Skoncentruj się na...

Woda utleniona - czy to faktycznie lek na wszystko?

Img_Woda utleniona - czy to faktycznie lek na wszystko?

Wodę utlenioną znamy wszyscy. Już od pokoleń używamy jej do odkażenia ran np. w przypadku drobnych skaleczeń i chyba nie ma domu, w którym brakowałoby tego produktu. Ale czy wiemy, jak jeszcze można wykorzystać popularne H2O2? Poznaj więcej metod zastosowania tej substancji i dowiedz się, jaki wpływ może ona mieć na nasze zdrowie, a także urodę!

Woda utleniona - zastosowanie, jakiego nie znacie!

Nadtlenek wodoru wielu kobietom kojarzy się z jeszcze jednym zastosowaniem - rozjaśnianiem włosów. Czy to jednak dobra metoda? Niestety, w tej roli lepiej sprawdzi się klasyczny rozjaśniacz. Oba te produkty nie są dla naszych pasm obojętne, jednak w produktach przeznaczonych specjalnie do osiągnięcia na czuprynie hollywoodzkiego blondu zawarty jest amoniak. Ta substancja, choć tak demonizowana, zmienia pH na bardziej kwaśne, czyli mniej szkodliwe dla naszych włosów. Rozjaśniając pasma wodą utlenioną, osiągniemy jedynie efekt suchych i porowatych kosmyków - bez życia i połysku. Często przybierają też one intensywnie żółty bądź pomarańczowy odcień, który potem bardzo trudno usunąć. Również zmiana koloru na tak zniszczonych kosmykach może być niemożliwa. Najgorszym z możliwych pomysłów jest zadziałanie na włosy perhydrolem, czyli 30% wodą utlenioną - po takim zastosowaniu wody utlenionej na włosy pasma mogą wręcz zacząć ciągnąć się jak guma i wypadać garściami.

Nadtlenek wodoru bywa stosowany również jako:
* preparat na zmiany trądzikowe - woda utleniona należy do jednego z najtańszych i najprostszych domowych sposobów na trądzik. Wacik nasączony tą substancją przykładamy do niedoskonałości. Zostawiamy na ok. 20 min. i spłukujemy ciepłą wodą. Ważne, aby jej roztwór wynosił ok. 1,5%. Dzięki działaniu odkażającemu i antybakteryjnemu to doskonały sposób na to, jak zwalczyć trądzik. Należy jednak uważać na wysuszające właściwości wody utlenionej, gdyż bardzo łatwo sprawić do odwodnienia skóry,
* wybielania zębów - najlepiej rozcieńczyć wodę i używać jej jako płukanki - zbyt duże stężenie może uszkodzić zęby i dziąsła. Specjaliści ostrzegają jednak, że taki roztwór może być zbyt słaby, przez co nie pomoże w uzyskaniu jaśniejszej barwy naszego uzębienia,
* wybielania paznkoci - w tym celu należy przygotować pastę z wody utlenionej i sody oczyszczonej, wcierać w płytkę przez kilka minut, a następnie spłukać obficie wodą.

Zastosowanie nadtlenku wodoru nie jest zatem najlepszym pomysłem na to, jak w domowy sposób wybielić zęby, sprawdzi się natomiast jako metoda walki z trądzikiem czy wybielania paznokci. Jeśli chcesz użyć go jako środka na niedoskonałości, pamiętaj, że podstawą pielęgnacji powinno być przede wszystkim odpowiednie oczyszczanie twarzy. Dla skóry trądzikowej szczególnie polecany jest oczyszczający żel do skóry tłustej Effaclar La Roche-Posay o formule wzbogaconej o antybakteryjny cynk, za to pozbawionej szkodliwego alkoholu czy parabenów. Warto również zastanowić się nad swoim sposobem odżywiania, gdyż odpowiednia dieta na trądzik może być skuteczniejsza niż stosowanie wody utlenionej.

Woda utleniona - jakie dolegliwości można nią leczyć?

Dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym i antyseptycznym nadtlenek wodoru zyskał wielu zwolenników stosowania go w przypadku zakażeń i zapaleń, w tym:
* w chorobach dziąseł - możemy wtedy przygotować płukankę - 1 łyżeczkę H2O2 wlewamy do szklanki wody. Preparat stosujemy kilka razy na dobę. Zapobiega on również przykremu zapachowi z ust,
* przy bólu gardła - jeżeli chcemy zastosować wodę utlenioną na gardło, sporządźmy roztwór według przepisu na płukankę do ust i również stosujmy co kilka godzin,
* w przypadku kataru i problemów z zatokami - możesz wymieszać ok. 5 ml soli fizjologicznej z kilkoma kroplami H2O2 i takim roztworem zakraplać nos.
Niektórzy polecają też przepłukiwanie uszu nadtlenkiem wodoru, jednak nie jest to dobry pomysł - w ten sposób można uszkodzić nawet błonę bębenkową!
Pojawił się również pomysł, aby stosować wodę utlenioną do picia. Może to mieć jednak dla nas katastrofalne skutki - takie postępowanie prowadzi do zaburzeń układu nerwowego, krwionośnego i oddechowego, a więc do kalectwa lub nawet śmierci!

Woda utleniona może być zatem przydatna w walce z mniej poważnymi dolegliwościami. Nie jest to jednak remedium na wszystko, dlatego nie wierzmy w jej cudowne właściwości, gdyż może mieć to fatalny wpływ na nasze zdrowie.

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły