Skoncentruj się na...

Skóra naczynkowa - jak zniwelować zaczerwienienia?

Img_Skóra naczynkowa - jak zniwelować zaczerwienienia?

Skóra naczynkowa, charakteryzująca się skłonnością do rozszerzania się naczynek krwionośnych (tzw. pajączków) co skutkuje zaczerwienieniem na twarzy, jest typem skóry, z którą Polki mają do czynienia stosunkowo często.

Na występowanie cery naczynkowej bardzo duży wpływ mają nasze predyspozycje genetyczne, ale prawda jest taka, że ogromne znaczenie ma w tym przypadku sposób codziennej pielęgnacji twarzy, która jest w stanie sprawić, że jej objawy się nasilą  lub wręcz przeciwnie, zostaną wyraźnie złagodzone. Jak zatem skuteczne zniwelować zaczerwienia na skórze i uchronić się przed rozszerzaniem naczynek krwionośnych?

Jak dochodzi do zaczerwienienia?

Skóra naczynkowa to wyjątkowo delikatny i wrażliwy typ cery, który bardzo negatywnie i gwałtownie reaguje na działanie silnych szkodliwych czynników zewnętrznych. Cerę naczynkową charakteryzuje łatwe poszerzanie się naczynek krwionośnych m. in. pod wpływem mrozu, silnego wiatru, słońca, zmiany temperatur, a nawet z pozoru “niewinnych” czynników, takich jak: silne emocje, stres, alkohol czy ostre jedzenie. Na początku skóra jest jedynie zaczerwieniona i piekąca, ale tymczasowe zaczerwienienie bardzo łatwo zamienia się w stały rumień.

Pielęgnacja skóry naczynkowej

Jeżeli na co dzień mamy do czynienia z cerą naczynkową, bardzo dużo uwagi musimy poświęcić na odpowiedni sposób jej pielęgnacji, by nie tylko zredukować zaczerwienienia na skórze, ale też wzmocnić jej delikatną strukturę i zapewnić ochronę. Kosmetyki do pielęgnacji cery naczynkowej powinny ją skutecznie chronić przed działaniem czynników zewnętrznych i zmniejszać jej skłonności do zaczerwienień oraz uszkodzeń.

Jakie kosmetyki do pielęgnacji skóry naczynkowej?

Zdecydowanie najważniejszym kosmetykiem dla cery naczynkowej jest krem na dzień, który musi zawierać w swoim składzie substancje łagodzące i wzmacniające, a dodatkowo wysokie filtry UV, które zabezpieczą skórę przed jej największym wrogiem - słońcem. Doskonałą propozycję może w tym przypadku stanowić krem Rosaliac UV Legere La Roche-Posay, który zmniejsza skłonności skóry do teleangiektazji (rozszerzania naczyń krwionośnych) i zaczerwień, a także nawilża i wzmacnia ją przed działaniem czynników zewnętrznych.


Produkt ten posiada w swoim składzie pochodną witaminy C, umacnia naczynia krwionośne, witaminę B3, która wzmacnia warstwę lipidową na skórze, a tym samym chroni ją przed pozostałymi szkodliwymi czynnikami dla cery naczynkowej (mrozem, zimnym wiatrem, gwałtowną zmianą temperatur), a także Mexoryl XL, który odpowiada za ochronę skóry przed promieniami UV. Pamiętajmy jednak o tym, by odpowiedni krem dla cery naczynkowej stosować również na noc. Możliwa jest wówczas jej regeneracja i nawilżenie.

Oczyszczanie cery naczynkowej

Nie mniej uwagi musimy poświęcić codziennemu oczyszczaniu cery naczynkowej, które powinno odbywać się w jak najdelikatniejszy dla niej sposób. Zdecydowanie nie sprawdzi się w tym przypadku wysuszające mydło, lecz łagodny i oczyszczający płyn o dodatkowych właściwościach nawilżających i redukujących zaczerwienienia. Warto też szukać takich produktów do oczyszczania, które zostały specjalnie dostosowane do potrzeb cery naczynkowej. Przy tym typie cery należy jednak stanowczo zrezygnować z wykonywania peelingów mechanicznych, gdyż w bardzo łatwy i szybki sposób mogą one uszkodzić delikatne i kruche ścianki naczyń krwionośnych. Posiadaczki cery naczynkowej nie powinny też stosować kosmetyków, które zawierają w swoim składzie kwasy owocowe czy alkohol.

Tego unikaj przy cerze naczynkowej!

Prawidłowa pielęgnacja cery naczynkowej to nie tylko stosowanie odpowiednio dobranego kremu do twarzy czy płynu do oczyszczania, ale też unikanie wszelkich czynników zewnętrznych, które mogłyby jej zaszkodzić i narazić ją na zaczerwienienia czy pękanie naczynek krwionośnych. A w tym przypadku niestety wiele czynników może mieć niekorzystny wpływ na jej kondycję. Zdecydowanie należy unikać długotrwałej ekspozycji twarzy na działanie promieni słonecznych, wizyt w solarium i saunie, a także długich i gorących kąpieli - to czynniki, które bardzo sprzyjają rozszerzaniu się naczyń krwionośnych. Osoby, które mają do czynienia z cerą naczynkową nie powinny też spożywać ostrych potraw i nadużywać mocnej kawy oraz alkoholu, bowiem skóra bardzo gwałtownie reaguje na te czynniki długo utrzymującym się zaczerwienieniem.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły