0

Zapisz się do naszego Newslettera

Zarejestruj się, aby otrzymać specjalne oferty oraz najnowsze wiadomości od La Roche-Posay

Media Widget 01Media Widget 02Media Widget 03

 

test Fb connect

INFORMACJE O ATOPII

Prawda czy fałsz

Atopowe zapalenie skóry z czasem zanika

PRAWDA i FAŁSZ. Atopowe zapalenie skóry może utrzymywać przez kilka miesięcy lub nawet przez kilka lat w zależności od indywidualnego przypadku. W niektórych przypadkach problemy te utrzymują się w życiu dorosłym, ale nie można przewidzieć czy i kiedy choroba zniknie.

Atopowe zapalenie skóry może być zaraźliwe

FAŁSZ. Absolutnie nie. Jest to choroba genetyczna i nie można się nią zarazić.

Suszenie ciała za pomocą suszarki do włosów to dobry pomysł

FAŁSZ! A co więcej, jest to absolutnie NIE zalecane! Gorące powietrze podrażnia skórę i niszczy warstwę lipidową, która ją chroni, pogłębiając efekt suchości skóry. A co gorsza, może to doprowadzić do oparzeń!

Atopowe zapalenie skóry to wyprysk kontaktowy

FAŁSZ. Zmiany są podobne, ale różnica polega na obecności atopii: kontaktowe zapalenie skóry nie musi nastąpić na podłożu atopii. Jednakże u dziecka z atopią bardzo często występuje kontaktowe zapalenie skóry.

Egzema znika około 5 roku życia

PRAWDA. Połowa dzieci, które miały atopowe zapalenie skóry przed ukończeniem pierwszego roku życia, zostaje wyleczona w wieku 5 lat.

Należy powstrzymywać się przed drapaniem

PRAWDA. Ale to leczenie pozwala opanować drapanie, ponieważ łagodzi uczucie swędzenia i likwiduje błędne koło atopii: więcej drapania = bardziej delikatna bariera skóry, a w związku z tym więcej alergenów i czynników drażniących wnikających w skórę, czyli jeszcze bardziej nasilone swędzenie i bardziej intensywne drapanie się...

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie psychosomatyczne lub wywoływane przez szok psychiczny

FAŁSZ. Nawet pomimo tego, że nie wiemy, jak to wyjaśnić, uznaje się, że emocje, stresy i doznany szok mogą odgrywać znaczącą rolę w częstości lub nasileniu ataków choroby. Jednakże nie zmienia to faktu, że jest to choroba o charakterze dziedzicznym.

Niektóre produkty spożywcze mogą pogorszyć wyprysk

PRAWDA: podczas posiłku może pojawić się natychmiastowa reakcja objawiająca się zaczerwienieniem wokół ust. Ważne jest, aby powiedzieć o tym lekarzowi, który może odkryć ewentualne alergeny zawarte w tym produkcie.

Często zadawane pytania

Czy u dziecka z egzemą rozwinie się astma?

U przeszło dwóch trzecich dzieci z atopowym zapaleniem skóry występują objawy alergii ze strony układu oddechowego. Astma występuję tym częściej, im wcześniej u dziecka pojawił się wyprysk. Palenie papierosów przez matkę jest czynnikiem ryzyka. Szacuje się, że co najmniej 20% dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry ma również astmę.

Jak długo może trwać choroba?

Choroba może utrzymywać się od kilku miesięcy do kilku lat w zależności od konkretnego przypadku. W niektórych przypadkach problemy te utrzymują się w życiu dorosłym: połowa dzieci z atopowym zapaleniem skóry zdiagnozowanym przed ukończeniem przez nie pierwszego roku życia zostanie wyleczona na swoje 5 urodziny, chociaż w późniejszych latach skóra nadal może pozostać bardzo sucha.

Co wyzwala rzut choroby?

Wchodzą tu w grę różne czynniki: alergeny i pyłki w otoczeniu, żywność, a czasami nawet emocje. U niemowląt ząbkowanie i niektóre choroby laryngologiczne również mogą sprowokować wyprysk atopowy.

Powtarzające się kryzysy: Czy da to trwałe skutki na skórze?

Ogólnie, nawet jeśli był to ciężki przypadek egzemy, nie pozostawia on po sobie śladów. Jednak nawracające drapanie może negatywnie wpływać na obszary zajęte chorobą i powodować blizny. Mogą także występować przebarwienia na skórze spowodowane ekspozycją zmian atopowych na promieniowanie słoneczne. Wskazane jest zatem stosowanie preparatów przeciwsłonecznych o wysokim wskaźniku ochrony.

Czy dziecko może pójść do żłobka/przedszkola?

Atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą zakaźną, więc nie ma przeciwwskazań dla uczestnictwa dziecka w normalnym życiu w swojej społeczności.

Czy atopowe zapalenie skóry jest dziedziczne?

Tak, w większości przypadków wyprysk atopowy jest chorobą genetyczną. Zdiagnozowana alergia u kogoś z rodziny (dotycząca układu oddechowego lub alergia pokarmowa) może spowodować atopowe zapalenie skóry u dziecka.

Czy jedzenie jest odpowiedzialne za wypryski?

Alergie pokarmowe mogą być odpowiedzialne za wypryski, zwłaszcza u niemowląt. Jednak mogą także występować inne objawy, takie jak biegunka, wymioty lub wysypka.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie dermatologiczne przebiega dwufazowo: kremy zmiękczające do bardzo suchej skóry, kremy z kortyzonem do leczenia zmian zapalnych. Czasami lekarz włącza także do tego zestawu preparaty przeciwhistaminowe. Właściwa pielęgnacja polega także na dostosowaniu otoczenia w celu ograniczenia ilości czynników zaostrzających chorobę, z jakimi codziennie styka się dziecko.

Czy możemy uniknąć nawrotów choroby?

Tak, minimalizując ilość czynników drażniących i nawilżając skórę przez cały rok, ze szczególnym uwzględnieniem kremów uzupełniających lipidy, ale przede wszystkim przestrzegając zaleconego przez lekarza dermatologa programu leczenia do czasu zniknięcia objawów choroby.

Czy powinniśmy zrobić testy alergiczne?

Lekarze mogą mieć opory przed wykonaniem takich badań u niemowląt ze względu na niestabilność ich układu odpornościowego. Jednakże tendencja ta zmienia się, częściowo ze względu na zwiększoną częstość występowania alergii. Kiedy wykwity są bardzo intensywne (wyprysk na całym ciele) lub gdy towarzyszą temu inne objawy (biegunka, pokrzywka, obrzęk, problemy z oddychaniem...) badania przesiewowe mogą być dobrą alternatywą, zwłaszcza w celu uniknięcia częstszych rzutów choroby.

Czy zapalenie skóry jest wywołane zaburzeniem relacji matka-dziecko?

W żadnym przypadku matka nie powinna czuć się winna, że jej dziecko ma wypryski. Należy zawsze pamiętać, że to atopowe zapalenie skóry zakłóca relację rodzic-dziecko, a nie na odwrót.

Jakie ubrania i produkty do prania najlepiej nadają się do skóry atopowej?

Należy nosić ubrania z bawełny, a nie z materiałów syntetycznych i wełny w celu zmniejszenia podrażnień i ograniczenia pocenia się. Należy unikać używania płynów zmiękczających do tkanin i dopilnować, aby pralka została odpowiednio przepłukana po praniu. W razie potrzeby należy wybierać hipoalergiczne proszki do prania.

Czy kremy naturalne są najbardziej odpowiednie?

Należy uważać na olejki eteryczne, ponieważ mogą powodować alergie! Jednak najlepsze znane obecnie leczenie atopowego zapalenia skóry to krem z kortyzonem i zmiękczające skórę dermokosmetyki przepisane przez dermatologów.

Kąpiel / prysznic, gorący / zimny: Jak myć dziecko i jakimi produktami?

Kąpiel nie może trwać zbyt długo, od 5 do 10 minut i woda nie powinna być zbyt gorąca: maksymalnie 35°C. Od małego możliwie szybko należy przyzwyczajać dziecko do prysznica. Należy używać delikatnych produktów lub preparatu Surgras - nieperfumowanego, hipoalergicznego środka do mycia bez mydła. Podczas osuszania skóry dziecka nie należy jej trzeć, ale delikatnie obsuszać bawełnianym ręcznikiem.

Jak zapobiegać drapaniu?

Tylko odpowiednie leczenie może skutecznie zapobiec drapaniu się, ale aby je ograniczyć, zwłaszcza u niemowląt, należy dopilnować, aby dziecko sie samo nie rozbierało. Ochłodzenie tego miejsca jest również dobrym rozwiązaniem, aby ukoić swędzenie, a nawet ból. Należy trzymać krem ​​w lodówce - będzie bardzo odświeżający podczas nakładania. Możemy też wówczas użyć wiatraczka lub zimnych kamieni.