Dziennik skóry wrażliwej
Img_Dziennik skóry wrażliwej

Wiele twarzy wrażliwej skóry

Img_Wiele twarzy wrażliwej skóry

Z roku na rok wrasta liczba osób posiadających skórę wrażliwą. Blogi i vlogi poświęcone temu tematowi rozprzestrzeniają się jak ogień, podczas gdy badania wskazują, że obecnie 60% z nas ma skórę wrażliwą. Ale pomimo tego, że większość ludzi zmaga się z tym problemem, skóra wrażliwa jest często niezrozumiana. Dlaczego?

Skóra wrażliwa: często niewidoczny stan

Skóra wrażliwa może być trudna do zdiagnozowania, nawet profesjonalnie, z bardzo prostego powodu: jest określana przez odczucia kobiet, a nie przez to, co lekarz widzi w gabinecie.
Z punktu widzenia kobiety, skora wrażliwa jest irytującą codziennością. Skóra jest podrażniona, rumieni się i piecze w odpowiedzi na środowisko, dietę lub produkty do codziennej pielęgnacji.
Z perspektywy dermatologa, skóra wrażliwa może wyglądać na trochę zaczerwienioną lub suchą, ale jej wygląd jest zasadniczo normalny.

Myślisz więc, że masz skórę wrażliwą... ale jakiego rodzaju?

Nie istnieje jeden rodzaj, ale całe spektrum wrażliwości skóry. Poznanie rodzaju posiadanej skóry wrażliwej jest pierwszym krokiem w przywróceniu spokoju skóry i stosowania codziennej pielęgnacji zgodnej z diagnozą.
Interaktywne narzędzie do oceny skóry Sensitest interactive  jest szybkim i łatwym sposobem umożliwiającym określenie stopnia wrażliwości skóry - zapytaj o nie swojego farmaceutę.

Sensitest stosuje szereg prostych pytań, aby dopasować stopień wrażliwości twojej skóry do jednego z następujących rodzajów:
Wrażliwa: od czasu do czasu reaguje na produkty lub zmiany środowiskowe.
Skłonna do zaczerwienienia: rumieni się i jest zaczerwieniona w odpowiedzi na niektóre pokarmy, alkohol lub zmiany temperatury.
Reaktywna: często reaguje na produkty i czynniki środowiskowe.
Atopowa: charakteryzuje się takimi objawami jak wyprysk lub kontaktowe zapalenie skóry.
Alergiczna: reaguje na określone alergeny w produktach do codziennej pielęgnacji i środowisku.

Niezależnie od stopnia wrażliwości, Sensitest wskazuje produkty codziennej pielęgnacji, które najlepiej odpowiadają potrzebom skóry.

Fakty dermatologiczne o skórze wrażliwej

Co może powodować reakcje skóry wrażliwej?

Wspólne czynniki obciążające w zasadzie są podzielone na trzy kategorie, potwierdzone przez badania prowadzone na dużą skalę przez La Roche-Posay, dotyczące ponad 6000 konsumentów w 4 z 8 różnych krajów.
Czynniki środowiskowe (59.8%)*: zmiany temperatury lub wilgotności mogą powodować znaczny dyskomfort, a także narażenie na działanie promieni słonecznych, zanieczyszczenie a nawet pyłki.
Produkty do pielęgnacji skóry (55.1%)*: niektóre zawierają potencjalne substancje drażniące, takie jak zapachy lub substancje barwiące. Nikiel jest powszechnym alergenem występującym w kosmetykach.
Trzecią kategorią są czynniki wewnętrzne: stres psychiczny (37,4%), jak również wybory dnia codziennego, palenie, pikantne produkty lub alkohol mogą powodować reakcje skóry wrażliwej w postaci zaczerwienienia i dyskomfortu.

*Badanie obserwacyjne dotyczące 3,800 pacjentów w 8 krajach.

Co właściwie powoduje wrażliwość skóry?

Główną przyczyną jest własny system obronny skóry, który nie działa prawidłowo. Zdrowa skóra posiada barierę ochronną nazywaną filmem hydrolipidowym, która działa jak tarcza zatrzymująca bakterie i substancje drażniące przed wnikaniem do głębszych warstw skóry. Ta bariera ochronna utrzymuje również wilgoć i ma kluczowe znaczenie dla utrzymania jędrności, elastyczności skóry, a przede wszystkim jej komfortu!

W przypadku skóry wrażliwej ta bariera jest osłabiona, pozostawiając skórę wrażliwą na zanieczyszczenia, jak również zmiany temperatury i wilgotności. Ciągle narażona na bakterie, środki drażniące i zmiany środowiskowe, skóra myśli, że jest zagrożona i wysyła sygnały ostrzegawcze, które prowadzą do zaczerwienienia, stanu zapalnego i pieczenia.

Dlaczego skóra reaguje tak silnie?

Skóra wyposażona jest w niesamowitą sieć nerwów, z około dwunastoma zakończeniami na centymetr kwadratowy. W skórze wrażliwej, zakończenia nerwowe są niezwykle wrażliwe, przekazujące znacznie więcej sygnałów ostrzegawczych do mózgu niż nerwy w normalnym ciele. W istocie nerwy interpretują normalne bodźce jako szkodliwe, powodując uczucie dyskomfortu, nawet w najmniejszym stopniu.

Jak można zmniejszyć wrażliwość skóry?


Po pierwsze, nie trać nadziei - wrażliwość skóry można zmniejszyć.
Nie wszystkie rodzaje skóry wrażliwej są takie same, dlatego twoja codzienna pielęgnacja powinna opierać się na twojej diagnozie Sensitest, ale należy stosować kilka podstawowych wskazówek:

  • Wyeliminowanie czynników obciążających. Prowadź dziennik czynników wpływających na twoje objawy – żywność, alkohol, klimatyzacja – i unikaj ich, jeśli możesz.
  • Nie usuwaj bariery ochronnej skóry przy użyciu silnych produktów, takich jak mydła alkaliczne. Najlepszymi produktami oczyszczającymi dla skóry wrażliwej są łagodne mleczka lub wody micelarne nakładane bawełnianym wacikiem.
  • Uzupełniaj powierzchniową warstwę lipidową skóry aby przywrócić jej film hydrolipidowy  przy użyciu wysokiej tolerancji produktu nawilżającego do skóry wrażliwej.