Skoncentruj się na...

Usta − delikatny obszar skóry, który wymaga odpowiedniego odżywienia

Img_Usta − delikatny obszar skóry, który wymaga odpowiedniego odżywienia

Cennym dla kobiecej urody, a bardzo delikatnym ustom należy poświęcić wiele uwagi, gdyż stale są narażone na nadmierne przesuszenie. Wybór właściwych kosmetyków do ust ma kluczowe znaczenie − pozwala zminimalizować ryzyko, że spierzchnięte wargi przysporzą cierpień. Celem jest więc odpowiednie nawilżanie i łagodne traktowanie ust.

Objawy

Szczegóły dotyczące uszkodzenia ust.

Suchość ust objawia się następującymi symptomami: uczuciem ściągnięcia, zwiększonym napięciem skóry i pęknięciami. Pod względem fizjologicznym pogłębia to niedobór ceramidów, co jeszcze bardziej osłabia barierę ochronną skóry w tym miejscu. Pojawić się mogą małe, suche, łuszczące się płatki.

Czasami występują również pęknięcia. Kiedy usta są źle pielęgnowane, te zmiany mogą powodować głębokie ranki, które są bolesne i bardzo wolno się goją. To duży dyskomfort dla pacjenta.

Przyczyny

Stale obciążany obszar.

Niemal co dzień zewnętrzne zagrożenia (zimno, wiatr, słońce itp.) powodują  podrażnienia ust. Problem ten może wystąpić także po niektórych intensywnych zabiegach medycznych. Usta pozbawione powłoki hydrolipidowej ​​są słabiej chronione. Poza tym nie mają warstwy rogowej i gruczołów łojowych, nie zawierają też melaniny, czyli tych elementów budowy, które w naturalny sposób zabezpieczają skórę innych części ciała.

Zabiegi pielegnacyjne

Odnowa bariery ochronnej skóry.

A zatem trzeba zapewnić ustom łagodne traktowanie i ochronę. Zamiast usuwać martwy naskórek lub zwilżać usta za pomocą śliny, lepiej używać odpowiedniego balsamu. Bariera ochronna skóry zostanie wówczas wzmocniona. Szczególną ochroną należy objąć dolną wargę, która jest morfologicznie bardziej narażona na działanie promieni UV. Jeśli chodzi o pomadkę i błyszczyk, należy skoncentrować się na wyborze formuły, która nie zawiera konserwantów i niektórych alergizujących pigmentów.

Nie wahaj się zapytać dermatologa o więcej szczegółów.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły