Skoncentruj się na...

Stan zapalny skóry - jak załagodzić podrażnienia skóry?

Img_Stan zapalny skóry - jak załagodzić podrażnienia skóry?

Stan zapalny skóry, objawiający się podrażnieniem, zaczerwienieniem, świądem, pieczeniem oraz łuszczeniem naskórka, to problem wywoływany najczęściej przez alergeny lub drażniące czynniki zewnętrzne. Zapalenie skóry może być także wiele innych przyczyn. Warto zatem zasięgnąć porady lekarza dermatologa. Oprócz zaleconego leczenia w łagodzeniu podrażnień bardzo pomocna może okazać się domowa pielęgnacja skóry. Podpowiadamy, na co szczególnie uważać przy stanie zapalnym skóry i w jaki sposób możemy zredukować zaczerwienienia na skórze twarzy lub ciała.

Objawy zapalenia skóry - wpływ czynników drażniących

W większości przypadków za stan zapalny na twarzy lub ciele odpowiedzialny jest kontakt skóry z czynnikami zewnętrznymi Najczęściej są to składniki kosmetyków i słońce. W tym drugim przypadku mamy wówczas do czynienia z zapaleniem skóry potocznie określanym jako poparzenie słoneczne. Nie należy jednak zapominać, że zapalenie skóry może wiązać się z chorobami ogólnoustrojowymi (jak np. anemia, czy niedobory witaminowe). Może być także wyrazem poważnej choroby dermatologicznej.

Stan zapalny skóry - nie unikaj wizyty u dermatologa

Stan zapalny na skórze może być nie tylko wynikiem nadwrażliwości skóry na działanie czynników zewnętrznych, ale też objawem dużo poważniejszych chorób skóry. Atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, zapalenie opryszczkowate czy liszajec - to tylko niektóre choroby, które mogą odpowiadać właśnie za podrażnienia i zaczerwienienia na naszej twarzy lub ciele. Jeśli prawidłowa pielęgnacja twarzy nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto skonsultować swój problem z dermatologiem, który postawi diagnozę i zaproponuje właściwą metodę leczenia.

Pieczenie i zaczerwienienia na twarzy - jak pielęgnować skórę?

Bez względu na przyczynę stanu zapalnego, podrażniona skóra twarzy i ciała wymaga od nas specjalistycznej pielęgnacji przy pomocy aptecznych produktów. Do codziennej pielęgnacji skóry należy wybierać łagodne preparaty, które pozwolą nawilżyć naskórek, ale też jednocześnie złagodzić objawy stanu zapalnego i wzmocnić barierę ochronną skóry przed działaniem czynników zewnętrznych. Przydatnym kosmetykiem do pielęgnacji podrażnionej i zaczerwienionej skóry twarzy i ciała może okazać się La Roche-Posay Lipikar Fluid - kojąco-ochronna emulsja nawilżająca, która przynosi natychmiastową ulgę skórze zmagającej się ze stanem zapalnym. Nie możemy jednak zapominać o równie łagodnym traktowaniu skóry przy jej codziennym oczyszczaniu - do kąpieli oraz demakijażu należy wybierać delikatne środki myjące, które zapewnią skórze dodatkowe wzmocnienie przed działaniem czynników zewnętrznych.

Stan zapalny skóry - unikaj szkodliwych czynników

Przy stanie zapalnym skóry niezmiernie ważne jest unikanie wszelkich szkodliwych czynników zewnętrznych, które mogą być odpowiedzialne za podrażnienia i zaczerwienienia na naszej twarzy lub ciele. Należy przede wszystkim skutecznie chronić skórę przed drażniącym działaniem substancji chemicznych oraz promieni słonecznych. Podczas wykonywania różnych prac domowych trzeba dokładnie zabezpieczać ciało przed kontaktem ze środkami chemicznymi, a także stosować preparaty z wysokim filtrem przed wyjściem na słońce. Pamiętajmy też o tym, by do kąpieli stosować letnią, nie zaś gorącą wodę, która może wzmagać problem stanu zapalnego na skórze. Niekorzystny wpływ na podrażnioną i zaczerwienioną skórę twarzy i ciała mogą mieć również niektóre kosmetyki - szczególnie te, które zawierają składniki drażniące np. alkohol, parabeny, sztuczne barwniki i konserwanty. Podczas leczenia stanu zapalnego zdecydowanie lepiej przestawić się w całości na stosowanie sprawdzonych i hipoalergicznych produktów z apteki.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły