Skoncentruj się na...

Spokojny sen bez swędzenia - pielęgnacja skóry atopowej u dzieci

Img_Spokojny sen bez swędzenia - pielęgnacja skóry atopowej u dzieci

Jedną z najważniejszych teorii dotyczących mechanizmu snu, uważa się tzw. „teorię regeneracyjną”. Wskazuje ona na bardzo ważną rolę odpoczynku i regeneracji sił. Odpowiedni sen ma istotne znaczenie, zwłaszcza u dzieci, gdyż sprzyja to prawidłowemu rozwojowi fizycznemu i psychicznemu. Mimo wszystko, dobry sen może z czasem ulec zakłóceniu (od okresu niemowlęcego do 3-4 roku życia).

Badania potwierdzają, że praktycznie połowa dzieci doświadcza problemów ze snem. Zaburzenia snu mogą mieć wielorakie podłoże, np. problemy rodzinne lub zdrowotne. Wyróżnia się trzy rodzaje zaburzeń snu: bezsenność, hipersomnia (nadmierny sen) oraz parasomnia (nieprawidłowe zachowanie podczas snu). Do nieprawidłowości przebiegu mechanizmu snu mogą przyczynić się również inne patologie, np. problemy psychiczne, alergie, zespół bezdechu sennego, zapalenie ucha czy też atopowe zapalenie skóry (AZS u dzieci), które najczęściej jest przyczyną bezsenności wśród najmłodszych. AZS u dzieci jest bardzo dokuczliwe, gdyż 25% czasu w nocy spędzają na drapaniu się – w rezultacie przesypiają około godzinę mniej niż dzieci bez AZS.

AZS u dzieci – co to jest?

Zanim podejmiemy działania leczące atopię, która z pewnością wpływa negatywnie na proces snu, a później na jakość życia w ciągu dnia – powinniśmy najpierw poznać genezę dolegliwości dermatologicznej jaką jest AZS u dzieci. Jest to jedna z alergicznych chorób skóry i jest związana z uczuleniem na substancje znajdujące się w środowisku zewnętrznym, czyli tzw. alergeny. AZS u dzieci zazwyczaj rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie. Jest ono długotrwałe z tendencją do nawrotów, nawet po dłuższym i bezobjawowym czasie. AZS u dzieci zazwyczaj ma podłoże genetyczne, co w dużej mierze związane jest z nieprawidłową budową naskórka, a w rezultacie wpływa to negatywnie na układ immunologiczny.

Wśród dzieci z AZS, najczęściej stwierdza się podwyższony poziom immunoglobuliny E (IgE), tzn. białka zaangażowanego w reakcje alergiczne. Te przeciwciała skierowane są przeciwko alergenom występującym w żywności (np. jajka, mleko) i w powietrzu (np. pyłki traw, drzew, kwiatów itp.). Nadprodukcja IgE może być powiązana rodzinnie – jeżeli oboje rodziców boryka się z problemami alergicznym, to istnieje duże ryzyko, że ich dziecko po nich to odziedziczy.

AZS u dzieci - objawy

AZS u dzieci cechuje się głównie uporczywym świądem, który najczęściej zakłóca mechanizm spokojnego snu. Przekłada się to później na jakość życia. Dziecko bywa wówczas rozdrażnione i niespokojne. Objawy AZS u dzieci charakteryzują się wysypką, suchą i zaczerwienioną skórą, a w zaawansowanym stadium – otwartymi i sączącymi się ranami. Zmiany skórne lokalizują się najczęściej na twarzy, brzuchu, pod kolanami oraz na przegubach rąk i nóg.

Objawy AZS u dzieci najbardziej nasilają się w okresie jesienno-zimowym, a mają łagodniejszą postać podczas wiosny i lata. Na zmiany zapalne wpływają również zanieczyszczenia występujące w powietrzu oraz stres. Azs u dzieci może trwać długo (nawet kilka lat), ale z wiekiem przybiera łagodniejszą formę, a z upływem czasu – stopniowo zanika. Jest niewielki odsetek dorosłych osób, które borykają się z atopowym zapaleniem skóry.

Co jeszcze jest ważne w AZS u dzieci?

Odpowiedź brzmi: mikrobiom. Dlaczego? Nazywany jest on drugim genomem na naszej skórze, który chroni nas przed infekcjami. Mikrobiomy, to zespoły mikroorganizmów żyjących wewnątrz naszego ciała, czy też na naszej skórze. Objawy AZS u dzieci często świadczą o nieprawidłowej stymulacji mikrobiomu. Wynika to z budowy naskórka, przez który z łatwością przenikają szkodliwe czynniki środowiskowe. Doprowadza to do powstawania stanów zapalnych. Pamiętajmy, że nawet jeśli bariera skórna jest odbudowana, ale równowaga mikrobiomu nie została przywrócona, często dochodzi do nawrotu objawów AZS u dzieci.

Jak pomóc dziecku z atopowym zapaleniem skóry?

Po zaobserwowaniu objawów AZS u dzieci, niezbędna jest wizyta u dermatologa. Po dogłębnych badaniach i oględzinach egzemy w przypadku jej wystąpienia, lekarz zaleca przyjmowanie lekarstw stosownie do wieku dziecka. Obok antybiotykoterapii, powinniśmy pomóc dziecku złagodzić objawy AZS stosując prawidłową i codzienną pielęgnację skóry.

Z myślą o AZS u dzieci, marka La Roche-Posay wyszła z innowacyjną linią LIPIKAR dedykowaną skórze a tendencją do atopii. Codzienną pielęgnację należy rozpocząć od kąpieli. Warto wówczas sięgnąć po odpowiednie emolienty, np. LIPIKAR Syndet AP+ lub LIPIKAR Olejek myjący AP+. Pozwoli to uzupełnić brakujące w skórze lipidy, przywrócić równowagę mikrobiomu oraz chronić skórę i zapobiegać jej suchości. Dzięki zawartości wody termalnej z La Roche-Posay produkt działa kojąco i łagodząco. Ponadto, LIPIKAR Syndet AP+ posiada niacynamid, który zapobiega świądowi oraz stanom zapalnym skóry.

Po kąpieli, skóra dziecka powinna być odpowiednio nawilżona. Aby lepiej złagodzić przebieg AZS u dzieci, warto zaopatrzyć się w LIPIKAR Balsam AP+. La Roche-Posay biorąc pod uwagę stosowanie tego produktu wraz z LIPIKAR Syndet AP+, przeprowadziło badanie kliniczne mające na celu zmierzyć, w jaki sposób oba te produkty wpływają na niwelowanie objawów AZS u dzieci. Wyniki okazały się spektakularne. W badaniu wzięło udział 51 osób – 27 dzieci w wieku średnio 9 lat oraz 24 dorosłych, których średnia wieku wynosiła 38 lat. Najmłodsi z badanych mieli 3 lata. Badani stosowali LIPIKAR Syndet AP+ przy każdorazowej kąpieli, a po niej raz dziennie wieczorem LIPIKAR Balsam AP+. Po 14 dniach stosowania tych produktów, nasilenie świądu zmniejszyło się o 41%, a czas jego występowania zmalał o 38%. Jakość snu badanych polepszyła się o 35%, a sen wydłużył się o 42%. Poprawa nasilenia świądu oraz skrócenie czasu jego trwania, a także zmniejszenie bezsenności wpłynęło na znaczną poprawę jakości życia poprawiając je o 69%.

Podobne badanie przeprowadzono na grupie 2060 dzieci w wieku od 1 do 18 roku życia, które borykają się z objawami AZS. Badanie wykazało, że dzięki stosowaniu LIPIKAR Balsam AP+, badani w 83% odczuwali mniejszy świąd, a w 70% poprawił się ich sen. W rezultacie,  o 59% wzrosła jakość życia.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty
11858LIPIKAR BALSAM AP+8053337872418587LipikarCiało|Dla dzieci/Pielęgancja delikatnej skóry dzieci|Pielęgancja delikatnej skóry dzieci|Pielęgnacja Ciało|Dla dzieciPielęgancja delikatnej skóry dzieci|Pielęgancja delikatnej skóry dzieci|Pielęgnacja 0.00
Lipikar Balsam AP+ BALSAM UZUPEŁNIAJĄCY POZIOM LIPIDÓW zdjęcie