Skoncentruj się na...

Skóra reaktywna - czym się charakteryzuje?

Img_Skóra reaktywna - czym się charakteryzuje?

Co to jest skóra reaktywna? To taki typ cery, który jest bardzo wrażliwy na działanie wielu czynników zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Podrażniać ją może i niewłaściwa dieta, i nagła zmiana temperatury, i choćby zwykła woda. Dla osób zmagających się z problemami skóry reaktywnej codzienna pielęgnacja może stanowić nie lada wyzwanie. Zobacz, czym cechuje się tak nadwrażliwa skóra i co zrobić, aby nie była aż tak bardzo uciążliwa!

Krótka charakterystyka skóry reaktywnej

Skórę reaktywną można określić mianem mocno zaawansowanego stadium skóry wrażliwej. Charakteryzuje ją bowiem wyjątkowo silna nadwrażliwość na szereg bodźców zewnętrznych i wewnętrznych. O reaktywności cery w pewnym stopniu decyduje genetyka. To za sprawą niezależnego od nas dziedziczenia otrzymujemy kruche naczynka krwionośne, cienką skórę oraz uwrażliwione zakończenia nerwowe. Z drugiej jednak strony możemy  na kondycję skóry wpływać i zależnie od rytuałów pielęgnacyjnych albo zneutralizować jej niekomfortowe objawy, albo wręcz przeciwnie - nasilać je. A to zrobić nietrudno - bagatelizowanie wpływu stresu, spożywanie intensywnych przypraw, picie alkoholu, palenie tytoniu, zaniedbywanie właściwej higieny - to tylko niektóre przykłady tego, jak można swojej skórze skutecznie szkodzić.

Skóra reaktywna chociaż w dużym stopniu jest zależna od uwarunkowań genetycznych, może wystąpić także z innych przyczyn - na przykład wskutek problemów emocjonalnych. Wówczas zazwyczaj ma charakter przejściowy, a jej objawy po pewnym czasie samoistnie ustępują.
Niezależnie jednak od źródła tak nadmiernego uwrażliwienia cery, jej symptomy zawsze są jednakowe. Mogą do nich należeć między innymi:
- zaczerwienienie i nieznikający rumień,
- świąd, pieczenie,
- uczucie napięcia, ściągnięcia skóry,
- pękanie wysuszonych miejsc na skórze,
- silne reakcje chorobowe, wywołane kontaktem z pewnymi bodźcami,
- stałe rozszerzenie i osłabienie naczyń krwionośnych,
- nadmierne łuszczenie.

Ze względu objawy takie jak: zaczerwienienie, nagłe odczyny chorobowe, nadmierne łuszczenie, skóra nadreaktywna często bywa mylona ze skórą alergiczną. O ile oczywiście skóra reaktywna może być dodatkowo alergiczna, o tyle należy pamiętać, że jej źródłem nie jest (tak jak w przypadku alergii) odpowiedź układu immunologicznego. Błędna diagnoza, która aczkolwiek zdarza się dość często, skutkuje błędnym sposobem leczenia i pielęgnacji, a to bezpośrednio przekłada się na pogorszenie kondycji skóry. Dlatego też osoby borykające się z wyżej wymienionymi problemami powinny przede wszystkim bazować na opinii dermatologa, który jako specjalista, jest w stanie trafnie określić schorzenie (typ skóry) i wskazać właściwą ścieżkę leczenia (pielęgnacji).

Kilka porad w tym, jak pielęgnować skórę reaktywną

Ponieważ skóra reaktywna jest nadwrażliwa na różnego rodzaju bodźce, w jej pielęgnacji fundamentalne miejsce zajmuje neutralizacja tych czynników i próba przeciwdziałania ich negatywnemu działaniu na cerę.

Skóra tego typu jest bardzo wrażliwa na kosmetyki, należy zatem wybierać takie produkty, które uwzględniają jej specyfikę. Tu na przykład dermatolodzy rekomendują szczególnie dermokosmetyki Rosaliac La Roche-Posay, stanowiące kompletny program zwalczający problemy silnie reagującej skóry.
Czynniki środowiskowe z łatwością podrażniają delikatną skórę, dlatego bardzo ważne są działania zapobiegawcze . Mowa tu głównie o filtrach UV, ograniczających wpływ słońca na skórę, dobraniu odpowiedniej garderoby do danych warunków atmosferycznych, czy także zamontowaniu systemu filtracyjnego, kiedy woda w naszych domach jest zbyt twarda.
Zwalczanie symptomów skóry reaktywnej polega w dużej mierze na wzmocnieniu naczynek krwionośnych. W tym aspekcie nie wystarczy wyłącznie stosowanie odpowiednich kremów pielęgnacyjnych. Niezbędna jest także właściwa dieta i rezygnacja z używek.

Skóra reaktywna wiąże się z wieloma niekomfortowymi i nieestetycznymi objawami. Jednak właściwa pielęgnacja i  higiena mogą skutecznie zminimalizować jej trudne symptomy. Wystarczy trochę wiedzy, chęci i samodyscypliny, a nawet tak wymagający typ cery nie będzie aż tak bardzo uciążliwy!

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły