Skoncentruj się na...

Środki powierzchniowo czynne - czyli kilka słów o składzie kosmetyków

v_header_focuson_11507.jpg

Środki powierzchniowo czynne, które znane są bliżej jako detergenty, surfaktanty i tensydy, to substancje posiadające bardzo szerokie zastosowanie - możemy mieć z nimi do czynienia nie tylko stosując środki chemiczne, ale też preparaty kosmetyczne, z czego niestety nie zawsze zdajemy dobie sprawę.

Warto jednak dobrze poznać i przeanalizować skład stosowanych przez siebie kosmetyków i wykluczyć środki powierzchniowo czynne, bowiem bardzo niekorzystnie wpływają one na stan naszej skóry oraz włosów. Podpowiadamy, gdzie najczęściej znajdują się substancje powierzchniowo czynne i w jaki sposób możemy ustrzec się przed ich szkodliwym działaniem.

Środki powierzchniowo czynne - jak je rozpoznać?

Substancje powierzchniowo czynne poznamy przede wszystkim po tym, że posiadają one bardzo skuteczne właściwości pianotwórcze oraz oczyszczające - dzięki nim możemy bardzo szybko i sprawnie usunąć ze skóry wszelkie zanieczyszczenia hydrofilowe (wodne) i lipofilowe (tłuszczowe), jednak bardzo często wywołują one podrażnienia na skórze, a ponadto są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Najbardziej znaną i najczęściej stosowaną w kosmetykach substancją powierzchniowo czynną jest Sodium Laureth Sulfate, czyli tzw. SLS, którą bardzo często można znaleźć w drogeryjnych szamponach do włosów, płynach i żelach do kąpieli.

Jak działają powierzchniowo czynne substancje w kosmetykach?

Powierzchniowo czynne substancje w kosmetykach mają za zadanie skutecznie usuwać wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Składniki te powodują, że zanieczyszczenia zostają zemulgowane, dzięki czemu z łatwością odrywają się od powierzchni skóry lub włosów. Wytworzona piana pozwala na swobodne rozprowadzenie składników myjących, usprawniając tym samy cały proces mycia, a zemulgowany brud z łatwością spłukuje się z powierzchni ciała lub włosów.

Trzeba zaznaczyć, że podczas procesu mycia środki powierzchniowo czynne bardzo silnie wpływają nie tylko na zanieczyszczenia znajdujące na naszych włosach lub skórze, ale też warstwę rogową naskórka, która w wyniku długotrwałego kontaktu z nimi może stać się podrażniona i przesuszona. Podczas mycia włosów lub ciała preparatami z substancjami powierzchniowo czynnymi skóra traci wiele ważnych dla niej składników, wchodzących w skład płaszcza hydro-lipidowego, co powoduje wyraźne zmiany w strukturze warstwy rogowej naskórka. Oczywiście, wpływ środków powierzchniowo czynnych na kondycję skóry uzależniony jest od rodzaju tych składników, a także ich stężenia w danym preparacie. Nie zmienia to jednak faktu, że są to substancje, których powinniśmy na co dzień unikać. A szczególnie wyczulone powinny być na nie osoby, które stale zmagają ze skłonnościami do podrażnień i reakcji alergicznych.

Jakie składniki kosmetyków mogą zastąpić substancje powierzchniowo czynne?

Do wielu preparatów kosmetycznych, których skład został oparty na syntetycznych składnikach myjących, dodaje się odpowiednie składniki nawilżające i natłuszczające, by zminimalizować szkodliwy wpływ substancji powierzchniowo czynnych na skórę lub włosy. Takie mieszaniny znacznie łagodniej oddziałują na skórę, minimalizując tym samym ryzyko podrażnienia. Jeśli jednak chcemy zapewnić sobie bezpieczną pielęgnację,  zdecydowanie warto zacząć stosować  kosmetyki, których skład został całkowicie pozbawiony sztucznych składników.

Gdzie możemy znaleźć takie kosmetyki? Szamponów do włosów i preparatów do pielęgnacji ciała bez substancji powierzchniowo czynnych najlepiej szukać w aptece - są to produkty, w których substancje te zostały zastąpione zdecydowanie delikatniejszymi składnikami myjącymi, a co najważniejsze bezpieczniejszymi w stosowaniu. Jeżeli zależy nam na codziennej pielęgnacji skóry i włosów produktami z apteki, pamiętajmy o tym, by poza SLS wykluczyć też inne szkodliwe dla nas substancje - w tym SLES (Sodium Laureth Sulfate), ALS (Ammonium Lauryl Sulfate), SCS (Sodium Coco Sulfate) i MLS (Magnesium Laureth Sulfate).

Skład kosmetyków - masz prawo wymagać więcej

Skład stosowanych przez nas kosmetyków jest bardzo ważny nie tylko dla kondycji naszych włosów i skóry, ale też dla środowiska naturalnego, na które substancje powierzchniowo czynne wpływają bardzo niekorzystnie. Dlatego taka mała zmiana w naszych codziennych nawykach pielęgnacyjnych może przynieść wiele korzyści. Wzrost wymagań konsumentów, co do składu preparatów kosmetycznych, może natomiast przyczynić się do powstawania coraz większej ilości bezpiecznych, naturalnych i dobrze tolerowanych przez skórę produktów.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły