadnego innego silikonu. Jak zatem rozpoznać kosmetyk pod kątem występujących w nich silikonów? Otóż silikony dzielimy na kilka grup.

1. Silikony rozpuszczalne w wodzie:

* Lauryl Methicone Copolyol (LMC)
* Dimethicone Copolyol (DC)
* Hydrolyzed Wheat Protein Hydroxypropyl Polysiloxane
* silikony, które na początku mają skrót PEG - sam wskaźnik PEG nie jest tak znaczący, jak widniejąca przed nim cyfra; im jest wyższa, tym składnik ten jest lepiej rozpuszczalny w wodzie; cyfra przy PEG nie może być niższa niż 4, ale też przekraczająca 10.

2. Silikony, które nie rozpuszczają się w wodzie:

* Dimethicone
* Dimethiconol
* Phenyl Trimethicone
* Beheonoxy Dimethicone
* Amodimethicone (ten rodzaj silikonu nierozpuszczalnego w wodzie bardzo często jest łączony z Trideceth-12 oraz Cetrimonium Chloride)

3. Silikony, które aby się usunęły (z powierzchni włosów lub skóry) wymagają innych silikonów:

* Trimethicone
* Trimethylsilylamodimethicone
* Trimethylsiloxysilicates
* Simethicone


4. Silikony, które odparowują z powierzchni włosa:

* Octamethyl cyclotetrasiloxane
* Cyclohexasiloxane
* Cyclometicone
* Cyclopentasiloxane
* Cyclotetrasiloxane

Silikony w kosmetykach do włosów

Mimo, że silikony występują w wielu kosmetykach i produktach, to najczęściej są znane nam z obecności w szamponach. Szczególnie mowa tutaj o SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate, który w większości szamponów jest na drugim miejscu w składzie. Silikon ten, podobnie jak i inne, pełni następujące funkcje: ułatwia eliminację zanieczyszczeń z powierzchni włosów i skóry głowy, sprzyja pienieniu się szamponu, sprawia, że kosmetyk ten jest wydajny. Niestety, mimo tak dobroczynnych funkcji, jakie pełnią silikony mogą one negatywnie wpływać nie tylko na kondycję włosów, ale też skóry, ponieważ silikony są również obecne w składzie kosmetyków do codziennej pielęgnacji skóry ciała. Pamiętajmy, że silikony znajdują się również w środkach czystości, takich jak - płyny do mycia naczyń, środki do tłustych powierzchni czy też spraye do mycia szyb. Niestety silikony te występują w tej samej postaci zarówno w środkach czyszczących, jak i kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji włosów oraz ciała. Sprawia to, że silikony wraz z dobroczynnym działaniem wykazują te negatywne. Może ono nieść szkodliwe skutki. Do najczęstszych z nich zalicza się: przesuszenie skóry, co względem skóry głowy może powodować łupież, a na twarzy czy ciele mogą powstać znacznie przesuszone i szorstkie miejsca. Pamiętajmy jednak, że silikony i inne syntetyczne substancje występują w kosmetykach w takiej ilości, która ogólnie pozwala na ich bezpieczne stosowanie. Oczywiście mogą one zaszkodzić niektórym osobom, jednak są to wyjątki.

Zawsze istnieje możliwość, aby zastosować szampony do włosów bez silikonów. Najczęściej są to produkty dedykowane specjalnie dla dzieci, a także kosmetyki specjalistyczne, tzw. dermokosmetyki. Jeśli jednak nie borykasz się z przesuszoną skórą pod oczami lub w innym miejscu na ciele, podatnością na łupież, czy też twoja skóra nie jest wrażliwa i alergiczna, możesz swobodnie stosować kosmetyki i szampony z silikonami.

Kosmetyki bez silikonów, kto powinien po nie sięgać?

Na rynku kosmetycznym mamy znacznie więcej produktów pielęgnacyjnych, które w swoim składzie posiadają silikony, niż takich, które są ich pozbawione. Podobnie jest jeśli mówimy o właściwościach silikonów. Z jednej strony są one dla nas korzystne, ale z drugiej lepiej ich unikać. W tej części artykułu zajmiemy się właśnie tym, dlaczego nie zawsze kosmetyki z silikonami są warte uwagi i zakupu.

Z kosmetyków z silikonami, zdecydowanie powinny zrezygnować osoby, które posiadają wrażliwą skórę i mają różnego rodzaju alergie. Niestety silikony w szamponach, kremach i innego rodzaju produktach myjących mogą wykazywać właściwości uczulające. Wskutek stosowania kosmetyków z silikonami na skórze mogą pojawić się zmiany alergiczne, zaczerwienienie, podrażnienia, rany, a także nieprzyjemne dolegliwości i dyskomfort w postaci świądu, pieczenia i uczucia gorąca.
Produktów z silikonami koniecznie powinny unikać osoby, borykające się z następującymi schorzeniami i dolegliwościami skóry: AZS, czyli atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, liszajem czy też świądem. Niestety wówczas produkty, które w składzie posiadają nawet znikomą ilość silikonów mogą nasilić objawy schorzenia skórnego, utrudnić jego eliminację lub złagodzenie.
Szampony z silikonami warto odstawić wówczas, gdy mamy problem z łupieżem. Nawet, jeśli w danym momencie nie mamy łupieżu, ale kiedyś stosowaliśmy specjalne produkty, aby się go pozbyć, ryzykownym może być mycie włosów tradycyjnymi szamponami z silikonami, zwłaszcza z SLS, występującymi na drugim miejscu. Niestety szampony te, w tym przypadku, mogą wznowić łupież i to w silniejszej postaci oraz utrudnić jego eliminację. Jeśli nie będziemy mieć łupieżu, skóra głowy może zacząć się przesuszyć, co wpłynie na zaburzenie cyklu wzrostu włosa. To z kolei może zapoczątkować nadmierne wypadanie włosów i osłabić ich kondycję.
Na silikony w kosmetykach powinny również uważać osoby, borykające się z trądzikiem. Silikony bowiem mogą nasilać zmiany trądzikowe, a także prowokować skórę do pojawiania się nowych niedoskonałości.

Jak wybrać dobry kosmetyk, który nie posiada silikonów?

Rodzajów silikonów jest bardzo dużo, a to sprawia, że czasem bardzo trudno jest znaleźć kosmetyk pielęgnacyjny, które będzie pozbawiony silikonów. Na szczęście takie produkty można znaleźć. Trzeba tylko dokładnie czytać skład kosmetyku, aby upewnić się, że nie posiada on niechcianych silikonów. Dodatkowo produktów pielęgnacyjnych zaleca się szukać w aptekach w seriach zwanych dermokosmetykami. Są to kosmetyki, które posiadają właściwości zarówno lecznicze, jak i kosmetyczne. W większości nie posiadają one silikonów i innych syntetycznych substancji.
Warto też pamiętać, że nie tylko silikony znajdujące w kosmetykach mogą nam szkodzić. Szkodliwe mogą być także kosmetyki o zbyt dużej ilości innych syntetycznych składników, a w tym ze znaczną ilością barwników i substancji zapachowych. Te również należy uwzględnić, kiedy wybieramy bezpieczny dla nas produkt.

Silikony nie są złe. Mają wiele funkcji, które naprawdę pomagają nam w codziennej pielęgnacji włosów czy też skóry. Silikony w kosmetykach sprawiają, że produkt z łatwością się pieni i jest wydajny,  a także sprawnie usuwa zanieczyszczenia. Z drugiej strony silikony posiadają pewne wady. Mogą szkodzić osobom z wrażliwą skórą i schorzeniami skórnymi. Nie można jednak powiedzieć, że silikony są całkowicie dobre lub całkowicie źle. Należy bowiem mieć świadomość, czego potrzebuje nasza skóra i jakie ma wymagania. Jeśli silikony źle na nią wpływają, należy odstawić kosmetyki z ich zawartością. Jeśli natomiast są nam pomocne i skuteczne, nie ma potrzeby z takich produktów rezygnować.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły