Skoncentruj się na...

Sucha skóra na kolanach i łokciach — czym jest spowodowana?

Img_Sucha skóra na kolanach i łokciach — czym jest spowodowana?

Sucha skóra na kolanach i łokciach charakteryzuje się nie tylko mało estetycznym wyglądem, ale też jest bardzo nieprzyjemna w dotyku. Jakie są przyczyny szorstkich łokci i kolan? I czy w tym przypadku wystarczy stosowanie zwykłego balsamu nawilżającego, by przywrócić skórze prawidłową kondycję? Podpowiadamy, jakie są najczęstsze przyczyny suchej skóry na kolanach i łokciach i jak właściwie pielęgnować skórę w tym obszarze!

Sucha skóra na kolanach i łokciach — przyczyny

* Suche łokcie i kolana mogą być wynikiem naszych predyspozycji genetycznych lub objawem jednej z poważnych chorób np. niedoczynności tarczycy, atopowego zapalenia skóry, egzemy, łuszczycy czy cukrzycy.
* Sucha skóra na łokciach i kolanach to jednak równie często efekt niewłaściwej pielęgnacji i niewystarczającej ochrony przed działaniem czynników zewnętrznych (słońcem, mrozem) - skóra w tych miejscach praktycznie pozbawiona jest gruczołów łojowych, dlatego powinna być obficie nawilżana, a w szczególnych przypadkach regularnie natłuszczana.
* Największe skłonności do przesuszania i rogowacenia skóry na kolanach i łokciach mają osoby, które na co dzień zmagają się z suchą skórą twarzy i ciała — jest wynik niedoboru lipidów w skórze, które stanowią podstawowy składnik hydrolipidowej warstwy ochronnej skóry.
* Z suchą skórą na kolanach i łokciach możemy mieć również do czynienia przy regularnym stosowaniu kosmetyków z dodatkiem mydła i alkoholu, a także przy częstym kontakcie skóry ze środkami chemicznymi — substancje tego typu silnie wysuszają skórę i działają na nią drażniąco.
* Za suche łokcie i kolana może być także odpowiedzialna nieodpowiednia dieta (spożywanie zbyt małej ilości tłuszczów nienasyconych) oraz dostarczenie organizmowi niedostatecznej ilości płynów, w związku z czym skóra staje się szorstka i odwodniona.

Wygładzanie suchej skóry na kolanach i łokciach

Najskuteczniejszym sposobem na przywrócenie prawidłowej kondycji suchej skórze na łokciach i kolanach jest oczywiście jej regularne nawilżanie, jednak przed tym warto złuszczyć martwe komórki naskórka i przygotować ją przyjęcie aktywnych składników balsamu, wykonując peeling. W tym przypadku warto wybrać peeling gruboziarnisty, to znaczy z dużymi ziarnami np. peeling cukrowy czy z łupinami orzecha włoskiego. Pamiętajmy jednak o tym, by nie wykonywać peelingu poza obszarem łokci i kolan, jeśli skóra na ciele posiada skłonności do przesuszania i nadwrażliwości. Złuszczanie naskórka wykonuje się 2-3 razy w tygodniu przez ok. 1 minutę, po czym spłukuje się peeling wodą i przechodzi się bezpośrednio do nawilżania skóry.

Nawilżanie suchej skóry na łokciach i kolanach

Intensywne nawilżanie to podstawowy punkt w pielęgnacji szorstkiej skóry na łokciach i kolanach. Czynność tę powinniśmy wykonywać bez względu na to, czy uprzednio został wykonany peeling, czy też nie. To bardzo ważne, abyśmy dostarczali skórze w tym obszarze składniki pozwalające przywrócić jej odpowiednią gładkość i miękkość, a także odbudowywać osłabiony płaszcz hydrolipidowy. W przypadku bardzo suchej skóry na łokciach i kolanach zwykły balsam nawilżający może jednak nie zdać egzaminu — powinien być to nawilżający, regenerujący i odżywczy preparat uzupełniający poziom lipidów w skórze np. Lipikar Balsam AP+ La Roche-Posay. W tej sytuacji liczy się też regularność — skórę należy nawilżać w ten sposób każdego dnia i najlepiej dwa razy dziennie — rano i wieczorem. Systematyczna aplikacja preparatu pozwoli nam szybciej pozbyć się efektu suchych kolan i łokci.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły

La Roche-Posay poleca

Zobacz wszystkie produkty