Skoncentruj się na...

Trądzik niemowlęcy - przyczyny, objawy, leczenie

Img_Trądzik niemowlęcy - przyczyny, objawy, leczenie

Chociaż może się wydawać, że dopiero co urodzone maluchy mają całkowicie zdrową i nieskazitelnie gładką skórę, okazuje się, że trądzik u niemowlaka zdarza się bardzo często. Trądzik niemowlęcy to schorzenie skóry dotykające aż 20% dzieci, które nie ukończyły jeszcze 1. roku życia. Jak leczyć trądzik niemowlęcy? Jakie są jego przyczyny? Czym się objawia?

Objawy trądziku niemowlęcego

Trądzik niemowlęcy jest w zasadzie odmianą trądziku noworodkowego. Różnica między tymi dwoma schorzeniami dotyczy wyłącznie okresu, w którym się pojawiają. Zresztą już same nazwy są tu wyraźnym nośnikiem informacji:
* Trądzik noworodkowy to zmiany skórne pojawiające się w pierwszych tygodniach życia dziecka.
* Trądzik niemowlęcy oznacza zmiany skórne występujące u dzieci, które ukończyły 3. miesiąc życia, czyli wyszły już z etapu noworodkowego.

Zatem niezależnie od tego, czy trądzik pojawia się u dwu- czy czteromiesięcznego maluszka, objawy będą identyczne. Zarówno trądzik niemowlęcy, jak i ten wcześniejszy, symptomatyzują się w ten sam sposób. Małe, czerwone krosty, obsypujące zazwyczaj wyłącznie skórę na twarzy początkowo mogą być mylone z potówkami. Jest to jednak wczesne stadium. Późniejsze bardzo często wiąże się z grudkami oraz z torbielami ropnymi na twarzy. Dość rzadko można zauważyć na skórze niemowlęcia drobne białe kropki - czyli zaskórniki.
Mimo tego iż tego rodzaju wykwity nie powinny sprawiać maluszkom bólu, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie (zmianę dotychczasowej pielęgnacji skóry niemowlaka), bowiem niemowlęta mają w zwyczaju drapanie się po twarzy, co może przełożyć się na powstanie stanu zapalnego i zaostrzenie objawów choroby.

Przyczyny trądziku niemowlęcego

Badania potwierdzają, że trądzik u noworodków ma podłoże hormonalne. Według tej tezy, krostki pojawiają się na skutek stymulacji hormonalnej gruczołów łojowych, które pod wpływem androgenów zaczynają wytwarzać nadmiar sebum. Znaczący jest fakt, iż androgeny u dziecka pochodzą z dwóch źródeł - niemowlę samo je produkuje (notabene dlatego też trądzik niemowlęcy częściej pojawia się u chłopców), a także dostaje je z łożyska oraz z mleka matki. Tak więc, kiedy z tygodnia na tydzień poziom tego hormonu płciowego w organizmie dziecka maleje, a objawy trądzikuzaczynają znikać.

Jednak dermatolodzy wskazują również na inne przyczyny powstawania trądziku u niemowląt. Otóż w podejmującej ten temat dyskusji wymienia się przede wszystkim uwarunkowania genetyczne oraz niewłaściwą pielęgnację. Bowiem jak się okazuje, zmiany skórne mogą być wywołane aplikacją preparatów do pielęgnacji zawierających w swoim składzie oleje mineralne lub chlorowane węglowodory.

Leczenie trądziku niemowlęcego

Jak leczyć trądzik niemowlęcy? Jest to schorzenie, które zazwyczaj nie wymaga specjalistycznej kuracji, bowiem objawy mijają samoistnie w ciągu kilku tygodni - mając na uwadze tezę o wpływie androgenów na pracę gruczołów łojowych. Należy jednak pamiętać, że zmiany skórne mogą być efektem źle dobranych kosmetyków, dlatego też bardzo często pediatrzy zalecają po prostu zmianę preparatów pielęgnacyjnych.

A najbezpieczniej jest co na trądzik niemowlęcy zastosować? Przede wszystkim należy sięgać po dermokosmetyki albo te, tworzone przez przodujących producentów i rekomendowane przez zaufane instytucje (np. Instytut Matki i Dziecka). Przed zakupem warto dokładnie przeczytać etykietę danego produktu i sprawdzić, czy nie znajduje się na niej m. in.:
* olej mineralny,
* parafina,
* olej parafinowy,
* mineral oil,
* paraffin oil,
* petrolatum,
* paraffinum liquidum,
* vaselinum flavum,
* izoparafina,
* cerezyna,
* ozokeryt,
* wosk mikrokrystaliczny.
Ważne jest również to, aby w przypadku kosmetyków dla noworodków była na nich podana informacja, iż są to preparaty, które można stosować już od 1. dnia życia. Skóra noworodków jest bardzo delikatna, dlatego też wymaga najdelikatniejszych syndetów. Nieco starsze dzieci, te kilkumiesięczne, mogą już bezpiecznie sięgać po produkty bez takiej adnotacji, jednak wciąż posiadające „bezpieczny skład” - por. oliwka myjąca Lipikar.

Effaclar spotscan

Innowacyjna aplikacja do skóry tłustej i trądzikowej

ZRÓB DIAGNOZĘ.
 DOBIERZ PIELĘGNACJĘ.
 ŚLEDŹ POSTĘPY.

SPRAWDŹ
SPOTSCAN

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły