Skoncentruj się na...

Stany zapalne skóry - jak zniwelować uciążliwe objawy?

Img_Stany zapalne skóry - jak zniwelować uciążliwe objawy?

Stany zapalne skóry to dolegliwość, która dotyka wielu osób. Mogą występować wraz z różnymi chorobami skóry, ale również samodzielnie. Powodują duży dyskomfort związany z bólem skóry, uczuciem pieczenia i swędzenia. Jak załagodzić objawy stanów zapalnych skóry i skutecznie pozbyć się problemu? Czy każdy stan zapalny wymaga wizyty u dermatologa, czy można zniwelować jego objawy bez pomocy lekarza? Jakich kosmetyków używać, żeby nie nasilać przykrych dolegliwości?

Stany zapalne skóry - jak zniwelować uciążliwe objawy?

Stan zapalny może mieć swoje przyczyny w naruszeniu warstw skóry (np. poprzez rozcięcie, skaleczenie), może być objawem choroby skóry, ale może także wystąpić samodzielnie. Po czym go rozpoznać? Oto najczęstsze objawy:
* świąd,
* pieczenie,
* miejscowe zaczerwienienie skóry,
* suchość i szorstkość skóry,
w wybranych miejscach może wystąpić łuszczenie się skóry.
W przypadku, kiedy zaobserwujemy na skórze pojawienie się takich objawów, jak pokrzywka, wyprysk czy rany - należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Lekceważenie takich dolegliwości może doprowadzić do rozwoju poważnych chorób i silnego dyskomfortu, którego zwalczenie może trwać nawet kilka miesięcy. Nie wolno lekceważyć żadnych zmian na skórze - regularna obserwacja pomoże monitorować kondycję skóry i w razie czego jak najszybciej podjąć właściwe kroki.

Jak zwalczyć stan zapalny skóry?

Jeżeli nic poważnego się nie dzieje lub specjalista zdecyduje, że nie jest konieczne stosowanie konkretnych maści czy kremów leczniczych albo leków doustnych, powinniśmy skupić się na właściwej pielęgnacji. Dbanie o skórę przy pomocy odpowiednich kosmetyków na pewno pomoże skórze odzyskać równowagę. A co jeszcze może jej pomóc? Oto 5 sprawdzonych sposobów niwelowania stanu zapalnego skóry:
* delikatne oczyszczanie - koniecznie przy pomocy dermokosmetyków (lepiej zrezygnować z agresywnych środków myjących), warto sięgnąć po preparat przeciwdziałający przesuszeniu skóry, taki jak np. Lipikar Surgras La Roche-Posay, który nie tylko dba o odpowiedni poziom nawilżenia skóry, ale także likwiduje uczucie szorstkości, podrażnienia i pieczenie,
* nawilżanie - warto używać hipoalergicznego balsamu czy emulsji, która przywróci skórze odpowiedni poziom nawodnienia, a także zadba o regenerację warstwy hydrolipidowej (wybierając konkretny produkt, zwróćmy uwagę żeby miał w składzie środek zmiękczający),
* ostrożność - nie narażajmy skóry na działanie nowych, nieznanych substancji, które mogą ją uczulić lub podrażnić (np. składników kosmetyków czy środków do prania odzieży),
* ochrona przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych - bezwzględnie należy chronić skórę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak: ostre słońce, wiatr czy mróz,
* czas - skóra potrzebuje czasu, żeby się zregenerować; dajmy jej go tyle, ile potrzeba i nie aplikujmy jednego kremu po drugim, wyczekując cudownych efektów.


Stan zapalny skóry może dotknąć każdego. Warto wiedzieć, jak sobie radzić z jego objawami i kiedy zacząć się niepokoić. Jeśli dolegliwości na skórze utrzymują się długo, a jej stan pogarsza się mimo stosowania np. odpowiednich dermokosmetyków o działaniu kojącym, warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista oceni stan skóry, postawi diagnozę i pomoże nam dobrać odpowiedni program leczenia. Właściwa pielęgnacja przy pomocy dobrze dobranych preparatów przyniesie efekt w postaci poprawy kondycji skóry, zniwelowania stanu zapalnego skóry i przede wszystkim, złagodzenia dolegliwości takich jak świąd, pieczenie, zaczerwienienie czy szorstkość skóry. Im szybciej zaczniemy działać, tym mniej czasu zajmie nam doprowadzenie skóry do równowagi. Dlatego nie warto zwlekać, najlepiej od razu odstawić drażniące kosmetyki i łagodnie zadbać o swoją skórę. Postaw na profesjonalne dermokosmetyki i pomóż swojej skórze już dziś!

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły