0

Zapisz się do naszego Newslettera

Zarejestruj się, aby otrzymać specjalne oferty oraz najnowsze wiadomości od La Roche-Posay

Media Widget 01Media Widget 02Media Widget 03

 

Badanie znamion Twoich bliskich,
jest proste jak ABCDE.
 • jak ASYMETRIA
 • jak NIEREGULARNE
  BRZEGI
 • jak KOLOR
  (ang. COLOUR)
 • jak ŚREDNICA
  (ang. DIAMETER)
 • jak EWOLUCJA
  W CZASIE
POBIERZ METODĘ ABCDE

Ochrona przeciwsłoneczna

Profesor Giuseppe Argenziano, lekarz medycyny, Prezes Międzynarodowego Towarzystwa Dermatoskopii

NOWOTWÓR SKÓRY - CZYM JEST?

Nowotwór skóry może wystąpić w rozmaitych miejscach i wielu postaciach oraz z różnym stopniem zaawansowania. Zasadniczo należy zwracać uwagę na trzy rodzaje zmian chorobowych:

 • Rogowacenie słoneczne: Są to powszechnie występujące zmiany chorobowe nie będące nowotworami skóry. Najczęściej przybierają one postać łuskowatych plam na powierzchni skóry, szorstkich w dotyku i mających tendencję do nawrotów. Rogowacenie pojawia się po długotrwałym i regularnym wystawianiu skóry na działanie promieni słonecznych. Stanowi ono objaw utraty przez skórę naturalnej zdolności ochrony przed słońcem i emitowanymi przez nie promieniami ultrafioletowymi. Niektóre przypadki rogowacenia mogą przekształcić się w nowotwory skóry.
 • Nowotwór skóry: stanowi 90% przypadków nowotworów skóry i jest spowodowany głównie częstym i powtarzającym się wystawianiem skóry na słońce w wieku dorosłym. Wczesne wykrycie choroby daje szansę wyleczenia, gdyż nowotwór skóry rozwija się powoli. Ponieważ miejscem jego występowania jest zwykle twarz, późne wykrycie może prowadzić do oszpecających blizn. Dlatego też w razie wątpliwości koniecznie należy udać się do dermatologa.
 • Czerniak: Nowotwór złośliwy. Jest to najgroźniejszy rodzaj nowotworów skóry, która może zagrozić życiu pacjenta. Powstaje on wskutek krótkotrwałego i intensywnego wystawienia skóry na słońce, na przykład przy poparzeniu. Nowotwór przyjmuje postać brązowych, lub czarnych plam na zdrowej skórze. W 35% przypadków pojawia się w miejscu wcześniejszego znamienia. Jeśli zostanie zdiagnozowany w pierwszej fazie choroby, jest całkowicie uleczalny. W przypadku wykrycia podejrzanej zmiany chorobowej koniecznie należy skonsultować się z dermatologiem.

SZTUCZNE PROMIENIE ULTRAFIOLETOWE: BEZPIECZNA METODA OPALANIA SIĘ?

Naturalna opalenizna to mechanizm obronny przed promieniami ultrafioletowymi typu B. W łóżkach solarnych wykorzystuje się jednak bezbolesne, lecz podstępne, promienie typu A. Promienie te, wywołujące efekt sztucznej opalenizny, odpowiadają za przedwczesne starzenie się skóry i zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór skóry.

DOBRE NAWYKI BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA ZE SŁOŃCA

 • Należy unikać przebywania na słońcu w godzinach silnego nasłonecznienia: 50-70% zachorowań na różne typy nowotworów skóry jest skutkiem przyjęcia nadmiernej dawki promieni ultrafioletowych obu typów.
 • Redukujemy ekspozycje dzieci na słońce: 80% uszkodzeń skóry spowodowanych słońcem następuje przed 18. rokiem życia. Szkody wyrządzone wystawieniem skóry na silne promienie słoneczne w okresie dziecięcym i nastoletnim objawiają się zachorowaniami na nowotwór skóry w wieku późniejszym.
 • Należy używać kremu przeciwsłonecznego z wysokim filtrem, chroniącego przed promieniami typu A i B, nakładając nową warstwę co dwie godziny, jak również nosić okulary słoneczne i nakrycie głowy.
 • W przypadku pojawienia się zmiany chorobowej, lub zauważenia zmian w znamieniu należy skonsultować się z dermatologiem. W oczekiwaniu na wizytę u lekarza zachowaj czujność i śledź swoje znamiona, korzystając z aplikacji Mole Checker.

LICZBA

90%przypadków nowotworów skóry jest uleczalnych,
jeśli będą wykryte i leczone odpowiednio wcześnie*
* Krajowe Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów-Wenerologów, 3.10.2008.