Skoncentruj się na...

Sucha skóra - czy tylko gliceryna kosmetyczna jest składnikiem nawilżającym?

Resources\Visuels\V4\Headers\Articles\INT\v_header_focuson_default.jpg

Skórę trzeba nawilżać niezależnie od wieku, ponieważ prawidłowe nawodnienie czyni ją zdrową i pomaga zachować młody wygląd na długie lata. Bazę większości kosmetyków nawilżających stanowi gliceryna. Jakie substancje, poza gliceryną, mogą zawierać kosmetyki?

Przesuszona skóra

Niewłaściwa pielęgnacja skóry twarzy pozbawia ją naturalnej lipidowej warstwy ochronnej, która blokuje odparowywanie wody. Kłopoty zwiększają się wraz z wiekiem. W miarę upływu lat wiele procesów w organizmie zostaje spowolnionych, w tym produkcja ceramidu (cement międzykomórkowy zapobiegający odparowaniu wody) oraz kolagenu. Problem jednak polega na tym, że skóra narażona jest na wiele czynników, które powodują przedwczesne uszkodzenia włókien kolagenowych, a wśród nich naczelne miejsce zajmują promieniowanie UV, stres, niezdrowa dieta. Pod ich wpływem skóra staje się wiotka, dość szybko pojawiają się na niej drobne zmarszczki, które z czasem stają się głębsze. Oczywiście proces ten można znacznie spowolnić poprzez właściwą pielęgnację, której podstawa leży w nawilżaniu.

Gliceryna w kosmetyce

Gliceryna kosmetyczna  jest alkoholem trójwodorotlenowym. To jedna z najczęściej wykorzystywanych substancji nawilżających w kosmetyce. Przenika przez warstwę rogową i uszczelnia połączenia międzykomórkowe, co ułatwia wymianę składników odżywczych między komórkami naskórka i skóry właściwej. W stężeniu poniżej 15 % zapewnia jej optymalne nawilżenie i wspomaga złuszczanie korneocytów (czyli martwych komórek naskórka). Koi przesuszoną i podrażnioną skórę.

Pozostałe składniki nawilżające

Oprócz gliceryny do produkcji preparatów kosmetycznych stosuje się również inne substancje o działaniu nawilżającym. Do najpopularniejszych należą:

Kolagen - białko odpowiedzialne za gęstość i jędrność skóry. Naturalny składnik tkanki łącznej i skóry właściwej, stanowiący podporę skóry. Stosowany jest w preparatach kosmetycznych ze względu na  zdolność wiązania wody w naskórku - wytwarza na jego powierzchni hydrofilowy film. 

Elastyna - białko, naturalny składnik tkanki łącznej i skóry właściwej, odpowiedzialny za elastyczność i sprężystość skóry, stosowany często w połączeniu z kolagenem w celu wzmocnienia działania nawilżającego. Stosowana w preparatach kosmetycznych nie przenika do głębszych warstw skóry, zapewnia natomiast - podobnie jak kolagen - optymalne nawilżenie naskórka.

Kwas  hialuronowy - glukozaminoglikan, naturalny składnik tkanki łącznej i skóry właściwej, który wraz z kolagenem i elastyną tworzy strukturę skóry. Chłonie i zatrzymuje wodę w naskórku. Jedna cząsteczka kwasu wiąże ok. 250 cząsteczek wody.

Pantenol, prowitamina B5 - alkohol, który wykazuje nie tylko działanie nawilżające, ale także kojące i przyspieszające gojenie ran.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły