Skoncentruj się na...

Trądzik polekowy - przyczyny, leczenie

Img_Trądzik polekowy - przyczyny, leczenie

Trądzik polekowy, jak wskazuje jego nazwa, pojawia się na skutek przyjmowania różnego rodzaju leków. Poznaj więcej przyczyn trądziku polekowego, a także charakterystyczne objawy tego schorzenia i sposoby jego leczenia!

Czym jest trądzik polekowy?

Trądzik polekowy to jeden z rodzajów trądziku, który pojawia się jako skutek uboczny przyjmowania leków. Bardzo często schorzenie to jest określane jako uczulenie na leki, jednak należy pamiętać, że swego rodzaju reakcje alergiczne mają wymiar indywidualny. Niektórzy będą negatywnie reagować na przyjmowanie danych grup lekarstw, a u innych - okażą się one nieszkodliwe.

Przyczyny trądziku polekowego

O trądziku polekowym mówimy wówczas, gdy został on wywołany poprzez przyjmowanie danych lekarstw. Przyczyna ta jest również główną cechą charakterystyczną tego rodzaju trądziku, po której można rozpoznać tę chorobę. Wśród leków lub grupy lekarstw o negatywnym wpływie na kondycję skóry wyróżnia się:
* leki sterydowe, np. tabletki antykoncepcyjne, androgeny czy też sterydy anaboliczne (wpływają one na pojawienie się trądziku sterydowego),
* witaminy - zwłaszcza z grupy B (B1, B6, B12) oraz witamina D2,
* jod (w tym również związki jodu),
* związki bromu,
* sole litu,
* leki takie jak: dantrolen, rifampicyna, tetracykliny i etionamid,
* barbiturany,
* fenytoina,
* izoniazyd.

* W przypadku witamin (witamin B1, B6, B12 i D2) nie tylko doustne ich spożywanie może spowodować zmiany trądzikowe. Dla wrażliwych osób równie niebezpieczne może być spożywanie produktów wzbogaconych w te witaminy. Najczęstszym z przypadków jest tutaj nadmiar witaminy B12.

Po jakim czasie od przyjmowania leków może pojawić się trądzik polekowy?

Nie ma danych określających, że trądzik polekowy po przyjęciu danego lekarstwa pojawi się za określony czas. Kwestia ta jest bardzo indywidualna. Jedni natychmiast reagują na dostarczenie wyżej wymienionego leku, a inni nieco później. Z tego względu bardzo ważna jest obserwacja skóry i ocena jej stanu.

Ważne jest również to, że przyjmowanie wyżej wyszczególnionych leków może zarówno nasilić już obecny trądzik, a także zainicjować jego pojawienie nawet, gdy dotychczas cieszyłaś się piękną i zdrową skórą. Pierwsza kwestia dotyczy niewłaściwego dopasowania sposobu leczenia trądziku. Druga natomiast przyjmowania lekarstw na inne schorzenie niż trądzik, np. leków antykoncepcyjnych, czego skutkiem ubocznym może być pojawienie się trądziku polekowego.

Objawy trądziku polekowego

Objawy charakterystyczne dla trądziku polekowego nie są jednorodne i uniwersalne. Kwestia symptomów i somatycznych zmian jest bardzo indywidualna i uwarunkowana wieloma aspektami. Wlicza się do nich np. odporność organizmu i skóry (bariera ochronna skóry), uwarunkowania genetyczne, ewentualne alergie oraz okres przyjmowania leków i intensywność terapii. Bardzo często trądzik polekowy wygląda jak tradycyjne odmiany trądziku, z tym, że jest wywołany nie przez bakterie, ale z powodu przyjmowania wspomnianych leków. Do najczęstszych objawów trądziku zalicza się bolesne i twarde grudki, wypełnione ropą lub surowicą, a także plamy i przebarwienia na skórze twarzy.

Jak leczyć trądzik?

Jedną z podstawowych zasad leczenia trądziku jest świadomość negatywnego wpływu leków na skórę. W tym celu należy obserwować stan skóry (nie tylko twarzy, ale również ciała), zwłaszcza wówczas, gdy zaczynamy przyjmować nowy rodzaj, silnych lekarstw. Dostrzeżenie jakichkolwiek, nawet minimalnych, negatywnych zmian, powinno być zapaleniem się czerwonej lampki i zawołaniem do konsultacji stanu skóry ze specjalistą. Wówczas możliwe będzie zatrzymanie postępowania trądziku polekowego.

Innym równie istotnym sposobem zwalczania trądziku polekowego, jest zastosowanie dobrego produktu do oczyszczania skóry twarzy. Pomocny może okazać się np. Tonik Effaclar La Roche-Posay. Dlaczego? Otóż trądzik polekowy powstaje wskutek wydzielania niektórych substancji leków na zewnątrz skóry wraz z sebum przez gruczoły łojowe. Taki stan rzeczy podrażnia skórę i naczynia krwionośne. Z tego powodu, naczynia stają się przepuszczalne, a skóra reaguje wzmożonym rogowaceniem naskórka i produkcją sebum, co prowadzi do zaostrzenia zmian trądzikowych. Zastosowanie dobrego rodzaju produktu może skutecznie złagodzić objawy trądziku.

Effaclar spotscan

Innowacyjna aplikacja do skóry tłustej i trądzikowej

ZRÓB DIAGNOZĘ.
 DOBIERZ PIELĘGNACJĘ.
 ŚLEDŹ POSTĘPY.

SPRAWDŹ
SPOTSCAN

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły